Kertészet/Tücskök/Közép-európai hangyásztücsök

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2871 bájt

Kertészet

Közép-európai hangyásztücsök


Közép-európai hangyásztücsök
Közép-európai hangyásztücsök
(Myrmecophilus acervorum, Syn: -)
Más neve(i): -


A közép-európai hangyásztücsök a hangyásztücsökfélék családjába tartozó, Európában honos, hangyabolyokban élősködő rovarfaj.
Európában honos Franciaországtól Oroszország európai részéig. Dél-európai elterjedése a többi fajjal való összetévesztés lehetősége miatt nem tisztázott. Magyarországon a domb- és hegyvidékeken fordul elő.
A közép-európai hangyásztücsök testhossza 2–4 mm, ehhez járul még 1–2 mm-es tojócsöve. Döntő többségük nőstény,a hímek nagyon ritkák. Teste felülről nézve ovális, oldalról kissé lapított. Színe sötét rozsdabarna. Csápjai rövidek és erőteljesek. Torpajzsán és a középső potrohszelvényen egy-egy feltűnő, világos keresztcsík látható. A torpajzsot és potrohának felső oldalát rövid, fényes szőrök borítják. Hátsó lábainak combjai robusztusak, vastagok. Potrohfüggelékei (cercusai) felfelé állnak és valószínűleg fontos tapintó érzékszervként szolgálnak. Nem ad ki hangot.
A hangyásztücskök hangyabolyokban élnek, főleg a kövek alatt. Előfordulhatnak erdőkben, száraz gyepekben, legelőkön, sziklagyepekben, felhagyott kőbányákban, sőt kertekben, városokban egyaránt. A meleg és száraz élőhelyeket preferálja. A hangyabolyokon kívül csak ritkán lehet megfigyelni, akkor is többnyire a hangyák ösvényein halad.
Mind az imágók, mind a lárvák egész évben megfigyelhetők. Nincs különösebb fajpreferenciája, legalább 20 faj bolyaiból előkerült már. A hangyák élősködőjének tekinthető. Az egyedek átvándorolhatnak egyik bolyból a másikba; ilyenkor a dolgozókhoz dörgölőzve átveszi azok szagát és kb. egy héten belül azok elfogadják és már nem tekintik betolakodónak. Megfigyelték, hogy a hangyák etetik is őket. Növényi anyagokkal és a hangyák petéivel, ivadékaival táplálkozik.
Szinte csak szűznemzéssel szaporodik. Két éves élettartama alatt a nőstény kb. 40 megtermékenyítetlen petét rak le (általában március és október között), amelyek olyan nagyok, hogy a saját testhossza harmadát is kiteszik. A lárvák kb. két év alatt fejlődnek imágókká.
Közeli rokonaival, a Myrmecophilus nem főleg Dél-Európában élő tagjaival lehet összetéveszteni.


Termesztett gyümölcsök
Vadgyümölcsök
Déligyümölcsök
Gabonák
Zöldségfélék
Ehető gombák
Fűszerek
Gyógynövények
Fogyasztható növények
Dísznövények
Ipari növények
Festőnövények
Védett növények
Baktériumos betegségek
Gombabetegségek
Fitoplazmás betegségek
Peronoszpórafélék
A vírusos betegségekről
Vírusos betegségek
Nem fertőző betegségek
Férgek
Csigák
Rovarok
Lepkék
Kétéltűek
Emlősök
Adalékok
Csávázószerek
Gombaölő szerek
Gyomirtó szerek
Lemosó szerek
Rovarölő szerek
Talajfertőtlenítő szerek
Vadriasztó szerek
Egyéb szerek
Permetezési napló
Permetlé töménysége
Január
Február
Március
Április
Május
Június
Július
Augusztus
Szeptember
Október
November
December
Gyomnövények
A Wikimédia Commons tartalmaz Közép-európai hangyásztücsök témájú médiaállományokat.