Ugrás a tartalomhoz

Állatok/Szövőlepkék/Tölgyfa-sarlósszövő

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 3299 bájt

Állatok

Tölgyfa-sarlósszövő


Tölgyfa-sarlósszövő
Tölgyfa-sarlósszövő
(Watsonalla binaria, Syn: -)
Más neve(i): -


A tölgyfa-sarlósszövő a rovarok osztályának a lepkék rendjéhez a Szövőlepkék sarlósszárnyúfélék családjába tartozó, Európában és Nyugat-Ázsiában honos éjjeli lepkefaj.
A tölgyfa-sarlósszövő szárnyfesztávolsága a hím esetében 2,2-3 cm, a nőstény 2,5-3,8 cm-es.Feje sárga, teste barna vagy sárgásbarna. Az elülső szárny sárgásbarna, hegyes csúcsa sárga vagy sárgás, az oldalsó peremének középső részén lilás. A szárnyakon keresztül két, többszörösen megtört, világossárgás harántvonal húzódik; ezenkívül az alsó peremnél is található egy halvány, hullámos, keskeny sáv. A szárnyak közepén két kis, fekete vagy lilásfekete folt látható. A hátulsó szárny világosabb színű, az elülső szegély mentén és a külső szegletnél élénksárga. Három sárga haránt-sáv húzódik rajta, közülük a középső a legerősebb és csaknem egyenletesen ívelt, míg a másik kettő hullámos.
A hátsó szárny közepén is található egy vagy két apró folt. A szárnyak fonákja sárga, a külső szegélynél szürkés, a rajzolatok nem vagy alig látszanak. A szárnyak rojtja barna és sárgásbarna.
A nőstények világosabb színűek, főleg az élénksárga hátulsó szárnyak esetén, melynek közepe és töve részben barnás. A szárnyak alapszíne változékony.
Petéi tojásdadok, színük eleinte sárgászöld, majd vörös.
Hernyója zöld, oldalai piszkosibolyák vagy zöldesbarnák színűek, fehéren pontozottak. Hátán barnán szegélyezett sárga folt látható. Feje mögött a rokon fajokhoz hasonlóan kitolható húsos nyúlvány található. Bábja fehéren behintett feketésbarna színű.
Európában és Nyugat-Ázsiában (Kaukázus, Örményország) honos. Magyarországon az erdős vidékeken mindenütt előfordul.
Lombos erdőkben, parkokban él, ahol hernyójának tápnövénye megtalálható. Éjjel aktív, vonzzák a mesterséges fényforrások.
Évente két nemzedéke nő fel, imágóit április végétől június elejéig, illetve július elejétől augusztus végéig lehet látni. Ritka szeptemberi példányai egy részleges harmadik nemzedékhez tartoznak.
Hernyója elsősorban a tölgyfák, ritkán más lombos fák (hárs, nyír, éger, bükk, stb.) leveleit rágja. Összehúzott levelek között bábozódik, bábként telel át.



Termesztett gyümölcsök
Vadgyümölcsök
Déligyümölcsök
Gabonák
Zöldségfélék
Ehető gombák
Fűszerek
Gyógynövények
Fogyasztható növények
Dísznövények
Ipari növények
Festőnövények
Védett növények
Baktériumos betegségek
Gombabetegségek
Fitoplazmás betegségek
Peronoszpórafélék
A vírusos betegségekről
Vírusos betegségek
Nem fertőző betegségek
Férgek
Csigák
Rovarok
Lepkék
Kétéltűek
Emlősök
Adalékok
Csávázószerek
Gombaölő szerek
Gyomirtó szerek
Lemosó szerek
Rovarölő szerek
Talajfertőtlenítő szerek
Vadriasztó szerek
Egyéb szerek
Permetezési napló
Permetlé töménysége
Január
Február
Március
Április
Május
Június
Július
Augusztus
Szeptember
Október
November
December
Gyomnövények
Magyar Wikipédia: Tölgyfa-sarlósszövő
A Wikimédia Commons tartalmaz Tölgyfa-sarlósszövő témájú médiaállományokat.