Állatok/Cincérfélék/Szilfacincér
Megjelenés
< Állatok | Cincérfélék


Szilfacincér
- (Akimerus schaefferi, Syn: -)
- Más neve(i): -
- Védett rovarok! - Eszmei értéke:10 000,- Ft. (2016)
- A szilfacincér a rovarok osztályának bogarak rendjébe, ezen belül a mindenevő bogarak alrendjébe és a cincérfélék családjába tartozó faj.
- Közép- és Dél-Európában honos, az Ibériai-félszigettől a Kárpát-medencéig. Magyarországon csak szórványosan fordul elő a hegy- és dombvidékeken; Budapest, Pilismarót, Tárkány, Zebegény, Verőce, Szekszárd környékén és a Mecsekben ismertek állományai.
- A hímjének testhossza 15-22 mm, a nőstény 20-26,5 mm-es. Szárnyfedőinek alakja a széles vállak miatt háromszögszerű. Feje a többi cincérhez hasonlóan a test tengelyére merőlegesen, lefelé mutat. Egész testének színe vörösessárga vagy vörösesbarna, a nőstény vállai észrevehetően szélesebbek és a szárnyfedők közepén elmosódott, világosabb, sárga keresztsáv látható. A fej és az előtor, valamint a mell és a potroh sűrű sárga szőrökkel fedett. A szárnyfedők szőrei finom és ritka, gyakorlatilag csupasznak látszik.
- A lárva öreg vagy száraz tölgy, bükk és szilfa gyökereiben fejlődik. Telepített tölgyesekben nem fordul elő. Fejlődése három évig tart. Tavasszal készít bábkamrát a talajban, a gyökerek között.
- Az imágó június-augusztusban rajzik, legtöbbször meleg, napsütötte napokon repül a fák koronája körül, vagy a leveleken, a fa alatti növényeken, virágokon pihen.
- Magyar Wikipédia:Szilfacincér