Állatok/Atkák/Szőlő levélatka
Megjelenés
[[Fájl:|bélyeg|jobbra|200px|Szőlő levélatka]]
Szőlő levélatka
- (Calepitrimerus vitis, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A szőlő-levélatka 2 pár lábú, lapított orsó alakú, sárgásfehér, nagyon apró (0,15—0,16 mm), állat, a szőlő régről ismert kártevője.
- A legnagyobb károkat a tenyészidőszak elején okozza, amikor az áttelelt atkák már rügyfakadáskor elkezdik szívogatni a levél- és a hajtáskezdeményeket, ennek következtében a hajtások gyengén nőnek és hosszuk csak az egészséges hajtások egyharmadát éri el. A levelek fodrosodnak, zsugorodnak, áteső fényben sok apró sárgás foltocska látható rajtuk. A levélatka szívogatásának hatására hajtásrövidülést, ízköz-rövidülés, torzuló kis levélkéket figyelhetünk meg. Később a foltok közepe elhal és a levelek átlyukadnak.
- A kártevőnek évente több nemzedéke van, a kifejlett atkák telelnek át a vesszők kéregrepedéseiben. A hajtásnövekedés előrehaladtával mindig a fiatal leveleken szívogatnak, és többnyire a rügyek differenciálódása idején, augusztusban vonulnak telelőre.
- Tömeges megjelenésük rendszerint július végéig, augusztus elejéig tart. Főleg a fiatal szőlőtőkéken veszélyes a kártételük, mert évekre visszavehetik a tőkéket a fejlődésben.
Forrás: Magyar Wikipédia: Szőlő levélatka