Ugrás a tartalomhoz

Állatok/Levéltetvek/Fekete répalevéltetű

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 4758 bájt

Állatok

Fekete répalevéltetű


Fekete répalevéltetű
(Brachycaudus helichrysi, Syn: -)
Más neve(i): -



A Fekete répalevéltetű szárnyatlan kifejlett egyedei 1.4-2 mm hosszúak; tojás alakúak, általában zöld, sárgás- vagy barnászöld színűek, a láb negyedik ízének és a lábnak a vége fekete, a csápok rövidek, a test hosszának felét teszik ki, a lélegzőcső (szifó) rövid és peremes. A farok (cauda) halvány, fehéres színű, rövid és tompa végű.
A levéltetű szárnyas formája 1.1-2.2 mm hosszú, sötét színű csápja, lábai és szifója van. A fej és a tor sötétbarna színű, a potrohon nagy, szabálytalan alakú pigment folt.

Gazdanövények

A levélpödrő szilva-levéltetvek elsődleges gazdanövénye a szilva és a Prunus nemzetség különböző tagjai, vagy
üvegházban - a krizantém (Chrysantemum) és az ezüst aggófű (Senecio).
A másodlagos gazdanövények: fészkesvirágúak (Compositae), napraforgó, articsóka, nefelejcs (Borraginaceae), lóhere (Leguminoseae).

Előfordulása

A levéltetvek a napraforgó felpödörődött levelein találhatók, majd továbbmennek a virágzó tányérra, és sűrű kolóniákat hoznak létre a magok között. Ezek a fajok számos vírust terjesztenek.

Tünetek

Ezek a levéltetvek a napraforgó rovarkártevői, amelyek a leveleknek a középső erezetre merőleges, szoros felcsavarodását idézik elő, ezáltal súlyosan károsítva a leveleket a gyors növekedés időszakában, és korábban annál, semhogy a természetes ellenségeik aktívak lennének.

Életciklus

A Brachycaudus helichrysi pete formában telel át, a bimbók tövének közelében, és a Prunus-félék különbözői fajainak fiatal ágain. Tavasszal egymást követő generációk táplálkoznak a fiatal levélzeten, míg májusban a szárnyas formák egyedei számos más nyári gazdanövényre vándorolnak. A téli gazdanövényről a nyári gazdanövényre való vándorlás általában befejeződik július elejére. Ősszel megjelennek a szárnyas formák, és miután visszatértek az elsődleges gazdanövényre, tojásról szaporodó nőstényeknek adnak életet. A másodlagos gazdanövényen született hímek odavándorolnak, és így jön létre a nemi úton szaporodó (szexuális) generáció.


Védekezés

A nyilvántartott anyagok között szereplő rovarölő szappan vagy ultra-finomságú kertészeti olaj alkalmazható a levélzeten élő levéltetvek elleni védekezésre.

Rovarölőszerek

Készítmény neve Hatóanyagok Növényvédőszer csoport Dózis Hatásmód Mire hat?
Aztec triazamate triazols 0,3 l.ha-1 felszívódó Levéltetvek
Bi 58 EC - New dimethoate dithiophosphates 0,5 l.ha-1 felszívódó Levéltetvek
Nurelle D cypermethrin + chlorpyrifos mix 0,6 l.ha-1 felszívódó Levéltetvek
Mavrik B tau-fluvalinate + thiometon mix 0,2 l.ha-1 felszívódó Levéltetvek

Lásd még: Szárnyatlan répalevéltetű

Megjegyzés A cipermetrin egy szintetikus piretroid, melyet széles körben használnak rovarölő szerként nagy méretű mezőgazdasági felhasználásokban éppúgy, mint otthoni felhasználású irtószerekben. Rovarok esetében gyors lefolyású neurotoxinként funkcionál. A talajban és a növényzetben gyorsan lebomlik, de hetekig hatásos maradhat beltéri, zavartalan felületeken. A napfény, víz és oxigén gyorsítja lebomlását. A cipermetrin különösen mérgező halakra, méhekre és vízi szervezetekre. Megtalálható számos háztartási hangya és svábbogár irtószerben. A szer nagyobb mennyiségben való bevétele hányingert, fejfájást, izomgyengeséget, nyáladzást, légszomjat és görcsöket okozhat. Kisebb dózisban, vízben oldva az emberi szervezetre gyakorolt hatása elenyésző.

Termesztett gyümölcsök
Vadgyümölcsök
Déligyümölcsök
Gabonák
Zöldségfélék
Ehető gombák
Fűszerek
Gyógynövények
Fogyasztható növények
Dísznövények
Ipari növények
Festőnövények
Védett növények
Baktériumos betegségek
Gombabetegségek
Fitoplazmás betegségek
Peronoszpórafélék
A vírusos betegségekről
Vírusos betegségek
Nem fertőző betegségek
Férgek
Csigák
Rovarok
Lepkék
Kétéltűek
Emlősök
Adalékok
Csávázószerek
Gombaölő szerek
Gyomirtó szerek
Lemosó szerek
Rovarölő szerek
Talajfertőtlenítő szerek
Vadriasztó szerek
Egyéb szerek
Permetezési napló
Permetlé töménysége
Január
Február
Március
Április
Május
Június
Július
Augusztus
Szeptember
Október
November
December
Gyomnövények

Forrás: Magyar Wikipédia: Fekete répalevéltetű

A Wikimédia Commons tartalmaz Fekete répalevéltetű témájú médiaállományokat.