Szakácskönyv/Előételek/Előételekről

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 3868 bájt

Szakácskönyv

Előételekről

Előételekről Hideg előételek Meleg előételek Sör és Borkorcsolyák Mártogatós receptek Ízesített vajak Hideg szendvicsek Melegszendvicsek Pástétomok, szendvicskrémek Köretek FőzelékekSalátákról Saláták Öntetek Mártásokról Mártások Mártások II. Sodók Habok-krémek Parfék Poharas krémek Felfújtak-pudingok Fagylaltok Fagylaltkelyhek Sörbet

Miért jó?

Általában csak az ünnepi asztalon, vagy az éttermek kínálatában szerepelnek ezek a fogások, pedig egy-egy étkezést sokkal színesebbé, változatosabbá tehetünk - egy étvágygerjesztően feltálalt előétellel.
Az előételek különösen alkalmasak arra, hogy egyedi finomságokkal tarkítsuk az ételsort, de egy-egy drágább, különlegesebb, ínycsiklandozó falatot csempésszünk a menübe. Alapanyagként használt igen költséges hozzávalókat, a kisebb mennyiség miatt, viszonylag „olcsón” megúszhatjuk.
Vannak olyan előételek, amelyek már előre elkészíthetők, mások a kis adagok miatt nagyon gyorsan elkészíthetők. Nem csak a választékot növeljük ezzel, hanem megteremtjük a családi, baráti étkezések hangulatát is.
Akkor is célszerű előételként tálalni egy fogást, ha más népek ízvilágával szeretnénk feldobni az ételsort. Kipróbálhatjuk a francia, olasz, Indiai, vagy kínai konyha remekeit, ügyeljünk azonban arra, hogy kevésbé telítő, enyhébb fűszerezést igénylő recepteket válasszunk.
Kiváló ünnepi előétel lehet például a francia fondue („fondü”). Ez egyrészt nagyon finom, másrészt pedig a közöst tálból való mártogatás feldobja a baráti, családi étkezések hangulatát.

Mikor?

Az előételeket a leves után tálaljuk, de alkalmasint előtte, vagy a leves helyett tálalhatjuk. Ezek általában kis adagok legyenek, adhatjuk reggeliként, vagy készíthetjük ünnepi hidegtálak részeként, vagy főfogásként is, de ha főfogásként tálaljuk, akkor dupla adagot kell szervírozni.

Feladata

Az előételek feladata az étvágy felkeltése, ezért csak kisebb adagokban tálaljuk. Figyeljünk a fűszerezésre, mert egy erőteljes ízű fogás ingerelheti a nyálkahártyát, hamar teltségérzetet okoz, így ellenkező hatást érünk el vele.
Figyeljünk arra is, hogy a felszolgált előétel ne legyen a főételhez hasonló jellegű. Ha nehezebb, húsos főfogást tálalunk, célszerű könnyebb, zöldséges falatokat, vagy salátát felszolgálni bevezetőként.

Változatos ízvilág

Általában a tálalás hőmérséklete alapján szoktuk csoportosítani az előételeket, hideg és meleg előételekről beszélünk, azonban a kiválasztásánál ne ez legyen a fő szempont, hanem az, hogy harmonizáljon a menü többi fogásával.
Nagyon sokféle hozzávalót felhasználhatunk elkészítésükhöz: többek között tészták, húsok, belsőségek, húskészítmények, halak, rákok, kagylók, sajtok, tojás valamint zöldségek és gyümölcsök szolgálhatnak alapanyagul. Az előételek között számon tartott fogások, akár főfogásként, vagy más ételcsoportban (pl. sós pudingok, csőben sültek, tészták) is szerepelhetnek. A különféle töltött zöldségek, felfújtak, kocsonyák, pástétomok, húsos és zöldséges fánkok, palacsinták vagy rétesek szintúgy közéjük tartoznak, mint a töltött gyümölcsök és zöldségek, a saláták, valamint a szendvicsek.

Tálalás

A tálalással is igyekezzünk különlegessé tenni ezeket a finomságokat, mert az illatok, formák, és színek számtalan variációja, igen étvágygerjesztő tud lenni. Dekorációként használhatunk friss fűszernövényeket, gyümölcsszeleteket, olívabogyót, különböző mártásokat, hígított lekvárokat, krémeket, de az is jó megoldás, ha magát az ételt formázzuk különleges alakúra.