Ugrás a tartalomhoz

Állatok/Tücskök/Mocsári tücsök

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2705 bájt

Állatok

Mocsári tücsök


Mocsári tücsök
Mocsári tücsök
(Pteronemobius heydenii, Syn: -)
Más neve(i): -


A mocsári tücsök a Trigonidiidae családba tartozó, Eurázsiában és Afrikában honos rovarfaj.
Eurázsiában és Afrikában honos az Ibériai-félszigettől egészen Kínáig és Malajziáig, Afrikában Madagaszkáron is megtalálható. Európai alfaja, a Pteronemobius heydenii heydenii Spanyolországtól Franciaországon, Olaszországon, Dél-Németországon és Kelet-Európán keresztül egészen a Fekete-tengerig megtalálható. Elterjedésének északi határa nagyjából Észak-Franciaországban és Németország Baden-Württemberg tartományán át húzódik. Magyarországon nem gyakori.
A mocsári tücsök testhossza a hím esetében 5-6 mm, a nőstény 5-7 mm, ehhez járul még a 2-3 mm-es tojócső. Alapszíne sötétbarna vagy fekete, de előfordulnak némileg világosabb árnyalatú példányok is. A fejen és a lábakon valamivel halványabb, barna foltok lehetnek. A torpajzsból hosszú szőrök állnak ki ritkásan, főleg az elülső szélénél. A hátsó lábszár külső oldalán négy tüske található. A nőstény szárnyai nagyjából a potroh kétharmadát, a hím esetében majdnem az egész potrohot takarják. A nőstény tojócsöve viszonylag rövid, egyenes, a vége kissé megvastagodott és némileg felívelhet, finoman fogazott.
Éneke kellemes, magas cirpelés, mely 1-4 másodpercig tart és a vége felé erősödik. Két cirpelés között 1-2 másodperc szünetet tart. Nappal és éjjel is énekel.
A viszonylag meleg vizes élőhelyek, tó- és folyópartok, mocsarak, láprétek lakója. Az dús, többszintű vegetációval rendelkező élőhelyeket kedveli, ahol nedvesebb egy szárazabb régiókat egyaránt talál. Jellemzően vele együtt fordul elő a kis kúpfejűszöcske, a nagy kúpfejűszöcske és a tundrasáska.
Kifejlett példányaival május elejétől augusztus végéig lehet találkozni (leggyakrabban június-júliusban). A nőstény a nedves talajba rakja petéit, amelyekből kb. két héttel később kelnek ki a lárvák. A lárvák kilenc fejlődési stádiumon mennek át és közben a talajban telelnek át.
Az erdei tücsökkel lehet összetéveszteni.


Termesztett gyümölcsök
Vadgyümölcsök
Déligyümölcsök
Gabonák
Zöldségfélék
Ehető gombák
Fűszerek
Gyógynövények
Fogyasztható növények
Dísznövények
Ipari növények
Festőnövények
Védett növények
Baktériumos betegségek
Gombabetegségek
Fitoplazmás betegségek
Peronoszpórafélék
A vírusos betegségekről
Vírusos betegségek
Nem fertőző betegségek
Férgek
Csigák
Rovarok
Lepkék
Kétéltűek
Emlősök
Adalékok
Csávázószerek
Gombaölő szerek
Gyomirtó szerek
Lemosó szerek
Rovarölő szerek
Talajfertőtlenítő szerek
Vadriasztó szerek
Egyéb szerek
Permetezési napló
Permetlé töménysége
Január
Február
Március
Április
Május
Június
Július
Augusztus
Szeptember
Október
November
December
Gyomnövények
A Wikimédia Commons tartalmaz Mocsári tücsök témájú médiaállományokat.