Állatok/Cincérfélék/Ürömcincér
Megjelenés
< Állatok | Cincérfélék
Állatok
Ürömcincér

Ürömcincér
- (Phytoecia nigricornis, Syn: -)
- Más neve(i): -
- Az ürömcincér a rovarok osztályának, bogarak rendjébe, ezen belül a mindenevő bogarak alrendjébe és a cincérfélék családjába tartozó, fészkesvirágzatú növényeken élő faj.
- Eurázsiában honos a Pireneusoktól Dél-Szibériáig. Magyarországon a sík- és dombvidékeken elterjedt, nem ritka faj.
- Az ürömcincér testhossza 6-12 mm. Az előtor oldalai alig íveltek, a szárnyfedők oldalvonalai a vállaktól a végéig keskenyednek. Alapszíne fekete, felületét sűrű szürkésfehér vagy zöldessárga szőrök fedik. Lábai feketék, csak az elülső lábszár alsó oldala sárgás; esetleg az elülső lábszár teljesen vagy csak a tövén vöröses. A pajzsocska, az előtor középvonala (a zöldessárga változatnál két oldalsó vonal is) és a mell oldalai sűrűbben és világosabban szőrözöttek. A hímek elülső csípőin kicsi, a hátulsó csípőin erősebb fogacska található. A fej és az előtor háta sűrűn és durván pontozott, a szárnyfedők pontozása elöl szintén durva, de szórt, hátrafelé finomabb.
- A meleg és száraz élőhelyeket kedveli, erdőszélek, erdőssztyeppek, útmenték, bolygatott élőhelyek lakója. Lárvája különféle fészkesvirágzatú kórók (gilisztaűző varádics, üröm, aranyvessző, krizantém) szárának alsó részében és gyökerében él.
- Fejlődése egy-két évig tart. Az imágó májustól júliusig rajzik, többnyire a tápnövényein tartózkodik.
- Magyar Wikipédia: Ürömcincér