Állatok/Cincérfélék/Tűzpiros facincér
Megjelenés
< Állatok | Cincérfélék
(Pyrrhidium sanguineum szócikkből átirányítva)

Tűzpiros facincér
- (Pyrrhidium sanguineum, Syn: -)
- Más neve(i): Tűzpiros korongcincér
- A tűzpiros facincér a rovarok osztályának bogarak rendjébe, ezen belül a mindenevő bogarak alrendjébe és a cincérfélék családjába tartozó faj.
- A tűzpiros facincér egész Európában elterjedt, de az északi területeken ritkább. Észak-Afrikában és a Közel-Keleten szintén megtalálható.
- A 7-12 milliméter hosszú, fekete vagy barna alapszínű, de a tort és a szárnyfedőket sűrű, bársonyos, téglavörös szőrzet borítja.
- A tűzpiros facincér elsősorban tölgyerdők lakója. A lárvák a fák kérge alatt rágnak, majd a farészben vonulnak bebábozódni. Az imágó áprilistól májusig repül. A tüzifával a lakásokba is bekerülhet, ahol a meleg miatt az imágók akár már télen is kikelhetnek.
- Kirepülési nyílásai hosszúkásak, majdnem párhuzamosak, álcamenetei is, utóbbiak kanyargósak, furatliszttel tömöttek, a kéreg alatt haladnak. Az álca hossza a 3-6 cm hosszú, sekély, horog alakú bábbölcső elkészítéséhez hatol hosszirányba állított ovális nyílások át a fatestbe. Különösen a vékony szerkezeti elemek, vagy tetőcseréptartó lécek fertőzése esetén okozhat nagy károkat a különben csak a szíjács felületét károsító, de mélybehatoló bábbölcsői által. Ezenkívül gyakorisága és sokszor tömeges elszaporodása által okozhat nagymértékű károkat.
- Magyar Wikipédia Tűzpiros facincér