Állatok/Cincérfélék/Ácscincér
Megjelenés
< Állatok | Cincérfélék
Ácscincér
- (Ergates faber, Syn: -)
- Más neve(i): -
- Védett rovarok! - Eszmei értéke:50 000,- Ft. (2016)
- Az ácscincér a rovarok osztályának bogarak rendjébe, ezen belül a mindenevő bogarak alrendjébe és a cincérfélék családjába tartozó faj.
Elterjedése
- Az ácscincér w:Közép-Európa keleti részén található meg. Korábban, az elterjedési területe jóval messzebb húzódott nyugat felé, ma az Elba vonalától nyugatra már ritka. Nálunk a nyugati határszél fenyveseiben él.
Megjelenése
- Az ácscincér 6 centiméteres hosszúságával egyik legnagyobb és legismertebb cincérünk. A két nem jól megkülönböztethető: a nőstény csápjának hosszúsága alig éri el a testhossz felét, míg a hím csápja az állat egész testénél messzebbre nyúlik. A nőstény előtora kisebb és szemcsézettebb, a hímé nagyobb és felülete egyenletesebb.
Életmódja
- Az ácscincér kiterjedt erdeifenyvesekben él, ahol idős fák is vannak.
Szaporodása
- A bogarak júliustól - szeptember végéig a szürkületi órákban repülnek virágokra és öreg erdeifenyőkre. A nőstény a kéreg alá rakja le 200-300 petéjét, melyek közül kevés éri el a bogárállapotot, mivel kifejlődésük 4 évet igényel. A lárvák akár 8 centiméter hosszúra is megnőnek. A farészekbe járatokat fúrnak. A lárvák a fa rostjaival táplálkoznak.
Magyar Wikipédia:Ácscincér