Állatok/Rovarok/Szöcskék/Roesel-rétiszöcske
Megjelenés
Roesel-rétiszöcske
- (Metrioptera roeselii, Syn: Roeseliana roeselii )
- Más neve(i): -
- A roesel-rétiszöcske a rovarok osztályába az egyenesszárnyúak rendjébe és a fürgeszöcskék családjába tartozó faj.
- Eurázsiában őshonos a Pireneusoktól egészen Közép-Ázsiáig. Az 1950-es években behurcolták Észak-Amerikába is, ahol nagy területen elterjedt. Magyarországon az egész országban megtalálható, gyakori faj, főleg az Alföldön és a dombvidékeken.
- A testhossza a hím esetében 15-18 mm, a nőstény 15-20 mm, ehhez járul a 6-8 mm-es tojócső. Alapszíne barna vagy barnássárgás, néha zöldes. A torpajzs oldalsó lebenyei többnyire sötétek, éles ellentétben a pajzs egész szélén végighúzódó, világos, zöldes-fehéres csíkkal. A szárnyak visszafejlődtek, a nőstényeknél a potroh feléig érnek,; a hímeké hosszabb, de nem éri el a potroh végét. Előfordulnak teljes szárnyú egyedek is, melyek jól tudnak repülni; illetve ritkán ennél hosszabb (hyperpter) példányokkal is találkozhatunk de ezek ivarszervei csökevényesek, vagy csökkent szaporodó képességűek. A hátsó combon fekete, fűrészfogas mintázat húzódik végig. A hímek cerkuszának (potrohfüggelékének) közvetlenül a vége előtt erős, hegyes fog található. A nőstény tojócsöve erősen hajlott, sötétbarna vagy fekete, a töve világosabb, sárgás vagy zöldes lehet.
- Ciripelése erős, 30 méterre is elhallatszik. Éneke perceken át tart, egyenletes, magas (12 kHz feletti) zúgás, mely hasonlít a nagyfeszültségű vezetékek hangjához. Nappal ciripel.
- Nedves és félszáraz gyepekben fordul elő. Elsősorban az alföldi mocsár- és láprétek lakója, ritkábban a dombvidékek félszáraz rétjein is megtalálható. Inkább növényeket fogyaszt, de időnként kisebb rovarokat, lárvákat is megeszik. Főleg az alacsonyabb gyepszintben tartózkodik. Éjjel és nappal is aktív lehet.
- Kifejlett példányaival júniustól októberig találkozhatunk. A nőstények füvek, lágyszárú növények elhalt vagy élő szárába rakják petéiket, amelyek egyszer vagy kétszer áttelelnek. Az április-májusban kikelő lárvák 6-7-szer vedlenek.
Forrás: Magyar Wikipédia w:Roesel-rétiszöcske