Állatok/Madarak/Fecskefélék
Megjelenés
(Kertészet/Madarak/Fecskefélék szócikkből átirányítva)
Vé
Fecskefélék
- (Hirundinidae, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A fecskefélék a madarak osztályának a verébalakúak rendjébe tartozó család. Magyarországon élő fajaikat a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 1982-ben, 1983-ban és 2010-ben „Az év madaraivá” választotta.
- A fecskék más néven a "szabadság madara"-i. Ez az elnevezés a madár héber nevében (דְּרוֹר, deror) is megmutatkozik. Ezt a nevet annak köszönhetik, hogy nem lehet őket fogságban tartani. Ha mégis elfogják őket, nem szaporodnak tovább.
- A fecskéknek az ókorban körülbelül ugyanoly mitológiai jelentésük volt, mint a kakukknak, amennyiben tavasszal áldást, télen nagy szerencsétlenséget hoztak.
- Az Antarktisz kivételével minden kontinensen megtalálhatóak. Természetes élőhelyeik a nyitott területek, gyepek, nyílt erdők, szavannák, mocsarak, mangrovék és cserjések.
- Testük karcsú és áramvonalas. Hosszú, hegyes szárnyukkal gyorsan és fordulékonyan repülnek. Szájuk nagy és széles, csőrük kicsi, háromszög alakú. Lábaik rövidek és gyengék. A tollazatuk rövid, lesimuló, gyakran fémfényű. 9 elsőrendű evezőjük közül a 2.-3. a leghosszabb.
- Testhosszuk 10–23 centiméter. A két nem igen hasonló.
- Repülő rovarokra vadásznak. A fajok többsége vonuló.
- Egyes fajaik művészi fészket építenek sárból, mások a homokos partoldalakba vájnak fészekodút, de harkályok elhagyott odúit is használják. Általában 4-6 tojást raknak, melyeket kb. két hét alatt költenek ki. Évenként kétszer is költhetnek.
Forrás: Magyar Wikipédia Fecskefélék
Papp László Zootaxonómia. (1996).,
Györffy Gyögy & Hornung Erzsébet: Állatrendszertani gyakorlatok. JATE Press Szeged (1987).,
Peterson, Mountfort & Hollom: Európa madarai. Gondolat, Bp. (1977)