Motor szerelés/MZ/Kipufogó

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

MZ szerelés - Kipufogó

Kipufogó:
Elektromosság Üzemanyag-ellátás Blokk Hajtásrendszer Kuplung

Váltó Fékrendszer Gumik Olajok Kipufogó Vásárlási tanácsok

A kipufogó kitakarítása[szerkesztés]

Sajnos tévhit, hogy ki lehet úgy tisztítani, hogy jól meghajtjuk a motort az országúton, ehhez nem melegszik fel eléggé. Ha tényleg azt szeretnénk, hogy belülről szinte fémtiszta legyen, ennél drasztikusabb beavatkozásra van szükség. Több módszert is hallottam, ezek közül kettőt próbáltam ki.
De vegyük át a lehetőségeket:
1: kromofágos tisztítás.
Többektől hallottam, hogy a kromofág jól oldja a lerakódott kokszot és megoldás a takarításra. Na ezt kipróbáltam gyakorlatban, sajnos az MZ kipufogójánál ez halott ötlet lett. (talán kisebb motorok egyszerűbb kipufogóinál beválhat)
Előnye lenne, hogy nem bántja a krómot és marad a külső felület, olyannak, amilyen volt. Hátránya, hogy drága, kb. 850 Ft egy liter és ez nem is lenne elég. A legnagyobb baj viszont az, hogy a kipufogó belső furataiban egyszerűen bennmarad, és nem folyik ki, hiába ráztam ott lötyögött benne. A kokszot viszont tényleg oldotta, mert kisebb nagyobb darabkákat sikerült hosszas rázogatás után kicsalogatni belőle.
2: Ez már hatásosabb megoldás lehet. A hátsó szorítóbilincs alatt, ahol nem látszik majd úgysem, szét kell vágni és úgy takarítani égetéssel vagy a fentebbi példához hasonlóan vegyi eljárással. De ha már égetés lesz, akkor felesleges szétvágni lásd utolsó példát.
3:egy urbanlegend; be kell rakni a szalonnasütő helyre alágyújtani és majd a tűz megoldja. Lehet, hogy működik valamelyest a dolog, de szerintem nem lesz annyira hatásos, mint a következő példa. A krómozásnak tuti, hogy annyi, ha ezt a módszert választja valaki.
4: Ezt is kipróbáltam, ez bizonyult a leghatásosabb módszernek.
Volt egy gyári kipufogóm, amit utángyártottra cseréltem, hiszen 60-70 000 km-rel a háta mögött a régebbi ásványi olajokkal való üzem mellett már eléggé leharcolt darabbá vált.
(csendben jegyzem meg hogy súlyra az utángyártott jóval könnyebb volt és feltéve a régi helyére jól is ment vele a gép – kb. ugyanúgy vagy kicsit jobban, mint az eltömődött gyárival)
Így a gyári átalakult teszt darabbá. (mára viszont újra ezzel használom a motorom, az utángyártott széthullott, és a gyárit kitakarítva rájöttem, hogy ez kell ennek a motornak)
Fontos tudni, hogy a koksz kb. 800 fokon gyullad be. Nos akkor, íme a módszer:
A dolog nem bonyolult, kell hozzá egy gázperzselő és egy rakéta porszívó. Oxigénpalackos befúvatás felesleges, mert az ugyebár nincs is mindig kéznél, baromi drága egy palacknyi, valamint veszélyes is. A rakéta porszívó tökéletesen megfelel erre a célra, elég lesz a levegőt nyomatni bele, nem kell tiszta oxigén. Be kell valahogyan gyújtani a kokszot. Benzinnel próbálkoztam először, de nem volt hatásos, egyrészt túl kevés ideig ég, másrészt elég nagyot pukkant begyújtáskor. Így maradt, hogy felbakoltam a kidörrentőt és gázperzselővel adj neki, a lángot belevezetve ahol a könyök belemegy. Kb. 5 perc elég volt, hogy begyulladjon a koksz. Ezt úgy látni, hogy belenézve a kipufogódobba szépen vörösen izzik a koksz, közben hátul szép nagy füst jön kifele. Ezután a porszívót fújásra állítva nyomattam bele a levegőt.
Nem egy szomszédbarát módszer! A visontai hőerőművel is felér. Először sűrű kékes füst dőlt kifelé, majd fehérre változott, elég nagy az udvar de az egészet beterítette. Aztán ez szépen fokozatosan csökkent, a végén már csak forró levegő jött hátul kifelé. Mindeközben a dob izzásig hevült. Na amikor mar csak forró levegő jött, akkor hagytam abba. Kb. fél óra ez a művelet. Levettem a bakról és még melegen munkavédelmi kesztyűvel megfogva, szájával lefelé fordítottam, kicsit rázogattam, így jó 3 maréknyi salak ömlött ki belőle, ez még darabokban izzott, és jó sokára hűlt ki.
Miután kihűlt nagyon csúnya látványt nyújtott a kipufogó. Barnás, kékes, matt felület lett a krómfelület helyén. Ezt azonban lehet kicsit kozmetikázni. Öcsém annyira lelkes volt, hogy nekiállt rongykoronggal, meg polírozóval, pasztával kifényesíteni. Kb. 3 órát dolgozott rajta, de ahogy kinézett, ahhoz képest egyszerűen gyönyörű lett.
Képi illusztráció később.

(z25z)

A 4. hozzászóláshoz tennék hozzá annyit, hogy én hőlégfúvóval csináltam és egyszerűbbnek tűnt :) De az alapelvet z25z adta :) !!

Kipufogó takarítása[szerkesztés]

  1. Gyújtásdekni le
  2. Holtpontgyújtás belövése (mivel ilyenkor a láng kiver a kipufogóba)
  3. Országútra ki csutkagáz 4.fokozatban szürke majd sárgásfüstig illetve színtelen gázig, ha este csinálod kissé világítani szokott a dob hátsó része a főludas a fojtásrész.És néha csillagszórókat dobál hátrafelé ez jó jel!
  4. Elcsodálkozol a könyök sárgáslila színén.(mégsem lesz olyan ronda mint a tűzben)
  5. Egy darab vassal megkongatod a dobot hogy csőhangja van-e, de tuti hogy az.
  6. Visszaállítod az előgyújtást az általad megesküdött helyzetébe.
  7. Gyújtásdekni vissza.
  8. Országútra ki 5.ben csutkagáz !(füst nuku)
  9. Csodálkozás hogy megint milyen jól megy a vas.
  10. Leírod szászor hogy nem használok arol 2T-t és Record 2T-t és 98-ast tankolok!
  11. Nem beszélsz zöldségeket(tévhit meg egyebek).

(Csiperke Szeged 18év praxis Albert műhely)

Szegény Albert Feribácsi meghalt 2007-ben, de a tanítványa rendesen meg lett fertőzve,még most is szerel !

2T Kipufogó Részei:[szerkesztés]

Leömlő[szerkesztés]

A motor hengeréből kiáramló kipufogógáz szűkítése egy csővezetékbe, valamint a hengerekben keletkező nagy hő elvitele, zajcsökkentés. Tömítése a hengernél kipufogó tömítéssel történik, mely egyszer használatos.


Diffuzor[szerkesztés]

A kiszélesedő rész az egyre táguló jellegétől fogva kiszívja a hengerből a már elégett gázokat (kipufogógáz), és attól függően hogy a dugattyú az alsó holtponthoz közelítve az átömlő csatornákat is nyitja, még egy kis friss keveréket (benzin-levegő) is.


Konfuzor[szerkesztés]

Amihez most a kipufogógáz, és egy kevés friss keverék is eljutott, azt okozza a szűkülő jellegétől, hogy az egész folyamat megtorpan, és így egy ellentétes nyomáshullám indul el, ami a friss keverék egy részét visszanyomja az égéstérbe, ezáltal jobban feltöltve azt, és akadályozza ezzel a hengerbe került friss keverék kipufogóba áramlását (hasonlóan mint a 4ütemű motorok kipufogószelepének zárásánál történik).


Dob vagy hangtompító[szerkesztés]

A hangtompító feladata a kipufogási zaj csillapítása, amely a következő módokon lehetséges: rezonanciával, elnyeletéssel, ellenfázisú hullámmal. Az első megoldásnál a kipufogó dob belső tere eltérő méretű kamrákra van felosztva, amelyek csövekkel állnak egymással kapcsolatban. A kamrák és csövek kombinációja olyan üreg, vagy másnéven Helmholtz rezonátorokat eredményez, amelyek mindegyike egy bizonyos hangmagasságú hangot tompít.


Tehát mi is az a kipufogó rezonátor? Tulajdonképpen ez a furcsa nevű, ismeretlen - így első hallásra nem sokat mondó tuningalkatrész- gyakorlatilag nem más, mint egy egyszerű, a kipufogógázban erőteljes gázlengéseket okozó acélcsövecske, melynek átmérője és hossza pontos számításokkal méretezve van, mégpedig úgy, hogy a benne állandó nyomáson álló gáz és a rezonátor saját frekvenciája pontosan megegyezzen az adott fordulaton a motorból kiérkező gáz lengésszámával. A két frekvencia mennyiség rezonanciájától a gázhullámok (bizonyos fordulatszám-tartományban) felgyorsulnak, így mintegy elszippantják a hengerek elhasznált töltetét, miáltal a motor frissebben képes ismét felvenni a munka ütemét, leadni megfelelő teljesítményét.


(GshP)