Ugrás a tartalomhoz

Állatok/Rovarok/Levéltetvek/Szárnyatlan répalevéltetű

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Aphis fabae szócikkből átirányítva)


Szárnyatlan répalevéltetű


Szárnyatlan répalevéltetű
(Aphis fabae, Syn: -)
Más neve(i): Fekete répa-levéltetű

A szárnyatlan répalevéltetű színe sötét olajzöld vagy matt fekete, sötét színű fejjel, csápokkal és tölcsérekkel (cornicles), hosszúsága 2-2.6 mm. A frontális dudorok fejletlenek. A tölcsérek nem hosszabbak a faroknál. A lábak világos színűek, a tövüknél és a végükön feketék.

Életciklus

[szerkesztés]

A szárnyas forma egyedei hosszúkásabbak, fényes fekete fejjel és torral, és a csáp rövidebb, mint a testhossz kétharmada. A bab-levéltetű lárvái zöldek, az utolsó lárvaállapotban 5-7 pár fehér folt van a potroh hátulján.

Gazdanövények

[szerkesztés]

Az Aphis fabae az egyike a leginkább mindenevő (polifág) fajoknak. Több mint 200 növényt képes fogyasztani, köztük van a napraforgó, répa, bab, burgonya, sárgarépa, dohány, továbbá bizonyos termesztett virágok és dísznövények. Elsődleges gazdanövények az európai kecskerágó (Euonymus europea), a labdarózsa (Viburnum opulus) és az álnarancs (Philadelphus sp.).

Az Aphis fabae ősszel az európai kecskerágó (Euonymus europea), a labdarózsa (Viburnum opulus) vagy az álnarancs (Philadelphus sp.) kérgére rakja le a petéit. Márciusban szárnyatlan formáknak adnak életet, amelyeknek az ivadékai között növekvő arányban vannak a szárnyas egyedek. Májustól kezdve szárnyas virginoparák (virgionparae) telepednek meg számos másodlagos gazdanövényen, szárnyatlan lárvákat rakva le a levelek alulsó oldalára vagy a szárak végére.

A szárnyas szexuparák (sexuparae) ősszel jelennek meg, és visszatérnek az elsődleges gazdanövényre. Ezek párzanak és a nőstények megtermékenyített petéket raknak le október folyamán, áttelelés céljából. A szárnyatlan szüzek enyhe éghajlatú vidékeken képesek áttelelni, ami lehetővé teszi a faj számára, hogy a szexuális szakasz nélkül is fennmaradjon. A migráció sem kötelező, mert a levéltetvek az európai kecskerágón képesek az egész év során megélni.

Védekezés

[szerkesztés]
A nyilvántartott anyagok között szereplő rovarölő szappan vagy ultra-finomságú kertészeti olaj alkalmazható a levélzeten élő levéltetvek elleni védekezésre.

Rovarölőszerek

[szerkesztés]
Készítmény neve Hatóanyagok Növényvédőszer csoport Dózis Hatásmód Mire hat?
Aztec triazamate triazols 0,3 l.ha-1 felszívódó Levéltetvek
Bi 58 EC - New dimethoate dithiophosphates 0,5 l.ha-1 felszívódó Levéltetvek
Nurelle D cypermethrin + chlorpyrifos mix 0,6 l.ha-1 felszívódó Levéltetvek
Mavrik B tau-fluvalinate + thiometon mix 0,2 l.ha-1 felszívódó Levéltetvek

Lásd még: Fekete répalevéltetű

Megjegyzés A cipermetrin egy szintetikus piretroid, melyet széles körben használnak rovarölő szerként nagy méretű mezőgazdasági felhasználásokban éppúgy, mint otthoni felhasználású irtószerekben. Rovarok esetében gyors lefolyású neurotoxinként funkcionál. A talajban és a növényzetben gyorsan lebomlik, de hetekig hatásos maradhat beltéri, zavartalan felületeken. A napfény, víz és oxigén gyorsítja lebomlását. A cipermetrin különösen mérgező halakra, méhekre és vízi szervezetekre. Megtalálható számos háztartási hangya és svábbogár irtószerben. A szer nagyobb mennyiségben való bevétele hányingert, fejfájást, izomgyengeséget, nyáladzást, légszomjat és görcsöket okozhat. Kisebb dózisban, vízben oldva az emberi szervezetre gyakorolt hatása elenyésző.

Magyar Wikipédia: Szárnyatlan répalevéltetű


A Wikimédia Commons tartalmaz Szárnyatlan répalevéltetű témájú médiaállományokat.