Állatok/Rovarok/Szöcskék/Északi málnaszöcske
Megjelenés
(Kertészet/Szöcskék/Északi málnaszöcske szócikkből átirányítva)
[[Fájl:|bélyeg|jobbra|200px|Északi málnaszöcske]]
Északi málnaszöcske
- (Barbitistes constrictus, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A északi málnaszöcske a rovarok osztályába az egyenesszárnyúak rendjébe és a fürgeszöcskék családjába tartozó faj.
- Közép- és Kelet-Európában honos, Németországtól Oroszország európai részéig; az Alpoktól északra, illetve a Kárpát-medencében. Magyarországon csak az Északi-középhegységben vannak elszigetelt populációi.
- Az északi málnaszöcske testhossza a hímek esetében 18-23 mm, a nőstényeknél 23-25 mm, ehhez járul még a 9-11 mm-es tojócső. Alapszíne zöld, kékeszöld vagy sötétzöld, a hegyekben feketés egyedek is előfordulnak. Elsősorban a hímeknél a lábak, a csápok, a cerkuszok (a hímek potrohfüggelékei) és az elülső szárnyak narancspirosak lehetnek; a nőstények inkább egyszínű zöldek. A szemektől egy egy sárgás-fehéres vonal húzódik hátra, néha a potroh végéig. Csápjai világosan gyűrűzöttek. A fej legalább olyan széles mint a torpajzs hossza. A torpajzs hátsó része felívelő, nyeregszerű, különösen a hímeknél. Szárnyai apró, pikkelyszerű csökevények. A hímek cerkuszai jellegzetesen S alakban görbültek, keresztezik egymást. A nőstények tojócsöve kissé ívelt, az alsó széle egyenes, vége jól láthatóan fűrészes.
- Éneke csak ultrahangdetektorral érzékelhető (25 kHz) nagyon rövid cirpelések sorozata, melyek szabálytalan időközönként követik egymást. A cirpelések strófákba rendeződnek, az első strófák általában halkabbak. A strófák között gyakran hallható egy hangosabb egyszeri cirpelés is.
- Erdőkben, erdőszéleken, tisztásokon, cserjésekben él, fenyvesekben és lombos erdőkben egyaránt. Többnyire a bokor- és lombkoronaszintben mozog, a hímek 20-25 m magasan is énekelhetnek. A közepes hőmérsékletet preferálja. Növényevő.
- Kifejlett egyedeivel júliustól októberig találkozhatunk, leggyakrabban augusztusban. A nőstények kéregrepedésekbe rakják petéiket, amelyek a következő évben vagy két év múlva, áprilisban kelnek ki. A lárvák ötször vedlenek.
Lásd még: Magyar Wikipédia:Északi málnaszöcske
Forrás: Magyar Wikipédia w:Északi málnaszöcske