Állatok/Rovarok/Szöcskék/Galléros avarszöcske
Megjelenés
(Kertészet/Szöcskék/Galléros avarszöcske szócikkből átirányítva)
Galléros avarszöcske
- (Pholidoptera fallax, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A galléros avarszöcske a rovarok osztályába az egyenesszárnyúak rendjébe és a fürgeszöcskék családjába tartozó faj.
- Európában honos az Alpoktól délre: Olaszországban, a Kárpát-medencében és a Balkánon. Magyarországon a hegy- és dombvidékeken él; elterjedt, de viszonylag ritka faj.
- A galléros avarszöcske testhossza a hím esetében 15-18 mm, a nőstény 17-23 mm, ehhez járul a 11-13 mm-es tojócső. Testalkata zömök, ami miatt lábai hosszabbnak tűnnek. Alapszíne világos- vagy szürkésbarna, néha vörösesbarna, hasi oldala sárgás. A torpajzs oldala sötétbarna vagy feketés, de alsó és hátsó szélén széles világos csík fut. Szárnya csökevényes: a hím szárnya fele olyan hosszú mint a torpajzs, a nőstény szárnya nem látszik ki alóla. A hím cerkuszai (potrohfüggelékei) enyhén befelé ívelők, és közepén egy kis belső fog található rajtuk. A nőstény tojócsöve hosszú, a vége felé sötétedő, felfelé ívelő, de nem olyan erősen, mint a szürke avarszöcske esetében.
- Ciripelése közepesen erős; egyenletes, rövid cirpelések sorozatából áll, melyet 1-2 másodperces szünetekkel ismétel. Hasonlít a szürke avarszöcske énekére.
- Melegkedvelő; napos, száraz erdőszéleken, tisztásokon, cserjésekben, bokorerdőkben fordul elő, Dél-Európában a hegyvidékek félszáraz gyepeiben is megtalálható. Kertekben, parkokban, utcai sövényeken is előfordulhat.
- Kifejlett példányaival júliustól novemberig találkozhatunk. Nappal és éjszaka is aktív lehet.
- Mindenevő, növényi és állati eredetű táplálékot is fogyaszt. A hímek gyakran a fűszálakon, gallyakon fejjel lefelé kapaszkodva ciripelnek. A nőstények a talajba rakják petéiket ahol egyszer vagy kétszer áttelelnek, majd májusban kelnek ki belőlük a lárvák.
Lásd még: Magyar Wikipédia:Galléros avarszöcske
Forrás: Magyar Wikipédia w:Galléros avarszöcske