Ugrás a tartalomhoz

Növények/V/Vékony egércsenkesz

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Vulpia myurosa szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 2554 bájt

Növények

Vékony egércsenkesz

Vékony egércsenkesz
Vékony egércsenkesz
(Vulpia myurosa, Syn: -)
Más neve(i): -
A vékony egércsenkesz az egyszikűek osztályának perjevirágúak rendjébe, a pázsitfüvek családjába tarozó gyomnövényfaj. Mészkerülő, sovány parlagok gyakori első megtelepülője.
10-80 cm magas, bokros növésű, világoszöld, felálló szárú vagy lekönyöklő növény. Levele keskeny, szálas. A virágzat hosszan megnyúlt, legalább háromszor hosszabb a legalsó bugánál. A buga 5-35 cm hosszú, legalsó ága 2-7 cm-es. A szár a bugáig leveles. Toklász szálas-lándzsás, mintegy 5 mm hosszú. A szálka 10-15 mm hosszú, még egyszer akkora, minta toklász. Nyelvecskéje max. 1 mm hosszú.
Egyéves, ősszel és kora tavasszal csírázó gyom. Szaporodása kizárólag generatív úton, magvakkal történik. A magprodukciója jelentős, a magvak a talajba kerülve életképességüket minimum 3 évig megőrzik. A növény magvai a talaj felszínéről, ill. közvetlen közeléből képesek csak csírázni, a 3 cm-nél mélyebb rétegekből már nem kel ki. Fő csírázási ideje szeptembertől márciusig tehető.
– A gyomnövény tömeges csírázása ősszel és kora tavasszal van, ezért elsősorban az őszi vetésekben jelentős a kártétele. Tavaszi kapás növények vetésforgóba beiktatásával jelentősen csökkenthető az egércsenkesz száma. A nemzetség másik képviselője a rozsnokképű egércsenkesz Vulpia bromoides Erről kevés ismert adat van, élőhelyein általában kis egyedszámban található meg.
– Az egyik fő fertőzési forrás a szennyezett vetőmag. Nagyon fontos a tiszta szaporítóanyag használata. Fűmagból szinte lehetetlen az eltávolítása.
– Az egyértelműen látszik, hogy a vékony egércsenkesz előfordulására forgatásos talajművelésben nem részesített területeken kell elsősorban számítanunk. A gyomnövény magja 3 cm-nél mélyebb rétegből már nem képes kicsírázni. A fertőzött, vagy a növény által veszélyeztetett táblákon, mélyszántás alkalmazása javasolt, ezzel a módszerrel nagyon hatékonyan visszaszorítható a gyom.
Magyar Wikipédia: Vékony egércsenkesz
A Wikimédia Commons tartalmaz Vékony egércsenkesz témájú médiaállományokat.