Wikikönyvek:Társalgó/Archívum/Archív05
Kérjük, az archívumot ne bővítsd további archív adatokkal, hanem nyiss új archívumot, az aktuális dátummal ellátva. Lásd: Segítség:Archiválás
A Wikikönyvek:Szavazási irányelvek: Lapot olvassátok el és mondjatok róla véleményt. Az idő intervallumok változtathatók a javaslataitok alapján.
- mellette - de minden átgondolt javaslat érdekel. - Üdv. » KeFe « vitalapom 2016. január 19., 07:19 (CET)
- Alapvetően támogatom a javaslatot, az időtartamokat nem tudom, kisebb tartalmi változtatásokat eszközölnék, úgymint:
- 1. Kiemelési eljárások nem kellenek, majd ha megszavazunk „kiemelt könyv” minősítést, akkor ráér a jelölés körülményeiről szavazni (nem hiszem, hogy ilyen lesz a közeljövőben).
- 2. A másik két kategóriánál is enyhíteni kéne a feltételeket (főleg a ki szavazóképes kérdésében), ugyanis ha jól sejtem (az utóbbi 30 napban legalább egy szerkesztést végzőket és a kész könyvek címlapjainak közreműködőit néztem), összesen 5, azaz öt szavazóképes szerkesztő van (DenesFeri, Gubbubu, KeFe, Mcsaba és Szegedi László), ebből is két inaktív, csak a pár évvel ezelőtti könyveik miatt szavazhatnak (egyáltalán, ha másfél évig ír valaki egy könyvet, akkor honnan számít a három/öt/stb. év? elejétől, közepétől, végétől?). Ez alapján jelen irányelv megszavazásához hármótok egybehangzó véleménye szükséges, más nem szólhat bele. Nekem például ez lesz a 61. fő névtérben végzett szerkesztésem (igen, ez is fő névtérnek számít ráadásul).
- 3. A „kész könyv” nem igazán jó meghatározás. Pl. a Gyümölcsbor késznek számít, míg a nála jóval több befektetett munkát tartalmazó Heraldika nem. Inkább lapszámot vagy bájtmennyiséget kéne előírni.
- 4. A Tartalmi kérdések szakasz azt mondja, hogy csak a vitalapon lehet vita, ehhez képest az irányelv tartalmaz szabályozást arra vonatkozóan is, hogy mi van, ha valaki megjegyzést ír. Én azt támogatnám, hogy (szigorúan elkülönítve) a szavazás lapján lehessen megbeszélni, ne legyen még több helyen a diskurzus.
- 5. Nem értek egyet azzal, hogy irányelvnél csak eldöntendő kérdések legyenek, például a Wikipédián itt nem csak eldöntendő kérdés volt, mégis működött a dolog.
- Elsőre ennyi. --Tacsipacsi (vita) 2016. január 19., 22:43 (CET)
@Tacsipacsi: Köszönöm a véleményedet. Kb hasonlókra számítottam és egyet is értek a legtöbb felvetéseiddel. Várjunk még, hátha valaki elmondja még a véleményét!
- 1. Igazad van kivehetjük? vagy tegyük kommentbe a későbbi időkre?
- 2. Nagyon kevesen vagyunk, nincs sok/nagy jelentősége a szavazásnak, ezért is rugalmasan értelmezzük a szavazásokat. (így lettél Te is admin). Más a szabály és másként döntünk, ha az úgy logikus/célszerű.
- 3. A kész könyvek miatt én többet számoltam: Terckvart, Wittizsu,
Mcsaba, Ambrus59, Reznix. - 4. Ettől függetlenül a "Kész könyvek" valóban nem jó meghatározás, de mit és mennyit javasolsz helyette? A mennyiséget kössük ahhoz hogy mennyi ideig szavazóképes? Ha van "Kész könyv"e, akkor örökre szavazóképes? Minden szavazáson, vagy csak a könyve(i) kapcsán szavazhat bármikor? Hiszen elvileg jogtulajdonos.
- 5. Egyetértek!
- Üdv. » KeFe « vitalapom 2016. január 19., 23:29 (CET)
- 1. Szerintem nyugodtan kivehetjük.
- 2. Ne legyen más a szabály és a gyakorlat, az nem jó, ha hol betartjuk és betartatjuk a szabályokat (Grin adminszavazása), hol meg „rugalmasak” vagyunk, és figyelmen kívül hagyjuk őket (enyém). (Nem akarok rosszindulatú lenni, nem is ismerem a kapcsolatodat Grinnel, de ez alapján úgy tűnik nekem, hogy nem vagytok jóban, és nem akartad, hogy admin legyen a Wikikönyvekben.)
- 3. Valóban, még ketten (Terckvart és Reznix) ezek alapján szavazhatnának; másik kettő (Wittizsu, Ambrus59) esetében nem találtam befejezett könyvet. Azonban a könyvíróknál is jó lenne valami szabály az aktivitásra, ugyanis az elmúlt három hónapban öt napon szerkesztés azért van, hogy az illető képben legyen. (Ezen nem gondolom, hogy enyhíteni kéne, inkább a szerkesztésszámot lehetne csökkenteni.)
- 4. Ha jól végiggondolom, az aktivitás szükségességét nem szeretném mérsékelni, a szerkesztésszám meg a könyvkészítés következménye – ezt lehet, hogy megfelezném, de lehet, hogy az kevés –, így nem vagyok benne biztos, hogy egyáltalán kell a kitétel.
- 5. Mivel értesz egyet? Velem vagy az irányelvtervezet jelenlegi állapotával? --Tacsipacsi (vita) 2016. január 20., 20:21 (CET)
- 1. Rendben.
- 2. Sajnos a nagyon kevés szerkesztő jelenléte és a jelenlévők passzivitása miatt nincs arra mód hogy valódi szavazásokat tartsunk és annak megfelelően járjunk el. Te a 2 mellette szavazattal 100%-osan lettél megválasztva. Valóban nem akartam hogy Grin admin legyen, de ennek semmi köze ahhoz hogy milyen a viszony kettőnk között. Olvasd el az ottani indoklásomat.
- 3. Wittizsu : Luciferi Víziók, Wittich Zsuzsanna írásai , Ambrus59: Útipatika, Védőoltás
- 4. Kívánságod szerint megfeleztem.
- 5. Abban hogy irányelvnél ne csak eldöntendő kérdések legyenek
- Üdv. » KeFe « vitalapom 2016. január 21., 01:46 (CET)
- 1. Kiszedve.
- 2. Akkor sem gondolom, hogy megoldás az, hogy nem a szabályokhoz illeszkedik a gyakorlat. (Ötlet: érvényes a szavazás, ha az irányelvben megszabott számú szerkesztő vagy a szavazásra jogosult szerkesztők x %-a – pl. fele vagy kétharmada – szavazott. Így, ha a fentebbi javaslatomnak megfelelően valamilyen szintű aktivitáshoz kötjük mindenkinél a szavazási jogosultságot, pillanatok alatt el lehet érni még akár azt is, hogy a két érvényes szavazat a jogosultak kétharmadát lefedje. Így nem lesz életszerűtlen a szabályozás, miközben nem lesz szabálytalan a gyakorlat sem.)
- 3. Bár Ambrusnál továbbra sem látom a könyveit a befejezettek között, tulajdonképpen ennyire nem fontos ez a mellékszál.
- 4. Köszönöm (bár én a Wikikönyvek névtér beüzemelése révén egyre messzebb kerülök a szavazóképességtől…).
- 5. Jó, elfogadom a véleményedet.
- A megjegyzésekkel kapcsolatos felvetésemre elfelejtettél reagálni. Arról mi a véleményed? --Tacsipacsi (vita) 2016. január 21., 23:43 (CET)
- @Tacsipacsi: A negjegyzések eleve be vannak építve a szavazó lapra, de lehetnek "ellenvélemények", "kérdések" és azokra adott "válaszok" stb. Én úgy gondolom hogy ezek is elférnek a szavazólapon, legfeljebb - ha túl hosszúak - becsukhatóvá kell tenni. Így egyhelyen van minden megnyilvánulás és a becsukottak nem zavarják azokat, akik nem kívánják azt elolvasni, a szavazólap pedig nem nyúlik hosszúra.
- Üdv. » KeFe « vitalapom 2016. január 22., 00:14 (CET)
- Akkor kiszedhető a „Tartalmi kérdések” szakasz? --Tacsipacsi (vita) 2016. január 22., 00:43 (CET)
Csonkok
Jelenleg van 3 csonkokról szóló lapunk: Wikikönyvek:Csonkok, Wikikönyvek/Csonkok és Segítség:Csonkok. Gondolom, ebből kettő átirányítássá alakítandó. De melyik kettő? Egyébként csak a Wikikönyvek/Csonkoknak van vitalapja, ezt majd át kell nevezni a végleges cím mellé. --Tacsipacsi (vita) 2016. január 25., 08:14 (CET)
A Wikikönyvek:Csonkok lapon még van mit javítani, de ez marad meg, A Wikikönyvek:Subcsonk-ról is itt lesz egy rövid szakasz - a többit majd töröljük, Vannak míg olyan lapok amelyekben javítani kell és törölni a nem Wikikönyvekre jellemzőm vagy angol szövegű sorokat, linkeket . - Üdv. » KeFe « vitalapom 2016. január 25., 20:50 (CET)
A két felesleges lapot átirányítássá alakítottam (nem töröltem, így egyelőre elérhető a laptörténetben a korábbi tartalom), a vitalapot átirányítás nélkül átneveztem Wikikönyvek-vita:Csonkokra. --Tacsipacsi (vita) 2016. január 25., 22:27 (CET)
Szavazási irányelv javaslat
@DenesFeri: @Tacsipacsi: @Gubbubu: @Szegedi László: A Javaslatok lapon lévő szöveget javaslom az irényelvnek. Kérek minden szerkesztőt hogy további javaslatokat, észrevételeket tegyék meg és ha elfogadható, akkor két támogató aláírással lehet szavazást kiírni. - Üdv. » KeFe « vitalapom 2016. március 8., 05:20 (CET)
Open Call for Individual Engagement Grants
Segíts lefordítani a saját nyelvedre:
Greetings! The Individual Engagement Grants (IEG) program is accepting proposals until April 12th to fund new tools, research, outreach efforts, and other experiments that enhance the work of Wikimedia volunteers. Whether you need a small or large amount of funds (up to $30,000 USD), IEGs can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.
- Submit a grant request or draft your proposal in IdeaLab
- Get help with your proposal in an upcoming Hangout session
- Learn from examples of completed Individual Engagement Grants
With thanks, I JethroBT (WMF) 2016. március 31., 19:47 (CEST)
Server switch 2016
The Wikimedia Foundation will be testing its newest data center in Dallas. This will make sure Wikipedia and the other Wikimedia wikis can stay online even after a disaster. To make sure everything is working, the Wikimedia Technology department needs to conduct a planned test. This test will show whether they can reliably switch from one data center to the other. It requires many teams to prepare for the test and to be available to fix any unexpected problems.
They will switch all traffic to the new data center on Tuesday, 19 April.
On Thursday, 21 April, they will switch back to the primary data center.
Unfortunately, because of some limitations in MediaWiki, all editing must stop during those two switches. We apologize for this disruption, and we are working to minimize it in the future.
You will be able to read, but not edit, all wikis for a short period of time.
- You will not be able to edit for approximately 15 to 30 minutes on Tuesday, 19 April and Thursday, 21 April, starting at 14:00 UTC (15:00 BST, 16:00 CEST, 10:00 EDT, 07:00 PDT).
If you try to edit or save during these times, you will see an error message. We hope that no edits will be lost during these minutes, but we can't guarantee it. If you see the error message, then please wait until everything is back to normal. Then you should be able to save your edit. But, we recommend that you make a copy of your changes first, just in case.
Other effects:
- Background jobs will be slower and some may be dropped.
Red links might not be updated as quickly as normal. If you create an article that is already linked somewhere else, the link will stay red longer than usual. Some long-running scripts will have to be stopped.
- There will be a code freeze for the week of 18 April.
No non-essential code deployments will take place.
This test was originally planned to take place on March 22. April 19th and 21st are the new dates. You can read the schedule at wikitech.wikimedia.org. They will post any changes on that schedule. There will be more notifications about this. Please share this information with your community. /User:Whatamidoing (WMF) (talk) 2016. április 17., 23:08 (CEST)
Cookbook week
Hello, I want to tell you that I've made a proposal for a Cookbook event on this Meta page.
I would be happy to see your comment ! Regards Archi38 (vita) 2016. május 15., 20:11 (CEST)
- @KeFe: Egy „Szakácskönyvek hete” nevű eseményt hirdettek itt. Egyelőre még nem biztos, hogy megszervezik, de ha igen, akkor június első teljes hetében (6–12.) lesz, és a következő céljai lesznek:
- helyi ételek receptjeinek leírása,
- mi receptjeink fordítása más nyelvekre,
- mások receptjeinek fordítása magyarra,
- képek feltöltése az ételekről a Commonsba és
- receptek összekapcsolása a Wikidatán keresztül.
- Nem tudom, mennyire érdekel, gyanítom, ha téged nem, akkor mást sem. --Tacsipacsi (vita) 2016. május 15., 21:52 (CEST)
- @Tacsipacsi: Kösz hogy szóltál! Nem különösen érdekel! A szakácskönyv az induláskor nagyon el lett szúrva és én nekiálltam valamilyen új formába önteni - aztán rajtam maradt, mint szamáron a fül. Viszont sokat tanultam az itteni szerkesztésről, csak úgy magamtól, mert Grint hiába kértem, hogy mutassa meg az elképzelését. Ugyan egy hevenyészett könyvstílust leírt, de azon kívül, csak az észt osztotta. Lehet hogy még ez sem jó, de tőlem ennyi tellett. - Üdv. » KeFe « vitalapom 2016. május 16., 15:24 (CEST)
A rövidített nyelvlista mától elérhető ezen a wikin
A rövidített nyelvlista bétaverziója 2014 óta minden Wikimédia-wikin elérhető. A rövidített nyelvlistával az olvasók jóval rövidebb interwiki listát láthatnak (lásd a képen). Több tényező figyelembevételével igyekszünk a legrelevánsabb nyelveket megjeleníteni. Tövábbi információ a dokumentációban.
Mától ez az alapértelmezett beállítás. Az összes elérhető nyelvet a lista végi gombra kattintva jelenítheted meg.
A funkciót a fejlesztő nyelvi csapat alaposan tesztelte. Ennek ellenére előfordulhatnak hibák, ezeket kérjük, jelezd a projekt vitalapján. Egy néhány wikin elérhető hasonló funkciójú, régebbi segédeszköz hibákat okozhat. Kérjük, ezen projektek adminjai erre figyeljenek. A teljes leírás a phabricator oldalán (angolul). Köszönjük.
(Fordító: Wolf Rex)
(On behalf of WMF Language team) --Runab WMF (vita) 2016. június 24., 09:19 (CEST)
- Ha esetleg valakinek nem tetszene a funkció, akkor a Beállítások Lapok megjelenítése fülén a legalsó opcióval kikapcsolhatja. --Tacsipacsi (vita) 2016. június 24., 14:04 (CEST)
Editing News #2—2016
Read this in another language • Subscription list for this multilingual newsletter
Since the last newsletter, the VisualEditor Team has fixed many bugs. Their workboard is available in Phabricator. Their current priorities are improving support for Arabic and Indic scripts, and adapting the visual editor to the needs of the Wikivoyages and Wikisources.
Recent changes
The visual editor is now available to all users at most Wikivoyages. It was also enabled for all contributors at the French Wikinews.
The single edit tab feature combines the "Szerkesztés" and "Forrásszöveg szerkesztése" tabs into a single "Szerkesztés" tab. It has been deployed to several Wikipedias, including Hungarian, Polish, English and Japanese Wikipedias, as well as to all Wikivoyages. At these wikis, you can change your settings for this feature in the "Szerkesztés" tab of Special:Preferences. The team is now reviewing the feedback and considering ways to improve the design before rolling it out to more people.
Future changes
The "Lap mentése" button will say "Lap közzététele". This will affect both the visual and wikitext editing systems. More information is available on Meta.
The visual editor will be offered to all editors at the remaining "Phase 6" Wikipedias during the next few months. The developers want to know whether typing in your language feels natural in the visual editor. Please post your comments and the language(s) that you tested at the feedback thread on mediawiki.org. This will affect several languages, including: Arabic, Hindi, Thai, Tamil, Marathi, Malayalam, Urdu, Persian, Bengali, Assamese, Aramaic and others.
The team is working with the volunteer developers who power Wikisource to provide the visual editor there, for opt-in testing right now and eventually for all users. (T138966)
The team is working on a modern wikitext editor. It will look like the visual editor, and be able to use the citoid service and other modern tools. This new editing system may become available as a Beta Feature on desktop devices around September 2016. You can read about this project in a general status update on the Wikimedia mailing list.
Let's work together
- Do you teach new editors how to use the visual editor? Did you help set up the Citoid automatic reference feature for your wiki? Have you written or imported TemplateData for your most important citation templates? Would you be willing to help new editors and small communities with the visual editor? Please sign up for the new VisualEditor Community Taskforce.
- Learn how to improve the "automagical" citoid referencing system in the visual editor, by creating Zotero translators for popular sources in your language! Watch the Tech Talk by Sebastian Karcher for more information.
If you aren't reading this in your preferred language, then please help us with translations! Subscribe to the Translators mailing list or contact us directly, so that we can notify you when the next issue is ready. Köszönjük!
Save/Publish
The Editing team is planning to change the name of the “Lap mentése” button to “Lap közzététele” and “Változtatások közzététele”. “Lap közzététele” will be used when you create a new page. “Változtatások közzététele” will be used when you change an existing page. The names will be consistent in all editing environments.[1][2]
This change will probably happen during the week of 30 August 2016. The change will be announced in Tech News when it happens.
If you are fluent in a language other than English, please check the status of translations at translatewiki.net for “Lap közzététele” and “Változtatások közzététele”.
The main reason for this change is to avoid confusion for new editors. Repeated user research studies with new editors have shown that some new editors believed that “Lap mentése” would save a private copy of a new page in their accounts, rather than permanently publishing their changes on the web. It is important for this part of the user interface to be clear, since it is difficult to remove public information after it is published. We believe that the confusion caused by the “Lap mentése” button increases the workload for experienced editors, who have to clean up the information that people unintentionally disclose, and report it to the functionaries and stewards to suppress it. Clarifying what the button does will reduce this problem.
Beyond that, the goal is to make all the wikis and languages more consistent, and some wikis made this change many years ago. The Legal team at the Wikimedia Foundation supports this change. Making the edit interface easier to understand will make it easier to handle licensing and privacy questions that may arise.
Any help pages or other basic documentation about how to edit pages will also need to be updated, on-wiki and elsewhere. On wiki pages, you can use the wikitext codes {{int:Publishpage}}
and {{int:Publishchanges}}
to display the new labels in the user's preferred language. For the language settings in your account preferences, these wikitext codes produce “Lap közzététele” and “Változtatások közzététele”.
Please share this news with community members who teach new editors and with others who may be interested.
RevisionSlider
Grants to improve your project
Segíts lefordítani a saját nyelvedre:
Greetings! The Project Grants program is currently accepting proposals for funding. There is just over a week left to submit before the October 11 deadline. If you have ideas for software, offline outreach, research, online community organizing, or other projects that enhance the work of Wikimedia volunteers, start your proposal today! Please encourage others who have great ideas to apply as well. Support is available if you want help turning your idea into a grant request.
- Submit a grant request
- Get help: In IdeaLab or an upcoming Hangout session
- Learn from examples of completed Individual Engagement Grants or Project and Event Grants
I JethroBT (WMF) (talk) 2016. szeptember 30., 22:11 (CEST)
Creative Commons 4.0
Szia! A Wikimédia alapítvány megbízásából írok, hogy meghívjalak a CC BY-SA 3.0 licencről CC BY-SA 4.0 licencre való áttérés javaslatával kapcsolatos megbeszélésre. A tervezet valamennyi Wikimédia projektet érint. A konzultáció október 5-től november 8-ig tart. Reméljük, hogy visszacsatolásként számos nézőpontot és véleményt ismerhetünk meg. Ha érdekel a dolog, kérlek vegyél részt a megbeszélésen a Meta-Wiki-n. Joe Sutherland 2016. október 6., 02:19 (CEST)
Editing News #3—2016
Olvasás másik nyelven • Subscription list for this multilingual newsletter
Since the last newsletter, the VisualEditor Team has mainly worked on a new wikitext editor. They have also released some small features and the new map editing tool. Their workboard is available in Phabricator. You can find links to the list of work finished each week at mw:VisualEditor/Weekly triage meetings. Their current priorities are fixing bugs, releasing the 2017 wikitext editor as a beta feature, and improving language support.
Friss változások
- Szöveg méretének beállítása.[3]
- Invisible templates have been shown as a puzzle icon. Now, the name of the invisible template is displayed next to the puzzle icon.[4] A similar feature will display the first part of hidden HTML comments.[5]
- Categories are displayed at the bottom of each page. If you click on the categories, the dialog for editing categories will open.[6]
- At many wikis, you can now add maps to pages. Go to the Insert menu and choose the "Maps" item. The Discovery department is adding more features to this area, like geoshapes. You can read more at mediawiki.org.[7]
- The "Save" button now says "Save page" when you create a page, and "Save changes" when you change an existing page.[8] In the future, the "Lap mentése" button will say "Lap közzététele". This will affect both the visual and wikitext editing systems. More information is available on Meta.
- Image galleries now use a visual mode for editing. You can see thumbnails of the images, add new files, remove unwanted images, rearrange the images by dragging and dropping, and add captions for each image. Use the "Options" tab to set the gallery's display mode, image sizes, and add a title for the gallery.[9]
Tervezett változások
The visual editor will be offered to all editors at the remaining 10 "Phase 6" Wikipedias during the next month. The developers want to know whether typing in your language feels natural in the visual editor. Please post your comments and the language(s) that you tested at the feedback thread on mediawiki.org. This will affect several languages, including Thai, Burmese and Aramaic.
The team is working on a modern wikitext editor. The 2017 wikitext editor will look like the visual editor and be able to use the citoid service and other modern tools. This new editing system may become available as a Beta Feature on desktop devices in October 2016. You can read about this project in a general status update on the Wikimedia mailing list.
Dolgozzunk közösen
- Do you teach new editors how to use the visual editor? Did you help set up the Citoid automatic reference feature for your wiki? Have you written or imported TemplateData for your most important citation templates? Would you be willing to help new editors and small communities with the visual editor? Please sign up for the new VisualEditor Community Taskforce.
- Ha a szöveg nagy része még nem az általad használt nyelven olvasható, kérjük segíts a fordításában! Iratkozz fel a Fordítók levelezőlistájára vagy írj nekünk, hogy értesítsünk, ha a fordítás elkészült. Köszönjük!
Password reset
I apologise that this message is in English. ⧼Centralnotice-shared-help-translate⧽
We are having a problem with attackers taking over wiki accounts with privileged user rights (for example, admins, bureaucrats, oversighters, checkusers). It appears that this may be because of weak or reused passwords.
Community members are working along with members of multiple teams at the Wikimedia Foundation to address this issue.
In the meantime, we ask that everyone takes a look at the passwords they have chosen for their wiki accounts. If you know that you've chosen a weak password, or if you've chosen a password that you are using somewhere else, please change those passwords.
Select strong passwords – eight or more characters long, and containing letters, numbers, and punctuation. Joe Sutherland (vitalap) / MediaWiki message delivery (vita) 2016. november 14., 01:00 (CET)
Adding to the above section (Password reset)
Please accept my apologies - that first line should read "Help with translations!". Joe Sutherland (WMF) (talk) / MediaWiki message delivery (vita) 2016. november 14., 01:11 (CET)
New way to edit wikitext
Summary: There's a new opt-in Beta Feature of a wikitext mode for the visual editor. Please go try it out.
We in the Wikimedia Foundation's Editing department are responsible for making editing better for all our editors, new and experienced alike. We've been slowly improving the visual editor based on feedback, user tests, and feature requests. However, that doesn't work for all our user needs: whether you need to edit a wikitext talk page, create a template, or fix some broken reference syntax, sometimes you need to use wikitext, and many experienced editors prefer it.
Consequently, we've planned a "wikitext mode" for the visual editor for a long time. It provides as much of the visual editor's features as possible, for those times that you need or want wikitext. It has the same user interface as the visual editor, including the same toolbar across the top with the same buttons. It provides access to the citoid service for formatting citations, integrated search options for inserting images, and the ability to add new templates in a simple dialog. Like in the visual editor, if you paste in formatted text copied from another page, then formatting (such as bolding) will automatically be converted into wikitext.
All wikis now have access to this mode as a Beta Feature. When enabled, it replaces your existing wikitext editor everywhere. If you don't like it, you can reverse this at any time by turning off the Beta Feature in your preferences. We don't want to surprise anyone, so it's strictly an opt-in-only Beta Feature. It won't switch on automatically for anyone, even if you have previously checked the box to "Automatikusan kapcsoljon be a legtöbb új béta funkció".
The new wikitext edit mode is based on the visual editor, so it requires JavaScript (as does the current wikitext editor). It doesn't work with gadgets that have only been designed for the older one (and vice versa), so some users will miss gadgets they find important. We're happy to work with gadget authors to help them update their code to work with both editors. We're not planning to get rid of the current main wikitext editor on desktop in the foreseeable future. We're also not going to remove the existing ability to edit plain wikitext without JavaScript. Finally, though it should go without saying, if you prefer to continue using the current wikitext editor, then you may so do.
This is an early version, and we'd love to know what you think so we can make it better. Please leave feedback about the new mode on the feedback page. You may write comments in any language. Thank you.
Segítséget kérek
Üdv!
Számomra teljesen érthetelen és túlságosan bonyolult a forrás megadásához felkínált fül használata.
Ha kaphatnák egyszerübb forrás közléséhez "űrlapot" azt megköszönném.
Az megoldás lehetne, hogy a szerkesztett szöveg utolsó bekezdésében beírom a forrást, aztán azt nálam okosabb és ügyesebb valaki a "forrás" rovatba átrakja?
Üdv Anyóka Válasz:1Anyoka
Review of initial updates on Wikimedia movement strategy process
Note: Apologies for cross-posting and sending in English. Message is available for translation on Meta-Wiki.
The Wikimedia movement is beginning a movement-wide strategy discussion, a process which will run throughout 2017. For 15 years, Wikimedians have worked together to build the largest free knowledge resource in human history. During this time, we've grown from a small group of editors to a diverse network of editors, developers, affiliates, readers, donors, and partners. Today, we are more than a group of websites. We are a movement rooted in values and a powerful vision: all knowledge for all people. As a movement, we have an opportunity to decide where we go from here.
This movement strategy discussion will focus on the future of our movement: where we want to go together, and what we want to achieve. We hope to design an inclusive process that makes space for everyone: editors, community leaders, affiliates, developers, readers, donors, technology platforms, institutional partners, and people we have yet to reach. There will be multiple ways to participate including on-wiki, in private spaces, and in-person meetings. You are warmly invited to join and make your voice heard.
The immediate goal is to have a strategic direction by Wikimania 2017 to help frame a discussion on how we work together toward that strategic direction.
Regular updates are being sent to the Wikimedia-l mailing list, and posted on Meta-Wiki. Beginning with this message, monthly reviews of these updates will be sent to this page as well. Sign up to receive future announcements and monthly highlights of strategy updates on your user talk page.
Here is a review of the updates that have been sent so far:
- Update 1 on Wikimedia movement strategy process (15 December 2016)
- Introduction to process and information about budget spending resolution to support it
- Update 2 on Wikimedia movement strategy process (23 December 2016)
- Start of search for Lead Architect for movement strategy process
- Update 3 on Wikimedia movement strategy process (8 January 2017)
- Plans for strategy sessions at upcoming Wikimedia Conference 2017
- Update 4 on Wikimedia movement strategy process (11 January 2017)
- Introduction of williamsworks
- Update 5 on Wikimedia movement strategy process (2 February 2017)
- The core movement strategy team, team tracks being developed, introduction of the Community Process Steering Committee, discussions at WikiIndaba conference 2017 and the Wikimedia movement affiliates executive directors gathering in Switzerland
- Update 6 on Wikimedia movement strategy process (10 February 2017)
- Tracks A & B process prototypes and providing feedback, updates on development of all four Tracks
More information about the movement strategy is available on the Meta-Wiki 2017 Wikimedia movement strategy portal.
Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation, 2017. február 15., 21:31 (CET) • Segíts lefordítani a saját nyelvedre • Get help
Overview #2 of updates on Wikimedia movement strategy process
Note: Apologies for cross-posting and sending in English. This message is available for translation on Meta-Wiki.
As we mentioned last month, the Wikimedia movement is beginning a movement-wide strategy discussion, a process which will run throughout 2017. This movement strategy discussion will focus on the future of our movement: where we want to go together, and what we want to achieve.
Regular updates are being sent to the Wikimedia-l mailing list, and posted on Meta-Wiki. Each month, we are sending overviews of these updates to this page as well. Sign up to receive future announcements and monthly highlights of strategy updates on your user talk page.
Here is a overview of the updates that have been sent since our message last month:
- Update 7 on Wikimedia movement strategy process (16 February 2017)
- Development of documentation for Tracks A & B
- Update 8 on Wikimedia movement strategy process (24 February 2017)
- Introduction of Track Leads for all four audience tracks
- Update 9 on Wikimedia movement strategy process (2 March 2017)
- Seeking feedback on documents being used to help facilitate upcoming community discussions
More information about the movement strategy is available on the Meta-Wiki 2017 Wikimedia movement strategy portal.
Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation, 2017. március 9., 20:43 (CET) • Segíts lefordítani a saját nyelvedre • Get help
We invite you to join the movement strategy conversation (now through April 15)
- This message, "We invite you to join the movement strategy conversation (now through April 15)", was sent through multiple channels by Gregory Varnum on 15 and 16 of March 2017 to village pumps, affiliate talk pages, movement mailing lists, and MassMessage groups. A similar message was sent by Nicole Ebber to organized groups and their mailing lists on 15 of March 2017. This version of the message is available for translation and documentation purposes
Dear Wikimedians/Wikipedians:
Today we are starting a broad discussion to define Wikimedia's future role in the world and develop a collaborative strategy to fulfill that role. You are warmly invited to join the conversation.
There are many ways to participate, by joining an existing conversation or starting your own:
Track A (organized groups): Discussions with your affiliate, committee or other organized group (these are groups that support the Wikimedia movement).
Track B (individual contributors): On Meta or your local language or project wiki.
This is the first of three conversations, and it will run between now and April 15. The purpose of cycle 1 is to discuss the future of the movement and generate major themes around potential directions. What do we want to build or achieve together over the next 15 years?
We welcome you, as we create this conversation together, and look forward to broad and diverse participation from all parts of our movement.
- Find out more about the movement strategy process
- Learn more about volunteering to be a Discussion Coordinator
Sincerely,
Nicole Ebber (Track A Lead), Jaime Anstee (Track B Lead), & the engagement support teamsGépi fordítás Meghívjuk Önt, hogy csatlakozzon a mozgás stratégia beszélgetés (most át április 15)
Ez az üzenet, "Meghívjuk Önt, hogy csatlakozzon a mozgás stratégia beszélgetés (most át április 15)" küldtek több csatornán keresztül Gregory Varnum 15-én és 16-március 2017 falu szivattyúk, affiliate vitalapokat mozgás levelezőlisták és MassMessage csoportok. Hasonló üzenetet küldött Nicole Ebber szervezett csoportok és a levelezési listák 15 március 2017. Ez a verzió az üzenet áll rendelkezésre fordítás és dokumentációs célokra
Kedves Wikimedians / Wikipedians:
Ma kezdődik egy széles körű vitát kell határozni Wikimedia jövőbeni szerepét a világban, és dolgozzon ki egy együttműködési stratégiát teljesíteni ezt a szerepet. Ön melegen meghívást a beszélgetést.
Nagyon sok módja van, hogy részt vegyenek, csatlakozva a meglévő beszélgetés vagy induló saját:
Track A (organized groups): Beszélgetések a partner, bizottságot vagy egyéb szervezett csoport (ezek olyan csoportok, amelyek támogatják a Wikimedia mozgás).
Pálya B (egyéni befizetők): On Meta or your local language or project wiki.
Ez az első három beszélgetések, és ez fog futni mától április 15. A cél a ciklus 1., hogy megvitassák a jövőben a mozgás, és ezáltal jelentős témák köré lehetséges irányokat. Mit akarunk építeni, vagy együtt elérni az elkövetkező 15 évben?
Szeretettel várjuk Önt, mint mi hozza létre ezt a beszélgetést együtt, és várom, hogy széles körű és változatos részvételt minden részéből a mozgás.
Find out more about the movement strategy process Learn more about volunteering to be a Discussion Coordinator
Tisztelettel, Nicole Ebber (Track A Lead), Jaime Anstee (Track B Lead), & the engagement support teams 2017. március 18., 06:10 (CET)
Please accept our apologies for cross-posting this message. This message is available for translation on Meta-Wiki.
On behalf of the Wikimedia Foundation Elections Committee, I am pleased to announce that self-nominations are being accepted for the 2017 Wikimedia Foundation Board of Trustees Elections.
The Board of Trustees (Board) is the decision-making body that is ultimately responsible for the long-term sustainability of the Wikimedia Foundation, so we value wide input into its selection. More information about this role can be found on Meta-Wiki. Please read the letter from the Board of Trustees calling for candidates.
The candidacy submission phase will last from April 7 (00:00 UTC) to April 20 (23:59 UTC).
We will also be accepting questions to ask the candidates from April 7 to April 20. You can submit your questions on Meta-Wiki.
Once the questions submission period has ended on April 20, the Elections Committee will then collate the questions for the candidates to respond to beginning on April 21.
The goal of this process is to fill the three community-selected seats on the Wikimedia Foundation Board of Trustees. The election results will be used by the Board itself to select its new members.
The full schedule for the Board elections is as follows. All dates are inclusive, that is, from the beginning of the first day (UTC) to the end of the last.
- April 7 (00:00 UTC) – April 20 (23:59 UTC) – Board nominations
- April 7 – April 20 – Board candidates questions submission period
- April 21 – April 30 – Board candidates answer questions
- May 1 – May 14 – Board voting period
- May 15–19 – Board vote checking
- May 20 – Board result announcement goal
In addition to the Board elections, we will also soon be holding elections for the following roles:
- Funds Dissemination Committee (FDC)
- There are five positions being filled. More information about this election will be available on Meta-Wiki.
- Funds Dissemination Committee Ombudsperson (Ombuds)
- One position is being filled. More information about this election will be available on Meta-Wiki.
Please note that this year the Board of Trustees elections will be held before the FDC and Ombuds elections. Candidates who are not elected to the Board are explicitly permitted and encouraged to submit themselves as candidates to the FDC or Ombuds positions after the results of the Board elections are announced.
More information on this year's elections can be found on Meta-Wiki. Any questions related to the election can be posted on the election talk page on Meta-Wiki, or sent to the election committee's mailing list, board-electionswikimedia.org.
On behalf of the Election Committee,
Katie Chan, Chair, Wikimedia Foundation Elections Committee
Joe Sutherland, Community Advocate, Wikimedia Foundation
Gépi fordítás Indul a 2017 Wikimedia Foundation kuratóriumi választások
Elnézését kérjük a határokon kiküldetés ezt az üzenetet. Ez az üzenet áll rendelkezésre fordítás Meta-Wiki.Wikimedia-logo black.svgOn nevében a Wikimedia Foundation Választási Bizottság, örömmel jelentjük be, hogy az önálló jelölések elfogadják a
2017 Wikimedia Foundation Board of Trustees Elections.
The Board of Trustees (Board) is the decision-making body that is ultimately responsible for the long-term sustainability of the Wikimedia Foundation, so we value wide input into its selection. More information about this role can be found on Meta-Wiki. Please read the letter from the Board of Trustees calling for candidates.
The candidacy submission phase will last from April 7 (00:00 UTC) to April 20 (23:59 UTC).
We will also be accepting questions to ask the candidates from April 7 to April 20. You can submit your questions on Meta-Wiki.
Ha a kérdések benyújtási időszak véget ért április 20-án, a választási bizottság ezután összeveti a kérdéseket a jelölteknek, hogy válaszoljon a kezdet április 21-én.
A cél ennek a folyamatnak, hogy töltse ki a három közösség által választott ülőhely a Wikimédia Alapítvány kuratóriuma. A választási eredmények fogják használni az Igazgatóság által saját maga válassza ki az új tagokat.
A teljes menetrend a tanács választásokat a következő. Minden dátumok inclusive, azaz a kezdetektől az első nap (UTC), hogy a végén az utolsó.
April 7 (00:00 UTC) – April 20 (23:59 UTC) – Board nominations April 7 – April 20 – Board candidates questions submission period April 21 – April 30 – Board candidates answer questions May 1 – May 14 – Board voting period May 15–19 – Board vote checking May 20 – Board result announcement goal
Amellett, hogy a tanács választásokat, mi is hamarosan választások megtartásának az alábbi szerepek:
Funds Dissemination Committee (FDC) Jelenleg öt pozíció van töltve. További információ erről a választás lesz elérhető on Meta-Wiki.
Funds Dissemination Committee Ombudsperson (Ombuds) Az egyik álláspont van töltve. További információ erről a választás lesz elérhető on Meta-Wiki.
Felhívjuk figyelmét, hogy ebben az évben a kuratórium választásokat tartanak, mielőtt az FDC és ombudsmani választásokat. A jelentkezőknek, akik nem választották a társaság kifejezetten megengedett, és arra ösztönzik, hogy alávetik magukat a jelöltek az FDC vagy ombudsmani pozíció után az eredményeket a tanács választások jelentette.
További információ az idei választások megtalálható on Meta-Wiki. Bármilyen kérdése összefügg a választási lehet felkerül a election talk page on Meta-Wiki, vagy elküldeni a választási bizottság levelezőlista board-elections(at)wikimedia.org.
Nevében a választási bizottság, Katie Chan, Chair, Wikimedia Foundation Elections Committee Joe Sutherland, Community Advocate, Wikimedia Foundation Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation Elections Committee, 2017. április 7., 05:37 (CEST) • Segíts lefordítani a saját nyelvedre • Get help
Read-only mode for 20 to 30 minutes on 19 April and 3 May
Read this message in another language • Segíts lefordítani a saját nyelvedre
The Wikimedia Foundation will be testing its secondary data center in Dallas. This will make sure that Wikipedia and the other Wikimedia wikis can stay online even after a disaster. To make sure everything is working, the Wikimedia Technology department needs to conduct a planned test. This test will show whether they can reliably switch from one data center to the other. It requires many teams to prepare for the test and to be available to fix any unexpected problems.
They will switch all traffic to the secondary data center on Wednesday, 19 April 2017. On Wednesday, 3 May 2017, they will switch back to the primary data center.
Unfortunately, because of some limitations in MediaWiki, all editing must stop during those two switches. We apologize for this disruption, and we are working to minimize it in the future.
You will be able to read, but not edit, all wikis for a short period of time.
- You will not be able to edit for approximately 20 to 30 minutes on Wednesday, 19 April and Wednesday, 3 May. The test will start at 14:00 UTC (15:00 BST, 16:00 CEST, 10:00 EDT, 07:00 PDT, 23:00 JST, and in New Zealand at 02:00 NZST on Thursday 20 April and Thursday 4 May).
- If you try to edit or save during these times, you will see an error message. We hope that no edits will be lost during these minutes, but we can't guarantee it. If you see the error message, then please wait until everything is back to normal. Then you should be able to save your edit. But, we recommend that you make a copy of your changes first, just in case.
Other effects:
- Background jobs will be slower and some may be dropped. Red links might not be updated as quickly as normal. If you create an article that is already linked somewhere else, the link will stay red longer than usual. Some long-running scripts will have to be stopped.
- There will be code freezes for the weeks of 17 April 2017 and 1 May 2017. Non-essential code deployments will not happen.
This project may be postponed if necessary. You can read the schedule at wikitech.wikimedia.org. Any changes will be announced in the schedule. There will be more notifications about this. Please share this information with your community. /User:Whatamidoing (WMF) (talk)
Gépi fordítás Read-only módban 20 és 30 perc április 19-én és május 3-
Read this message in another language • Segíts lefordítani a saját nyelvedre
A Wikimedia Foundation teszteli a másodlagos adatközpont a Dallas. Ez biztosítja, hogy a Wikipédia és a többi Wikimédia wikik online marad még azután is egy katasztrófa. Annak érdekében, hogy minden megfelelően működik, a Wikimedia Technology részleg kell lefolytatnia a tervezett tesztet. A teszt azt mutatja, hogy azok megbízhatóan váltani egyik adatközpont a másik. Szükség van sok csapat, hogy felkészüljenek a tesztet, és hogy legyen elérhető erősít minden váratlan problémákat.
Ők átvált minden forgalom a másodlagos adatközpont szerda 19 április 2017 On szerda, május 3, 2017, akkor visszavált az elsődleges adatközpont.
Sajnos, mivel a bizonyos korlátai MediaWikiben, minden szerkesztési abba kell hagynia ebben a két kapcsoló. Elnézést kérünk a zavar, és dolgozunk, hogy minimalizálja a jövőben.
Ön képes lesz olvasni, de nem szerkesztheti, minden wikik egy rövid ideig.
- Ön nem lesz képes szerkeszteni körülbelül 20-30 percig szerda, április 19 és szerda május 3. A vizsgálat akkor indul, 14:00 UTC (15:00 BST 16:00 CEST, 10:00 EDT, 07:00 PDT, 23:00 JSF, és Új-Zéland 02:00 NZST csütörtökön április 20. és csütörtökön május 4.).
- Ha megpróbálja szerkeszteni, vagy mentse ezekben az időkben, akkor megjelenik egy hibaüzenet. Reméljük, hogy nem módosítások elvesznek ezekben perc, de nem tudjuk garantálni. Ha az üzenetet látja, akkor kérjük, várja meg, amíg minden visszatért a normális kerékvágásba. Akkor lesz képes elmenteni. De azt javasoljuk, hogy csinál egy másolatot a változások első, csak abban az esetben.
Egyéb hatások:
- Háttér munkahelyek lassabb lesz és néhány lehet hagyni. Red linkek esetleg nem lehet frissíteni, amilyen gyorsan csak normális. Ha létrehoz egy cikket, hogy már össze van valahol máshol, a link marad piros szokásosnál hosszabb ideig. Néhány hosszú ideig futó scriptek meg kell állítani.
- Lesz kód lefagy hetekben április 17-i 2017 május 1. 2017. A nem esszenciális kód telepítések nem fog megtörténni.
Ez a projekt el lehet halasztani, ha szükséges. Elolvashatja az ütemtervet wikitech.wikimedia.org. Bármilyen változás kerül be a menetrend. Nem lesz több értesítést erről. Kérjük, ossza meg ezt az információt a közösség. /User:Whatamidoing (WMF) (talk) MediaWiki message delivery (vita) 2017. április 11., 19:33 (CEST)
Voting has begun for eligible voters in the 2017 elections for the Wikimedia Foundation Board of Trustees.
The Wikimedia Foundation Board of Trustees is the ultimate governing authority of the Wikimedia Foundation, a 501(c)(3) non-profit organization registered in the United States. The Wikimedia Foundation manages many diverse projects such as Wikipedia and Commons.
The voting phase lasts from 00:00 UTC May 1 to 23:59 UTC May 14. Click here to vote. More information on the candidates and the elections can be found on the 2017 Board of Trustees election page on Meta-Wiki.
On behalf of the Elections Committee,
Katie Chan, Chair, Wikimedia Foundation Elections Committee
Joe Sutherland, Community Advocate, Wikimedia Foundation
Beta Feature Two Column Edit Conflict View
Editing News #1—2017
Read this in another language • Subscription list for this multilingual newsletter
Since the last newsletter, the VisualEditor Team has spent most of their time supporting the 2017 wikitext editor mode which is available inside the visual editor as a Beta Feature, and adding the new visual diff tool. Their workboard is available in Phabricator. You can find links to the work finished each week at mw:VisualEditor/Weekly triage meetings. Their current priorities are fixing bugs, supporting the 2017 wikitext editor as a beta feature, and improving the visual diff tool.
Legutóbbi változások
- A new wikitext editing mode is available as a Beta Feature on desktop devices. The 2017 wikitext editor has the same toolbar as the visual editor and can use the citoid service and other modern tools. Go to Special:Preferences#mw-prefsection-betafeatures to enable the ⧼Visualeditor-preference-newwikitexteditor-label⧽.
- A new visual diff tool is available in VisualEditor's visual mode. You can toggle between wikitext and visual diffs. More features will be added to this later. In the future, this tool may be integrated into other MediaWiki components. [10]
- The team have added multi-column support for lists of footnotes. The
<references />
block can automatically display long lists of references in columns on wide screens. This makes footnotes easier to read. You can request multi-column support for your wiki. [11] - You can now use your web browser's function to switch typing direction in the new wikitext mode. This is particularly helpful for RTL language users like Urdu or Hebrew who have to write JavaScript or CSS. You can use Command+Shift+X or Control+Shift+X to trigger this. [12]
- The way to switch between the visual editing mode and the wikitext editing mode is now consistent. There is a drop-down menu that shows the two options. This is now the same in desktop and mobile web editing, and inside things that embed editing, such as Flow. [13]
- The Kategóriák item has been moved to the top of the Lapbeállítások menu (from clicking on the "hamburger" icon) for quicker access. [14] There is also now a "Templates used on this page" feature there. [15]
- You can now create
<chem>
tags (sometimes used as<ce>
) for chemical formulas inside the visual editor. [16] - A táblázatokat be lehet csukni, vagy ki lehet őket nyitni. [17]
- The Speciális karakter menu now includes characters for Canadian Aboriginal Syllabics and angle quotation marks (‹› and ⟨⟩) . The team thanks the volunteer developer, Tpt. [18]
- A bug caused some section edit conflicts to blank the rest of the page. This has been fixed. The team are sorry for the disruption. [19]
- There is a new keyboard shortcut for citations:
Control
+Shift
+K
on a PC, orCommand
+Shift
+K
on a Mac. It is based on the keyboard shortcut for making links, which isControl
+K
orCommand
+K
respectively. [20]
Tervezett változások
- The team is working on a syntax highlighting tool. It will highlight matching pairs of
<ref>
tags and other types of wikitext syntax. You will be able to turn it on and off. It will first become available in VisualEditor's built-in wikitext mode, maybe late in 2017. [21] - The kind of button used to Előnézet megtekintése, Változtatások megtekintése, and finish an edit will change in all WMF-supported wikitext editors. The new buttons will use OOjs UI. The buttons will be larger, brighter, and easier to read. The labels will remain the same. You can test the new button by editing a page and adding
&ooui=1
to the end of the URL, like this: https://www.mediawiki.org/wiki/Project:Sandbox?action=edit&ooui=1 The old appearance will no longer be possible, even with local CSS changes. [22] - The outdated 2006 wikitext editor will be removed later this year. It is used by approximately 0.03% of active editors. See a list of editing tools on mediawiki.org if you are uncertain which one you use. [23]
- If you aren't reading this in your preferred language, then please help us with translations! Subscribe to the Translators mailing list or contact us directly, so that we can notify you when the next issue is ready. Köszönjük!
Magyarul
Nem fogok mindent lefordítani, a VisualEditor változásai nem hiszem, hogy bárkit is érintenének itt. A többi:
- A szerkesztési felületen a normális – böngésző által generált – gombok helyett óriási, kék és fehér cuccok lesznek, ezeket már most is ki lehet próbálni pl. itt. A régi felületet nem lehet majd visszacsinálni.
- A hagyományos szerkesztőeszköztár meg fog szűnni, csak a „fejlettebbet” lehet majd használni.
Konkrét dátumot egyiknél sem említettek, annyit tudok, hogy a MediaWiki.org-on már az új gombok vannak, egyelőre kikapcsolható formában (ez nem lesz a jövőben így), az eszköztár megszüntetését pedig a MediaWiki 1.30-as verziójára ígérik – múlt szerdától novemberig minden héten a MediaWiki 1.30 egy-egy újabb alverziója fog érkezni. – Tacsipacsi (vita) 2017. május 13., 14:39 (CEST)
RevisionSlider
The Wikimedia movement strategy core team and working groups have completed reviewing the more than 1800 thematic statements we received from the first discussion. They have identified 5 themes that were consistent across all the conversations - each with their own set of sub-themes. These are not the final themes, just an initial working draft of the core concepts.
You are invited to join the online and offline discussions taking place on these 5 themes. This round of discussions will take place between now and June 12th. You can discuss as many as you like; we ask you to participate in the ones that are most (or least) important to you.
Here are the five themes, each has a page on Meta-Wiki with more information about the theme and how to participate in that theme's discussion:
- Healthy, Inclusive Communities
- The Augmented Age
- A Truly Global Movement
- The Most Respected Source of Knowledge
- Engaging in the Knowledge Ecosystem
On the movement strategy portal on Meta-Wiki, you can find more information about each of these themes, their discussions, and how to participate.
Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation • Segíts lefordítani a saját nyelvedre • Get helpOn behalf of the Wikimedia Foundation Elections Committee, we are pleased to announce that self-nominations are being accepted for the 2017 Wikimedia Foundation Funds Dissemination Committee and Funds Dissemination Committee Ombudsperson elections. Please read the letter from the Wikimedia Foundation calling for candidates at on the 2017 Wikimedia Foundation elections portal.
Funds Dissemination Committee
The Funds Dissemination Committee (FDC) makes recommendations about how to allocate Wikimedia movement funds to eligible entities. There are five positions being filled. More information about this role can be found at the FDC elections page.
Funds Dissemination Committee Ombudsperson
The Funds Dissemination Committee Ombudsperson receives complaints and feedback about the FDC process, investigates complaints at the request of the Board of Trustees, and summarizes the investigations and feedback for the Board of Trustees on an annual basis. One position is being filled. More information about this role can be found at the FDC Ombudsperson elections page.
The candidacy submission phase will last until May 28 (23:59 UTC).
We will also be accepting questions to ask the candidates until May 28. You can submit your questions on Meta-Wiki. Once the questions submission period has ended on May 28, the Elections Committee will then collate the questions for the candidates to respond to.
The goal of this process is to fill the five community-selected seats on the Wikimedia Foundation Funds Dissemination Committee and the community-selected ombudsperson. The election results will be used by the Board itself to make the appointments.
The full schedule for the FDC elections is as follows. All dates are inclusive, that is, from the beginning of the first day (UTC) to the end of the last.
- May 15 (00:00 UTC) – May 28 (23:59 UTC) – Nominations
- May 15 – May 28 – Candidates questions submission period
- May 29 – June 2 – Candidates answer questions
- June 3 – June 11 – Voting period
- June 12–14 – Vote checking
- June 15 – Goal date for announcing election results
More information on this year's elections can be found at the 2017 Wikimedia Foundation elections portal.
Please feel free to post a note about the election on your project's village pump. Any questions related to the election can be posted on the talk page on Meta-Wiki, or sent to the election committee's mailing list, board-electionswikimedia.org.
On behalf of the Election Committee,
Katie Chan, Chair, Wikimedia Foundation Elections Committee
Joe Sutherland, Community Advocate, Wikimedia Foundation