700 gramm leveshús csonttal (disznóhús, vagy marha-lábszárból)
10-12 csésze hideg víz
1 teáskanál só
1 közepes hagyma, felaprítva
2 közepes cékla, keskeny csíkokra vágva
1 közepes répa, vékony csíkokra vágva
1 közepes krumpli, felkockázva
1/2 csésze vékonyra vágott zeller
1/2 csésze vékonyra vágott zöldbab vagy főtt fehér-bab
2-3 csésze káposzta darabokra vágva
3/4 csésze passzírozott paradicsom vagy paradicsomlé
1/2 gerezd fokhagyma, morzsolva
1 teáskanál liszt
cékla lé vagy citromlé
só és bors, apróra vágott kapor
1/2 csésze tejföl
Elkészítés:
Öntsük a húsra a hideg vizet úgy, hogy ellepje és sózzuk meg. Lassan forraljuk fel, majd szedjük le a keletkezett habot. Fedjük le és lassú tűzön főzzük másfél órát. (Érdemes a húst egy nappal hamarabb megfőzni és hűlni hagyni. A zöldségek hozzáadása előtt le kell szedni a zsírt a húsos lé tetejéről.). Adjuk hozzá a hagymát és a céklát, majd főzzük 10-15 percig, amíg a cékla majdnem megfől (megpuhul). Zsenge céklát a többi zöldséggel együtt kell főzni. Adjuk hozzá a répát, krumplit, zellert, zöldbabot, és főzzük a levest további 10 percig. Ha fehér babot használunk zöldbab helyett, a káposzta után kell berakni a levesbe, hogy fehér színű maradjon. Végül tegyük bele a káposztát és főzzük tovább, amig a káposzta megpuhul. Vigyázzunk, hogy ne főzzük túl. A végén adjuk hozzá a paradicsomot (vagy paradicsomlét) és az apróra morzsolt fokhagymát.
Keverjük össze a lisztet három evőkanál hideg vízzel, rakjunk bele a levesből egy keveset és utána az egészet kavarjuk bele a borscsba.
Adjunk egy kevés céklalevet vagy citromlét a leveshez (az a lényeg, hogy savanyú legyen), de ne savanyítsuk túl a levest. Ízesíthetjük tovább sóval és borssal, majd forraljuk fel a borscsot. :Ízesítsük egy kis apróra vágott kaporral.
Tálaláskor rakjunk a levesbe egy kis tejfölt (ne a fazékba, mert megromlik!). A borscs sokáig eláll (akár másfél hétig is). Igazán a második-harmadik napon finom, akkorra érik össze.