Szerkesztővita:KeFe/Archívum/Archív06
Új téma nyitásaEz a lap egy archívum. Ne szerkeszd, ne reagálj ezekre a hozzászólásokra.
Hozzászóláshoz használd az aktuális vitalapot, az itt található témaindító másolásával, ha szükséges.
Kérjük, az archívumot ne bővítsd további archív adatokkal, hanem nyiss új archívumot, az aktuális dátummal ellátva. Lásd: Segítség:Archiválás.
Pécs
Csak most látom, hogy Pécsett laksz! Huhú, irigyellek, én ezen a koszos Pesten lakom, amit eléggé utálok :´-( További jó szerkesztést! ♥♥♥Gubb ✍ 2008. április 3., 22:18 (CEST)
Re:Pécs
Há, csodálkozom, hogy csak most vetted észre, azonban irígykedésre nincs okod. Egy kis koszért, közlekedési dugóért, szmog ért, mi sem megyünk a szomszédba. :) Bizonyára megnézted már az indiai szakácskönyvet, mi a véleményed? - Üdv. » KeFe « Vitalapom 2008. április 4., 05:32 (CEST)
Re: Indiai
Nagyon technikás szerintem két oszlopba szedve; jó ötlet, jól is néz ki. Egyszóval: tetszik. ♥♥♥Gubb ✍ 2008. április 4., 08:27 (CEST)
- Köszi! A véleményed kissé megnyugtatott. A célom az volt, hogy alakilag is térjen el a szakácskönyv többi (magyar) oldalától, hogy könnyen (egérrel) kezelhető is legyen. Eredetileg Grin javaslatán kezdtem el gondolkodni, hogy a receptek egyenként külön lapon legyenek láthatóak, de ezt feladtam. Biztosan meg lehetne oldani, de én még mindíg kevés vagyok ehhez. Karmellának ugyan megemlítettem, de vagy nem értette, vagy más (ennél fontosabb) munkája miatt nem reagált rá. - Üdv. » KeFe « Vitalapom 2008. április 4., 12:53 (CEST)
Kérdés
Szeretném megkérdezni hogy a Tefunál dolgoztál-e? Én 1977-től 1990 okt-ig voltam ott. Üdv: Juszuf
- Jól sejtetted - Raktáros - Üdv. » KeFe « Vitalapom 2008. május 16., 13:57 (CEST)
Köszi az üdvözlést! Majd gondolkodom, hogy melyik kedvenc főztöm receptjét építhetem bele a szakácskönyvbe :) Amúgy egyáltalán szabad saját magam által kitalált étel receptjét feltenni, vagy csak létező ételét? Üdv: Mozo 2008. június 8., 20:18 (CEST)
Válaszom Mozo-nak
Természetesen mindkettőt. A saját magad által kitalált ételek receptjei színesítik a palettát, de szerintem nem tiltott a már jólbevált receptek leírása sem. Amit nem szabad, az egy eredeti kiadvány, (szakácskönyv) tartalmának 10 %-on felüli bemásolása. (10% idézetnek minősül).
Nekem több 10 ezer recptem van, (sajtpapíron, füzetekben, DOS fájlokban, ujságkivágásokban), amit az országjárásaim során gyűjtöttem be. Nagyrészüket nem is tudom, hogy honnan és kitől származnak. Valójában nem tudom, hogy lehet-e egy receptnek jogvédelme, ki tudja megállapítani hogy ki volt a szerző? Nagy a valószínüsége annak, hogy egy szakácskönyvben leírt recept nem a szerzőtől származik, hanem Ő is valahol kapta. Kezdetben a népi ételeket gyüjtöttem, de ezek is megjelennek a szakácskönyvekben, mint a legtöbb recept eredeti szerzője ismeretlen. Vannak receptek, amelyek szerzői (világ)híresek, de receptjeik (Gundelpalacsinta, dobostorta, stb...) már olyan régiek és a világ minden táján felhasználják anélkül, hogy az eredeti szerzőt megneveznék - vagyis így már közkincsé válik. A híres franciáknak tulajdonított croasszan, osztrák közvetítéssel, de magyar eredetű, és a bécsiszelet sem bécsi, inkább olasz vagy talán görög? És még bőven sorolhatnám. Az a lényeg, hogy a kedvenc étel, ital receptedet tedd közzé a szakácskönyvben, ha neked ízlett, talán másnak is ízleni fog. - Üdv. » KeFe « Vitalapom 2008. június 9., 06:52 (CEST)
- Húúú. Nekem is van többszáz receptem, többségük újságkivágás. Ha lesz időm, dobok fel néhányat. ♥♥♥Gubb ✍ 2008. július 11., 08:04 (CEST)
Kedves KeFe! Köszönöm kedves üzenetedet, útmutatásaidat. Tisztességes nevem Kövecs Imre. Zeneiskolai igazgató voltam, már 18 éve nyugdíjas vagyok. Nálad 15 évvel vagyok idősebb, de erről nem tehet egyikünk sem. Pécsett elég sokszor jártam. Apám azon a vidéken született – Szőkéden, ahol nagyapám volt igazgató-tanító. Van ott most is rokonom. Engem a zene ügyei foglalkoztatnak. Erre mutat Heptatoniák c. írásom is. A számítógépezést már nyugdíjas koromban tanultam meg, legelőször a kottaírást. Ehhez az írásomhoz kellenének még kottaképek. Ezek már készen vannak, fel is vannak küldve, de a szükséges helyekre nem tudom beilleszteni a szövegbe. Figyelőlistámon megnézheted, ha érdekel. Ha erre vonatkozó tanácsot tudnál adni, nagyon megköszönném. Apránként jövök rá némely dolgokra, például, ma fedeztem csak fel üdvözletedet. Kérlek, ugyanitt küldd várt válaszodat, mert itt talán fel tudom fedezni. Ha egyszer meg tudom valósítani, készítek én is egy olyan lapot, amilyenről Téged megismerhettelek. Én is kívánok további jó munkát. Terckvart 2008. június 20., 15:04 (CEST)
Kedves Imre!
A számítógépem felujítása miatt nem tudtam ezidáig belépni, ezért elnézésedet kérem, hogy csak most válaszolok Ha minden jól megy a jövő héten beállítom a gépemet (a hétvégét a kiskertemben töltöm), akkor visszatérünk az általad elmondottakra. Kezdhetnénk a felhasználói (user) lapoddal. Amit ide leírtál, már lehetne egy bemutatkozás, csak hogy legyen valami a lapodon. Szokás még megkönnyíteni a felhasználóknak a vitalapod elérését is, olyan módon, ahogy azt az én aláírásomban is láthatod. (a nicknevem az userlapra, mig a vita szó, a vitalapomra mutat).
Kérlek légy még egy-két napig türelemmel, amiben tudok segíteni fogok. Addig is jó munkát, kellemes időtöltést kívánok - Üdv. » KeFe « Vitalapom 2008. június 27., 15:45 (CEST)
tésztakészítés
A Szakácskönyv / Tészta készítés lapot átmozgattam ".../Tésztakészítés"-re, és a helytelen című lapot töröltem. A következő lapok vagy azok asablonjai hivatkoztak rá:
- Szakácskönyv/Főételek tésztából/Tészta készítés (átirányítás) (← erre mutató hivatkozások)
o Szakácskönyv (← erre mutató hivatkozások) o Szerkesztő:KeFe/Szakácskönyv (← erre mutató hivatkozások) o Szerkesztő:KeFe/SzK Tartalom (← erre mutató hivatkozások) o Szakácskönyv/Főételek tésztából (← erre mutató hivatkozások) o Sablon:SzK Tartalom (← erre mutató hivatkozások) o Szakácskönyv/Alapok/Technika/S (← erre mutató hivatkozások) o Szerkesztő:KeFe/Új SzK (← erre mutató hivatkozások) o Szerkesztő:KeFe/Új SzK/Menü (← erre mutató hivatkozások)
Meg kellene keresni a piros linkeket és mindenhol a helyesen írt változatra hivatkozni. ♥♥♥Gubb ✍ 2008. július 3., 07:59 (CEST)
- Ha már átnevezted, igazán javíthattad volna, de egyébként is át fogom nézni az egészet, mert nagyon sok elütést, (betűhiányt/többletet) és sok kalapos betűt is találtam benne. Bár nem értem, hogy kerültek be, mert nálam az eredeti fájlokban nem látszottak, illetve úgy emlékszem kijavítottam őket. - Üdv. » KeFe « Vitalapom 2008. július 5., 08:15 (CEST)
- Bocs, igazad van, de most nem volt hozzá kedvem. Ha a kalapos betűk többször előjönnek, dacára annak, hogy kijavítottad őket, ennek egyik lehetséges magyarázata lehet, hogy valaki más is szerkesztette a lapot rajtad kívül, aki a Windows-zal túlságosan inkompatibilis operációs rendszert használ (mondjuk Macintosht), egyszer már előfordult ilyen probléma a wP-ben (ld. Dolphin). ♥♥♥Gubb ✍ 2008. július 5., 15:48 (CEST)
- Igen és ez még természetes is, de ott ahol csak én szerkesztettem ott is találtam kalapos sőt hosszú ékezetes betű helyett kérdőjelet (?) és ennek okát nem tudom. Azt viszont igen, hogy így nem maradhat, ezért már el is kezdtem kijavítani. Hogy mikor érek a végére azt nem tudom, mert mostanába kevés a neten tölthető időm. - Üdv. » KeFe « Vitalapom 2008. július 5., 20:09 (CEST)
szakácskönyv kategória madness
Légyszi, ha lesz időd, tedd fel törlésre a szakácskönyv kategóriáit (lehet fokozatosan is, mondjuk naponta 50-et, nem kell egyszerre). borzasztó, hogy minden lapnak külön kategóriája van, szerintem elegendő minden fő fejezetnek egy kategória - pl. Kategória:Szakácskönyv/Alapok az jó, de Kategória:Szakácskönyv/Alapok/Nemzeti/Botswana/Felső-Botswana/Italok/Délben fogyasztható alkoholos gyümölcsitalok/Délben fogyasztható savanyú ízű alkoholos gyümölcsitalok - egy ilyen kategória viszont tök fölösleges. Vagy ha kell, magyarázd meg, miért feltétlenül szükséges. Nagyon nehézzé teszi a kategóriák és sablonok rendbentartását a sok össze-vissza létező kategória. ráadásul sok nem létező kategóriában 5-10 lap is benne van, minden lapról a törlés előtt külön el kellene távolítanom a kategóriacímkét, amit nem vállalok.
Konkrétan, a következő kategóriákat szeretném törölni vagy rendbehozni:
- Kategória:Archív vitalapok - légyszi, szedd ki a vitalapjaidat ebből a kategóriából. Nem hiszem, hogy minden szerkesztő minden vitaarchívumát szükséges bekategorizálni (mi lesz, ha ne adj'Isten több ezer szerkesztőnk lesz?) . Ez a kategória a Wikikönyv névtér archívumait gyűjtheti csak (a wikipédiában nincs is ilyen kategória eghyébként).
- A Szerkesztővita:KeFe/Archív4 (07.04.20.) lapot szedd ki a Kategória:Gyümölcsbor kategóriából. Hogy a fenébe kerülhet felhasználói lap vagy vitalap egy könyv kategóriájába? Ez rendkívül szakszerűtlen hatást kelthet az Olvasókban! (az egyetlen kivétel, ha egy könyvkezdeményről van szó, amit a saját lapod allapjaként kezdtél el, de ezt sem a legszerencsésebb kategorizálni).
- A Szakácskönyv/Nemzeti/India/Receptek/Levesek miért van a Kategória:Sablonok-ban? Szedd ki ezt is.
Ki kellene üríteni továbbá ezeket a kategóriákat::
- Kategória:Szakácskönyv/Nemzeti/Fejezetek/Levesek (12 elem)
- ...
- Szakácskönyv/Nemzeti/India/Szakácskönyv/Nemzeti/India/BARTÁK (1 elem)
- Szakácskönyv/Nemzeti/India/Szakácskönyv/Nemzeti/India/BÁDZSIK (1 elem)
- Szakácskönyv/Nemzeti/India/Szakácskönyv/Nemzeti/India/CSATNIK (1 elem)
- Szakácskönyv/Nemzeti/India/Szakácskönyv/Nemzeti/India/DÁLOK (1 elem)
- Szakácskönyv/Nemzeti/India/Szakácskönyv/Nemzeti/India/HALAVÁK (1 elem)
- Szakácskönyv/Nemzeti/India/Szakácskönyv/Nemzeti/India/ITALOK (1 elem)
- Szakácskönyv/Nemzeti/India/Szakácskönyv/Nemzeti/India/JÉGKRÉMEK (1 elem)
- Szakácskönyv/Nemzeti/India/Szakácskönyv/Nemzeti/India/KARIK (1 elem)
- Szakácskönyv/Nemzeti/India/Szakácskönyv/Nemzeti/India/KEBABOK (1 elem)
- Szakácskönyv/Nemzeti/India/Szakácskönyv/Nemzeti/India/KENYÉRFÉLÉK (1 elem)
- Szakácskönyv/Nemzeti/India/Szakácskönyv/Nemzeti/India/KHÍREK, FIRNIK (1 elem)
- Szakácskönyv/Nemzeti/India/Szakácskönyv/Nemzeti/India/KRUMPLI (1 elem)
- Szakácskönyv/Nemzeti/India/Szakácskönyv/Nemzeti/India/PUDINGOK (1 elem)
- Szakácskönyv/Nemzeti/India/Szakácskönyv/Nemzeti/India/RAITÁK (1 elem)
- Szakácskönyv/Nemzeti/India/Szakácskönyv/Nemzeti/India/Receptek/Rizsek (1 elem)
- Szakácskönyv/Nemzeti/India/Szakácskönyv/Nemzeti/India/Receptek/Édes pulávok (1 elem)
- Szakácskönyv/Nemzeti/India/Szakácskönyv/Nemzeti/India/SALÁTÁK (1 elem)
- Szakácskönyv/Nemzeti/India/Szakácskönyv/Nemzeti/India/SNACK-EK (1 elem)
- Szakácskönyv/Nemzeti/India/Szakácskönyv/Nemzeti/India/SZÖRPÖK (1 elem)
- Szakácskönyv/Nemzeti/India/Szakácskönyv/Nemzeti/India/SÜTEMÉNYEK (1 elem)
- Szakácskönyv/Nemzeti/India/Szakácskönyv/Nemzeti/India/TÚRÓS ÉS KÓKUSZOS (1 elem)
Légyszi, ha olyan kategóriát kívánsz létrehozni, ami nem Kategória:Könyvedcíme/Főfejezet címe, pl, Kategória:Szakácskönyv/Alapok alakú, akkor szólj nekem (vagy legalább a társalgóban kérdezz meg másokat). Kategóriákat nem hozunk létre csak úgy ukk-mukk-fukk, a WP-ban például jobbára szavazás szükséges hozzá. ♥♥♥Gubb ✍ 2008. július 8., 18:08 (CEST)
Válaszom
Valóban nem kell minden lapnak kategória, de a lapok elejére beillesztett PAGENAME miatt minden lap megjelenik a kategóriákban is. Most töröltem ezt a parancsot és fejezetenként hoztam létre a kategóriákat. Remélem így már neked is megfelel.
A kategóriák megváltoztatásával egyben eltűnnek a felesleges "lapnevek" a kategóriákból - reményeim szerint. Ha mégsem, akkor töröld azokat nyugodtan. Az újonnan létrehozott kategóriákat egyenlőre pirosan hagyom, ha kész leszek vele, majd bekékítem.
Ha mégsem tetszik valami írd le ide, de nem tudom mikor kerülök gép elé, mert mostanság unokázom, majd egy hét múlva megyünk Bp.-re é s csak a következő héten leszek újra itthon.
Ha neked így jó akkor is írj valamit, hogy tudjam ilyen megoldásra gondoltál-e? - Üdv. » KeFe « Vitalapom 2008. július 10., 17:31 (CEST)
Nem egészen, de hagyjuk. Még visszatérünk rá egyszer, ha lesz időm megint adminisztrálni. ♥♥♥Gubb ✍ 2008. július 10., 20:28 (CEST)
szerk. LaT.
Szia!
Köszönöm, hogy áthoztad a LaTeXes szócikket, te sokkal ügyesebben és gyorsabban csináltad mint én. Kicsit az én hibám is, hogy a wikipédián lett megírva, mert a BME-s hallgatókra én ügyeltem, de miután Pildi választott témát nem akartam nagyon bántani, örültem, hogy elkezdett valami olyat írni, amit szívesen csinált. Üdv: Mozo 2008. augusztus 4., 09:11 (CEST)
- OK, köszi a segítséget, megváltoztattam az aláírásomat. Sajnos a helyesírásom csapnivaló és sok az elütésem is, ennek ellenére fontosabbnak tartom, hogy fent legyenek ezek az anyagok, minthogy formai okokból ne. A tartalmat majd esetleg Gubb ellenőrzi, ha van kedve.
- Másrészt én is szeretném ha a LaTeX-es szócikk szerzője tovább is ügyködne a cikkén, de tartok attól, hogy más elfoglaltsága lesz. Ezeket a szócikkeket jegyért készítették kivétel nélkül mindenki a jegy megszerzése után úgy kerüli a wikit, mint a tüzet. Lehet, hogy túlhajtottam őket, de másrészt Wettl Ferenc, a tanár minőséget várt el a hallgatóitól. (Ja, és helyesbítenék, Nanassi volt a szerző.) Mozo Vita 2008. augusztus 4., 11:21 (CEST)
Nehéz dolog motiválni őket, mert nagyon el tudnak fáradni. Sajnos nagyon leterheli őket a tanulás, szerintem túlságosan is, ahelyett, hogy a szakmájuk alapfogásait tanulnák meg, olyanok lesznek a félév végére, mint a zombik. Viszont lassan-lassan szerintem beindul a wiki használata az oktatásban. Mérnökszakosokat már tudtam rávenni arra, hogy a wikin kövessék az anyagot és ott is tegyék fel a kérdéseiket és javítsák a hibáimat. Egy kis részük rájön, hogy nagyon sok praktikus dolgot tanulhatnak például az angol wikin lévő anyagokból, sokkal emberközelibb a tárgyalás, mint a könyvekben, hisz olyan dolgokat is leírnak, amiket a papírkönyvekben a szakértők nem írnának le. A gyorsabban fellelhető, jobban hasznosítható tudás lehet, hogy hatékonyabban idecsalogatja őket. Mozo Vita 2008. augusztus 4., 11:59 (CEST)
szerk. Martea
Köszönöm a javítást és a segítséget is --Martea Ki vele 2008. augusztus 23., 19:48 (CEST)
Wikikönyvek/Társalgó ... Nyomtatási oldalak
Wikikönyvek/Társalgó végén van egy "Nyomtatási oldalak" című kérdésem, mit tudsz azzal kapcsolatban? Legjobb oda válaszolnod, mert arra ugyan nem figyelmeztet automatikusan a rendszer, de legalább mindenki látja. Talán másnak is kérdés az, hogy az olvasó ha nem a képernyőnél akar görnyedni, akkor milyen lesz a nyomtatott verzió. Prohlep 2008. szeptember 3., 12:44 (CEST)
Num. sor.
Szia! Létrehoztam a matematikán belül az analízis kategóriát és benne a numerikus sorozatok kat-ot. Oda tettem a szóban forgó könyv lapjait. Jó ez így? Úgy értem wikikönyv-szervezésileg. Mozo Vita 2008. szeptember 5., 10:39 (CEST)
- Egyértelműen igen, nekem tetszik. Ez így valóban könyv alakú, az első lapról áttekinthető, az alatta lévő lapok is jól megkomponáltak - levegősek. Egy dolog azért van amit nem tudok elhallgatni: az, hogy a lapok alcímei nem mindig vannak szinkronban a főlapon szereplő alcímekkel. Ezt lehetne orvosolni, úgy is, hogy a főlapon megszünteted az alcímeket - ezáltal rövidebb lesz az oldal és a jobb oldali keret nem fog annyira üresnek tűnni. Vagy a könyv lapjain nevezed át az alcímeket - legalább hasonlóra. Még egy kis hibának ugyan nem mondható, de esztétikailag hiányzó apróság: A Főcím talán lehetne kiemeltebb, színnel, (csak egy árnyalattal), betűnagysággal és bold betűket használva. De ne hallgass rám, így is szép munka. KeFe Vitalapom 2008. szeptember 5., 11:49 (CEST)
Köszi a javaslatot! Majd egyszer pihenésképpen megcsinálom. A tartalomjegyzék technikai okokból lett címszavas, mert különben nem fért volna bele a keretbe szépen. Igaz, hogy a címek nem mindig ugyanazok, de tartalmilag nagyjából azt fejezik ki. Majd ezen is még gondolkodom. Üdv: Mozo Vita 2008. szeptember 5., 12:04 (CEST)
Bélyegkatalógus
Köszönöm szépen a jótanácsot, az átdolgozást megkezdem. Érdeklődnék, hogy amúgy megfelelő-e a Bélyegkatalógus. Válaszát előre is köszönöm: --Peti610 2008. szeptember 10., 17:52 (CEST)
- Köszönöm az újabb jó tanácsot, így sokkal szebb lett, a háttérszínt is megváltoztattam. --Peti610 2008. szeptember 11., 15:40 (CEST)
- A felesleges nevet levettem, a taxobox így már szerintem tökéletes. A bélyeg-fejlécet köszönöm. --Peti610 2008. szeptember 11., 17:04 (CEST)
Oké, megcsináltam a bélyegszínt, most működik. Csináltam egy bélyeglábléc sablont, ami automat berakja a Kategóriát is. Szerintem így teljes a bélyegkat. Már csak itt kell a tartalom részt megcsinálni, és akkor csak a bélyegek begépelése van hátra. --Peti610 Vitalap 2008. szeptember 12., 16:58 (CEST)
Rántott borsó
Szia! Hát, ezen az elnevezésen halálra röhögtem magam :)))) Először azt hittem tényleg borsót ránt az ember, ami valljuk be elég pepecs munka lenne. Aztán amikor megláttam az idézőjelet, azonnal dobtam egy hátast. :))) Tök jó, szereztél vele nekem egy derűs estét! Megjegyzem, nekem még ennek az elkészítése is túl pepecs, hiszen csak be kell keverni azt a tésztát. Ha főzésre fanyalodom -- és ez elég gyakran előforul, mert nálunk én főzök, és a párom mos -- törekszem arra, hogy nagyon gyorsan, jól ütemezve és teljes tűzhelykihasználtsággal tegyem. Így 1.5-2 óra alatt elkészül két komplett étel, mondjuk valami spéci hús, spéci körettel, és valami leves vagy többkomponensű édesség. Ha hosszú étel elkészítéséről születik döntés, akkor azt már nekem nincs türelmem megcsinálni, a 4 órán át rotyogó pörkölt nem az én idegeimnek való. Te mennyi időt szánsz egy jó vacsora elkészítésére? Mozo Vita 2008. szeptember 23., 22:33 (CEST)
- Szia! Nos, olyan nagyon nagy bevásárlást mi nem tudunk csinálni, mert nincs autónk (mindketten tanárok vagyunk és a kormány úgy döntött, hogy felkoptatja az állunkat, míg tisztességes pályát nem választunk :) A gépemen is azért van ingyenes operációs rendszer (linux), mert a fene fog kuncsorogni, meg vásárolni vagy lopni drága és ráadásul rossz szoftvereket.
- Előkészíteni viszont szoktunk -- ha nem is hús, de -- zöldség egységcsomagokat. Olyan nagy étkezéseket a szüleim szoktak szervezni, de ők nem gondolnak a saját egészségük óvására és nagyon elfáradnak a sok főzésben. Viszont onnan tudunk hozni a hétre ellátmányt/ételadományt :)
- Ami a gyerekemnek nagy kívánsága mindig, az a "szószostészta" (bár a sima tejfölös kenyérért is megőrül :) Általában halat, tengeri herkentyűt főzünk össze citromos, tejszínes mártásban.
- De csinálni szoktunk hal-vadast is (amiben a mustár és a kapribogyú dominál) zsemlegombóccal (ez utóbbit már elég gyorsan tudom csinálni és nagyon finom petrezsejemmel, piritott hagymával).
- A másik "szószmák", ami gyakran van, az tejföllel készül és gombát esetleg ha akad húst teszünk bele (bár ebbe csirke vagy pulykamell illik, ami elég dárga).
- És persze az elmaradhatatlan milánói spagetti. Ezt egy doboz paradicsomlével készítjük, mert attól van szép színe és az íze is jobb, mint a házilag eltett paradicsomlé. Természetesen az ízét a bors, oregano, rozmaring, bazsalikom, kakukkfű fűszerezés adja. A halálom, amikor egy milánói sápadt és hiányzik belőle az oregano. Évekig ettem ilyen milánóinak csúfolt izét otthon is, az iskolában is, másoknál is, aztán elegem lett és azt mondtam: olyan finomat akarok, mint az étteremben és megcsináltam és jobb lett mindegyiknél.
- Az én nagy kedvenceim a krumplifőzelék, a savanyú tojásleves, és hogy valami extrát is mondjak kagylóval, rákkal, zöldséggel készített hátszínszelet krumplikrokettel. Mozo Vita 2008. szeptember 26., 09:28 (CEST)
- Köszi a tippet! Babfőzeléket biztos fogunk csinálni, mert van a fagyasztónkban egy füstölt csont (a sonkát már lerágtuk róla :). A tésztával bajban vagyok, mert gyúrni sose szoktuk, csak vásárolni. A minap is a túróscsusza elég gyatrán sikerült. Vettünk papírvékony csuszatésztát, de úgy tűnik túlfőztem, mert összeragadt. De hibázhattam a szűrésnél is, mert nem öblítettem le azonnal hideg vízzel (biztos szólt a lányom, hogy főzzek neki teát vagy csináljak limonádét és kiment a tészta a fejemből). Azt hiszem ezt még gyakorolnom kell. Majd próbálok ügyeskedni. Tésztát csak palacsintát, máffint és lángost szoktunk csinálni, esetleg pogácsát. A kifőtt tésztához nem nagyon van türelmem. Üdv: Mozo Vita 2008. szeptember 28., 11:34 (CEST)
Segítséget kérek, mentort
Már szerkesztettem egy történelmi vonatkozású cikket a szerksztői lapomra: Az első világháború előzményei és következményei címmel, de egyelőre csak előzményként írtam Apponyi Albertnek 1914 áprilisában a MAGYAR KULTÚRA című folyóiratban két részletben megjelent tanulmányáról. A tanulmány nagyon hosszú s ezért a saját szavaimmal írtam le a lényegét. Miután a cikket sok kínlódással, de végül gyönytörű szépen megszerkesztettem, utána a googleben kerestem a hasonló témájú írások között, de sehol sem találtam. Tehát ez a cikk csak a saját szerkesztői lapomon látható, már pedig én nem saját magam számára szeretnék írni a wikipediában, hanem mások számára is. Az Apponyi tanulmány egy ritka csemege, már csak azért is, mert az osztrák trónörökös párnak Szerajevoban történt meggyilkolása előtt két hónappal íródott, de nem derül ki belőle az, hogy szerzője sejtette volna a világháború kitörését. Apponyi a nemzetközi jog akkori helyzetéről ír, melyet "kőkorszakbeli" állapotnak nevez, és a tanulmány olvasása közben az olvasóban önkénytelenül is felvetődik a kérdés, hogy ilyen körülmények között hogyan lehetett békét kötni 192o júniusában? Tehát egy kevésbé ismert, - vagy talán egyáltalán nem ismert, - de nagyon érdekes és ritka témájú tanulmányról van szó, amelyről azonban rajtam kívül senki sem olvashat, mert nem lehet megtalálni. Hogyan tehetnám mások számára is láthatóvá az írást? Marika
Kedves Marika! Jól gondoltad. A Wikipédiában a szóban forgó cikk valószínűleg nem kapna helyet, de itt a Wikikönyvekben elhelyezheted. Ehhez válasz egy felhasználói nevet és lépj be. Utána megbeszéljük, hogy konkrétan miben tudnék segíteni. KeFe Vitalapom 2008. október 12., 18:07 (CEST)
Szia! én is segítséget szeretnék kérni...mégpedig abban, hogy elkezdtem a Jegyzetek medikusoknak/Oxyológia jegyzetet szerkesztgetni, és szeretnélek megkérni, h tegyél linket hozzá légy szíves a Jegyzetek medikusoknak -on belül a klinikai kurzusokhoz.Köszönöm szépen! Citella
Ejha, ez aztán igen! nagyon tetszik, köszönöm szépen! bár szerintem elég lenne csak olyan kicsiben is, mint a belgyógy, trauma, stb, de így biztos nem kerüli el a figyelmet :) Köszönöm! Citella 2008. október 19., 19:31 (CEST)
Abált szalonna
Jó délutánt! :) Segítséget kérnék: olvastam az abálásról, mint eljárásról, és a paprikás szalonna ételről, de nem találom az abált szalonnát. Ez ugyanaz lehet, mint a paprikás szalonna? Ha nem, mi a különbség? Előre is köszönöm, --Burumbátor 2008. november 3., 17:53 (CET)
Képek / commons
Kedves KeFe,
Kérlek, hogy ide képet ne küldj fel!
Ha a kép szabad licencű, akkor azt a Wikimedia Commonsra küldd el, és ugyanúgy tudod használni, mint bármi más képet. Ha nem szabad licencű, akkor pedig úgysem tudjuk használni.
Kérlek, hogy miután az ide felküldött képeidet a commonsba elküldted, töröltesd őket. Köszönöm! --grin ✎ 2008. november 15., 09:03 (CET)
- Kedves Grin!
Én is tudom, hogy a Commonsba lévő képeket ugyan úgy használhatom, mintha itt lennének, de ezeket a képeket a Wikipédiában találtam, (mint ahogy azt a képeken is megjegyeztem). Az eredeti képek a (w:Halak szócikből származnak), a latin nevükön szerepelnek és nincsenek felküldve a Commonsba. Ezért voltam kénytelen ott kimásolni és ide felvinni. Angol tudásom nem lévén, még a saját képeimet is más szerkesztők közreműködésével voltam kénytelen felküldetni, mások által készített képeket, pedig azért sem küldenék fel (a fent írt okon túl), mert nem szeretnék vitába keveredni. Ha a képek felküldőjét is megkérnéd, és felküldi azokat, nyomban (a képnevek átírása után), törlésre fogom jelölni az itt lévőket. KeFe Vitalapom 2008. november 16., 14:47 (CET)
Nagy Iván
Kedves KeFe!
Miután beírtam az idézetet Nagy Ivánhoz, megnéztem a közreműködéseimben és laptörténetemben, de nem szerepelt a kiegészítésem, pedig bejelentkeztem a wikikönyvekhez. Visszamentem és aláírtam magam, habár úgy tudom, hogy ez nem illik.
Nagy Iván főművének egyes köteteihez hozzá tudok jutni, de nincsenek meg a házikönytáramban.
Megkezdenék egy könyvet a Kempelen családról. Légy szíves, kövesd a közreműködéseimet a heraldikában, mert utálom a homokozót, a neve miatt. Pisis gyerekek játszóhelyére emlékeztet, ebből pedig már nagymamaként is kinőttem. A homokozóban egyetlen egyszer jártam, de csak akkor, amikor az Egri csillagok történelmi hátteréről szóló cikkem már teljesen kész volt piszkozatban.
Most újból kész van egy cikkem az I. világháborúról. Nagyon szépen kérlek, nézd meg az allapomon a tartalomjegyzéket és fuss át az egészen. Carlos is tanulmányozza. Úgy gondolom, hogy túlságosan hosszú a főcím. Talán jobb lenne így: "Béketárgyalások 1922-ig".--Komjatyan Maria 2008. november 23., 08:31 (CET)
Exclude in print
Igen, jól értetted: az ebben a kategóriában lévő sablonokat nem rakja bele az oldal PDF-változatába, illetve a megrendelt kinyomtatott könyvekbe. A neve hamarosan magyar lesz, amint frissítik a szoftvert (ekkor majd át kell pakolni a sablonokat az új kategóriába), én nem tudom helyben meggyorsítani a dolgot, mert ahhoz adminok kellenek. Üdv, --Dami wikivita 2008. november 23., 13:54 (CET)
Kempelen Béla és Nagy Iván
Ha jól értettem, azt javasolod, hogy írjak külön könyvet Kempelen: Magyar nemes családok c. sorozatáról, - esetleg összehasonlítva Nagy Iván: Magyarország családai c. köteteivel? Előbbi megvan nekem otthon, (mind a 11 kötet, minusz 1: a IX. kötet) és a másodikról is egy pár jegyzetem, még régebbről, de hozzá tudok jutni, ha nem is mindegyikhez. Beleolvasgattam a wikikönyvekbe és úgy tapasztaltam, hogy életrajzokat is lehet írni, meg műelemzést, pl. Jókai Mór: Erdély aranykora c. regényének történelmi hátteréről? (Apaffy fejedelem kora). Terveimet leírnám a szerkesztői lapomra. Allapot nem tudok még készíteni, a meglévőt Szajci másolta át a szerkesztő lapomról. Kezdenék egy második allapot. Eddig csak egy teljes cikket írtam, és kész van a következő is, ma bemásolom a wikibe, - de van újság- és prózaírói tapasztalatom.--Komjatyan Maria 2008. november 24., 07:08 (CET)
Heraldika
Kedves Ferenc! Már szerkesztettem a wikipédián, de onnan kiléptem. A wikikönyvekben üzentem neked régebben, de más néven és itt még nem szerkesztettem. Üzenetemre válaszoltál, okosságokat küldtél, melyeket áttanulmányoztam, - de akkor más volt a felhasználó nevem. Az irányelveket már régebben elolvastam. Most új felhasználó névvel újból bemutatkozom:
A heraldika terén szeretnék szerkeszteni, konkrétan Kempelen Béla: Magyar nemes családok c. sorozatáról, mely megvan nekem a házikönyvtáramban, majdnem teljes egészében (a IX. kötetet kivéve), valamint Nagy Iván: Magyarország családai c. sorozatáról, de ez nincs meg nekem, azonban hozzá tudok jutni, ha nem is mindegyik kötethez.--89.123.70.64 2008. november 27., 11:04 (CET)
Kedves Ferenc! Új szerkesztő vagyok a wikikönyvekben, de már szerkesztettem máshol és más néven. A heraldika érdekel és ennek keretén belül Kempelen Béla: Magyar nemes családok c. sorozata, melynek megvan mind a 11 kötete a házikönyvtáramban, valamint Nagy Ivan: Magyarország családai, amely ugyan nincs meg nekem, de régebben készítettem egy pár jegyzetet belőle és hozzá tudok jutni egy pár kötetéhez. Nem tűnik neked ismerősnek ez a bemutatkozás?Helén 2008. november 27., 09:46 (CET)
Tudom miről van szó, a vitádat is olvastam a Wikipédián. Nem kellett volna nevet változtatnod, de ha neked így jó, hát legyen. KeFe Vitalapom 2008. november 27., 17:00 (CET)
Kérdések
Kedves Ferenc! Köszönöm, hogy válaszoltál az üzenetemre. Több kérdésem is lenne:
1. Kezdhetek-e egyszerre több allapot?
- Igen! Amennyit csak szükségesnek látsz.
2. A wikipédián az allapomon hagytam egy majdnem befejezett szócikket. Címe: "Béketárgyalások 1922-ig". Még ottlétem alatt, segítség címén, elkezdték lopkodni a cikkem bizonyos részeit, pedig én úgy tudom, hogy allapról nem lehet törölni és lopkodni. Megtörténhet-e itt ilyesmi?
- Hááát jós az nem vagyok. Talán elég lesz annyi, hogy itt 3-4 szerkesztő szerkeszt időnkén, nagy a nyugalom, senki nem bánt senkit. Azonban felhívom a figyelmedet arra, hogy csak olyan állításokat írjál le, amelyeket valamilyen módon alá is tudsz támasztani. Hivatkozásaid ne honlapokra, inkább korábban megjelent könyvekre, elismert személyekre, vagy azok munkáira stb. vonatkozzanak.
3. Abban az esetben, ha ez itt nem történhet meg, akkor talál-e ide is ez a téma, amelyben többek között Apponyi Albertnek egy ismeretlen tanulmányára hivatkoztam, amely a szarajevoi gyilkosság előtt 2 hónappal jelent meg s mely a békemozgalomról, a parlamentközi unióról, a hágai három békekongresszusról és a nemzetközi jog helyzetéről szól a világháború előtt?
- Itt egyenlőre minden téma leírható! A Wikikönyvek jelenleg még nem teljesen kialakult profiljába sok minden belefér. (Én mindenesetre elfogom olvasni, ha leírod, mert nekem is eléggé nagy fekete folt a gyilkosság előzménye és körülményei. Annak ellenére, hogy tanultunk róla, több rádió és TV műsor is foglalkozott vele, irodalmi alkotások születtek róla, - valahogy mégsem kerek az egész. Én nem politizálok, és a történelmet is csak iskolai tanulmányaimból ismerem, bár egy alkalommal történelmi vetélkedőt is nyertem, nem kis ellenfelekkel szemben, csak ha előkerül ez a téma, mindig van egy kis hiányérzetem.)
4. Otthagyott tanulmányomban szó van H. G. Wells monumentális művéről is, melynek címe: A VILáGTÖRTÉNET ALAPVONALAI, amely 1925-ben jelent meg magyarul és amelyben többek között a Párizs környéki béketárgyalásokról és szerződésekről is szó van és a Népszövetségről. Nekem megvan ez a könyv a könyvtáramban. Írhatok-e erről a wikikönyvekben? Még az angol eredetiből is tudnék idézni.
- Szerintem minden ismeretanyag elfér, tehát nyugodtan írj bármilyen témát is találsz, nem kell megkérdezni senkitől. Ha valakinek ellenérzései lesznek, majd szól. Ha elolvasod a Wikikönyvek szabályait, sokkal bátrabban fogod használni ezt a projektet.
5. Továbbá írhatnék az amerikai kivándorlás kezdeteiről is. Talál ide ez a téma?
- Ha jól sejtem az 1920-30-as évekről van szó. Érdeklődve várom.
Kérlek szépen, hogy a pontok szerint válaszolj, hogy pontosan tudjam, mit lehet és mit nem. Előre is köszönöm.--Helén 2008. november 27., 15:17 (CET)
Minden lehet! De mint fentebb említettem olvasd el az Irányelveket, a Wikikönyveket és a szerkesztéseid megkönnyítése érdekében a Segítség lapokat. Megtanulni nem kell, de jó ha átfutsz rajta, ezzel az itteni szerkesztők és az én munkám is könnyebbé válik, amennyiben segíteni próbálok neked. Nem kell egyszerre mindent végigolvasnod, csak szerkesztéseid közben, úgy "pihenés-képpen", akkor egyre jobban, könnyebben tudsz írni, vagy a szöveget formázni. Pihenés képpen látogass el a szakácskönyvbe és ha vannak kedvenc receptjeid írd le azokat.
A lapodra már oda tettem azokat a kis okosságokat, csak nem tudom eldönteni mit is szeretnél? Én alakítsam ki, vagy te szeretnéd? Ha valami nem tetszik amit én tettem oda, azt nyugodtan töröld, ez a te saját lapod és te rendelkezel vele.
Ha valamelyik műved elkészült, azt kilehet tenni a FŐ névtérbe, addig senki sem fog "lopkodni" belőle, legfeljebb javításokat végezhetnek benne, vagy ha valamit tévesnek minősítenek, akkor a lap vitalapján fordulhatnak hozzád javítást, helyreigazítást, vagy forrást kérve. Mást nem vagy köteles eltűrni.
Ha belejavítanak, akár törölnek, vagy a neked nem tetsző tartalommal töltik fel, jogod van visszaállítani a saját verziódra. Egyben felkérheted, hogy ne nyúljon bele a lapodba. Ha mégis megteszi, kérheted a blokkolását valamelyik amintól. (De itt az idulás óta csend van, ilyen nem fordulhat elő). KeFe Vitalapom 2008. november 27., 16:43 (CET)
Béketárgyalások
Kedves Ferenc! Én tényleg mondtam, hogy abba fogom hagyni egy időre a béketérgyalásokat, de csak akkor, amikor az első világháborúról szóló részt már sínre tettük. Ugyanis ennek lesz folyatatása is, majd az új évben, azonban ezt a részt, amit Karmela áthozott, először véglegesíteni kell.
Ez egy jó cikk, Carlos átjavította és jónak találta. Kifogásai csak a két forrással kapcsolatban voltak, mert neki kellettek volna a saját cikkeibe. Ezért találta ki azt, hogy nincsenek megformázva, meg nincsenek nagy idézőjelbe téve, meg hogy én nem vagyok képes megmagyarázni a két kordokumentumot stb. --Czako_Ilona 2008. november 30., 19:18 (CET)
Béketárgyalások
Kedves Ferenc! A Mozillát megkaptam és letöltöttem. Itt végre megjelölhettem a nyelvet is és minden magyarul jelenik meg.
Romániában nemigen fordítanak le semmit sem, még románra sem (vagy ha igen, akkor az úgy néz ki, hogy nem lehet kiolvasni) és aki nem tud angolul, az nehezen boldogul.
Nagyon szépen köszönöm a jó tippet, itt nálunk a Mozillát nemigen ismerik. Most már csak hozzá kell szoknom az új lehetőségekhez.
Nagyon szépen kérlek, hogy helyezd kezem ügyébe a Béketárgyalásokat, mert még dolgozni szeretnék rajta. Nem találom, pedig egyszer láttam, de nem kattintottam rá a könyvjelzőn, mert akkor még az allapomon volt és azt hittem, hogy egyelőre ott marad. Te közben elköltöztetted, de nem tudom, hova.
Most van időm dolgozni, de kénytelen vagyok a szakácskönyvvel foglalkozni, pedig hidd el, hogy semmi kedvem nincs hozzá, amíg a béketárgyalásokat nem helyezzük sinre.
Nem tudok annyi mindennel foglalkozni egyszerre: 1. Kempelen Béla, 2. Béketárgyalások, 3. szakácskönyv. Kempelennel csak azért kezdtem el foglalkozni, mert akkor a béketárgyalás még nem volt a wikikönyvekben.
Nagy megelégedésedre, most a szakácskönyvvel foglalkozom, de hidd el, hogy egyelőre semmi kedvem nincs hozzá.--Czako_Ilona 2008. december 1., 05:47 (CET)
Pardon
Megvannak a béketárgyalások. De azért a szakácskönyvben is kiegészítek ma valamit, hogy a kedvedben járjak.
Emma könyvében ugyanis sokkal gazdagabb a menü s ezért több a fejezetcím, összesen 15 és ehhez jönnek a függelékek.--Czako_Ilona 2008. december 1., 05:52 (CET)
Béketárgyalások
Most végre valahára megtaláltam a béketárgyalásokat és nem szeretném félbeszakítani.
Nem érsz rá később?--Czako_Ilona 2008. december 1., 06:37 (CET)
Tankönyvek
A beállításoknál nem találom "Az aláírásokban használni kívánt névformád" mezőt, pedig már jártam itt egyszer.
Megjegyzem, hogy én sem találok el egykönnyen a te vitalapodra. Rákattintok nálam a vitára, ott megkeresem a te üzenetedet, rákattintok az aláírásodra, és ez elvezet hozzád.
A Béketárgyalások "Az I. világháború kitörésének okai" c. fejezetét kiegészítettem még két idézettel. Ezután következik majd a távirat az Ellenzékből. Most csak a címe van ott.
Az Egri csillagokhoz írt cikkem nagyon jól beillik a tankönyvek közé, mivel ifjúsági regényről van szó és kötelező olvasmány. A cikkben két tankönyvre is hivatkozom:
1. Egy XIX. század elejire, melyet a padláson találtunk, félig elégve és amelyet dr. Jakó Zsigmond, az Erdélyi Múzeum Egyesület elnöke azonosított. (Innen még sok mindent felhasználhatok)
2. Egy romániai magyar irodalmi szöveggyűjteményre.
Még ma délelőtt beírom a fejezetcímeket Emmához, most a saját konyhámban szakácskodom egy keveset.--Czako_Ilona 2008. december 1., 08:45 (CET)
szakácskönyv
Hogy én mit csináltam, azt nem tudom. Annyiszor kiírták, hogy üzenetem van, hogy megszakítottam a munkámat, de azt hiszem, hogy csak előnézetben maradt.
Szokatlan nekem az, hogy más lapján dolgozzak. A magam szerkesztéseinél azt csinálok, amit akarok. Ha elrontom, kijavítom, nem szíd össze érte senki. Épp elég nekem az, ha én saját magamat szídom.--Czako_Ilona 2008. december 1., 11:20 (CET)
Alfejezetek
Nekikezdtem másolni Emmától a fejezetcímeket, s még jó, hogy belenéztem a könyvbe is, mert így eszembe jutott, hogy alfejezetek is vannak, melyek közül jónéhányat kár volna kihagyni.
Azt hittem, hogy pár perc alatt befejezem a másolást, de az alfejezetek miatt át kellett lapoznom az egész könyvet.
Nekem nincs olyan jelem, mint neked, hanem csak ilyen: - hát most megmakacsolta magát a gépem és nem hajlandó átváltani angolra, mert csak ott van csillag.--Czako_Ilona 2008. december 1., 11:52 (CET)
Bocsánat
Nekem nagyon furcsa biológiai órarendem van: reggel 5-kor, ha kell, ha nem, felébredek. Este pedig elalszom a tv mellett, film közben. Ebben az órában már ebédelni szoktam és délután egy órácskára lefekszem, mert fáj a hátam. (Az alagsorban lakó szomszédom, ezelőtt 17 évvel, kiszedett egy tartófalat a konyhám alól és én konyhástól együtt leestem hozzájuk. Kb. 3-4 métermagasságból. Nyomorék nem maradtam, de fáj a hátgerincem.)
A fejezetek beírásához csak azért kezdtem hozzá, mert azt hittem, hogy hamar befejezem.
Megvan az a jó vagy rossz??? szokásom, hogyha valamit elkezdek, azt akkor is befejezem, ha közben vénasszonyok potyognak az égből.--Czako_Ilona 2008. december 1., 12:01 (CET)
Köszi szépen a könnyítést
Kedves Ferenc! Az Egri csillagok az Irodalmi Műhelyben található. Aggódom érte, mert ez a Burumbator - amennyire gyűlöl engem - még kidobja a végén!
Nem tudom, miért nem érdekel téged a Húsmentes Reform Szakácskönyv. Talán ellenzed a vegetárius étrendet? Én nyáron majdnem egészen vegetárius vagyok, csak néha eszem ilyenkor húst, inkább hét végén és csak szárnyast. A többit hagyom télire.
A könyv jóval kisebb, mint a másik kettő és 2oo olcsó étel receptjét tartalmazza.
„Azt hiszem, hogy a vegetáriusok azzal a szabállyal, hogy keveset és egyszerű ételeket kell ennünk, többet használtak, mint összes erkölcstanaink együttvéve...” Nietzsche (a könyv egyik mottója)
Van egy idézet a növénytermelés előnyeiről is az állattenyésztéssel szemben, Bebeltől.
Nem hiszem, hogy ma dolgozom még valamit, habár az Italoknál is lenne egy-két fejezet és alfejezet. Délután már nem látok jól. Csak olvasó szemüveget használok, de fekete a billentyűzetem és ilyenkor már csak vakon írhatok.--Czako_Ilona 2008. december 1., 15:52 (CET)
A Könyvjelzőim között megvan
Ha ez így igaz, akkor megtörtént az, amitől féltem: kihúzták a : "Bővebben: az Egri csillagok című regény témájának történelmi háttere" c. szócikket.
Érdekes, hogy ha én rákattintok a könyvjelzőmben az Egri csillagokra, akkor ott megvan a könyv. Megtörténhet, hogy csak ott van meg? Pedig akkor elvben elfogadták, csak azt írták rá, hogy át kell nézni, mert nem felel meg a wiki jelölőnyelv szabályainak. De ha csak a könyvjelzőmben maradt meg, - ez is több, mint semmi, mert legalább valahol mégiscsak megvan, tehát nem veszett el teljesen.
Most megpróbálom előhívni az Egri csillagokat a Google-lel.--Czako_Ilona 2008. december 1., 19:12 (CET)
Megvan a szócikk!
Megkerestem a wikipedián és ott van a cikkem! Nem tudom, hogy te mit hoztál át? Kérlek szépen, próbáld meg mégegyszer! Marika --Czako_Ilona 2008. december 1., 19:21 (CET)
Előszó
Előszó Emmánál is van, nemcsak az elején, hanem minden fejezet, sőt az alfejezetek előtt is és függelékek is vannak.
Azt már jeleztem egy üzenetemben, hogy a könyv végén is van még 3 függelék, ezek is nagyon érdekesek, mert IX.-XX. századfordulós étkezési szokásokat közölnek.
A könyv szerkesztője nagyon érdekes, színes egyéniség lehetett, akárcsak a receptek beküldői közül is jónéhányan, - azonban nemigen volt gyakorlatuk a fogalmazásban. Néha olyan bonyolult mondatszerkesztéseik vannak, hogy alig lehet megérteni. Nem lehet minden receptet szóról szóra idézni. Emma asszony a könyv előszavában beismeri, hogy nagy különbség van egy folyóiratban való szerkesztés - és egy könyv megszerkesztése között és félve lépett a nagyközönség elé.
Én ma a béketárgyalásaimmal szeretnék foglalkozni - és az Egri csillagokkal, ha megvolna...
A WP-án van egy sablontípus, amellyel itt nem találkoztam, lehet, hogy te nem használod. Én egy érettségi előtt álló szerkesztőtől tanultam, Faragó Erzsébettől és alkalmaztam az Egri csillagok témájánál.
Így néz ki:- hát ez itt nem működik, de nem is ez a fontos, hanem az, ami ezután megjelenik.
Ha erre rákattintasz a wikipédián, akkor ezt látod: Bővebben: Az Egri csillagok című regény témájának történelmi háttere A "Bővebben"szó előtt egy kis nagyító van.
Ha a cikk nincs megírva, akkor ez a link piros. Az Egri csillagoknál azonban kék, mert én megírtam. Ez "A regény témája" c. fejezet után található.
Nem ártana elkezdeni itt egy tankönyvsorozatot és ez kezdetnek nagyon jó lenne. Én tanárnő voltam, - igaz, hogy végzettségem szerint zongorista vagyok, de újság- és prózaírással is foglalkoztam. Önálló könyvem csak zenepedagógiai vonatkozású volt, de általában van pedagógiai érzékem és sok régi dokumentumom, amiket fel tudnék használni, pl. Jókai Mór: Erdély aranykora c. regényének történelmi háttere címmel stb. (Apaffy Mihály fejedelem kora), de nemcsak az irodalom, hanem általában történelmi témákban. --Czako_Ilona 2008. december 2., 08:08 (CET)
Köszönöm az Egri csillagokat
Az előszót én szerettem volna megírni, hisz a könyvet én ismerem a legjobban és mégis megtörtént a tegnap is, hogy nem emlékeztem az alfejezetekre, melyek a tartalomjegyzékben nem szerepelnek.
Lehet, hogy te már nehezen fogod megérteni azt, hogy egy olyan óriási, lejárató botrány után, amelyben a wikipédián volt részem, szükségét érzem egy kis erkölcsi elégtételnek. Neked is volt valami ehhez hasonló, szomorú tapasztalatod, de nem biztos, hogy ennyire sértő volt. Menj rá Komjatyan Maria vitalapjára és olvasd el Burumbator fenyegetéseit. Velem soha senki ilyen hangon nem beszélt. Védelmébe vette Carlost és azt írta, - többek között! - hogy nem akar elveszteni egy olyan kíváló szerkesztőt, mint Carlos, egy beképzelt kis zseni miatt és hogy át fogja nézni az összes cikkeimet, kiegészítéseimet és kihúzza az összes tudománytalan, bebizonyíthatatlan állításaimat.
Én ilyesmit soha nem írtam, hisz már foglalkoztam tudományos munkával a Magyar Tudományos Akadémia ösztöndíján, Budapesten, ahol akadémikusokkal dolgoztam együtt és van fogalmam a tudományos munkáról.
Ami a Béketárgyalásokat illeti, nem biztos, hogy pedagógiai jellegű az irás, mert nem erre gondoltam, amikor írni kezdtem, még a wikipédián. Át kéne nézd, mert most már csak apró elírásokat javítgatok és megpróbálom rekonstruálni a 4, némileg eltérő változatból mindazt, amit fontosnak tartok.--Czako_Ilona 2008. december 2., 09:41 (CET)
Béketárgyalások, 2. változat
Én a 2.változaton dolgozom, mert erre tudtam a legkönnyebben összegyűjteni mindazt, ami hol az 1. hol a 2. hol pedig a 3. változaton van meg. Még mindig hiányzik belőle egy kis rész, a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatban, melyet sehol sem találok.
Kicseréltem "Titkos szerződések" c. fejezet helyét és előbbre tettem, akárcsak a szarajevoi gyilkosságot. Ez a jelenlegi helyén volt eredetileg, de miután Carlos eltulajdonította, Burumbator pedig az ő pártját fogta, megijedtem s gondoltam, hogy inkább csak a végére teszem, majd onnan is kihúztam ijedtemben.
A firefox-al végre tudok kivágni és beilleszteni úgy, ahogy az első számítógépemen megszoktam, de a lap-topon nem lehetett.
Légy szíves, vidd át az idézeteket a 2. változatra, de az új sorrendben!!! Talán ma már véglegesítem ezt a változatot, de legkésőbb holnap. Köszi. Marika --Czako_Ilona 2008. december 2., 10:08 (CET)
Látom, végképp el akarod venni a kedvem a munkától.
Én nálad idősebb vagyok és nincs időm megvárni, amíg az írásaimból könyvek lesznek. Én akkor már rég nem leszek az élők sorában és még annyi örömöm sem lesz, hogy legalább lássam az álnéven és ingyen végzett munkám gyümölcsét.
Arról nem is beszélve, hogy halálom után bárki átalakíthatja az allapokon lévő munkáimat a maga izlése, szempontjai és ismeretei alapján, én már nem leszek képes vitába szállni és megvédeni azokat.
A magyar wikibooks a te és Linkoman kezdeményezésére jött létre és bizonyára gondoskodni fogsz arról, hogy halálod előtt létrejöjjön a magyar wikikönyv. Csakhogy én azt nem tudom kivárni. Nemigen tud lelkesíteni egy olyan munka, aminek már nem fogom látni az eredményét.
S ha te még ráadásul visszaküldsz az első osztályba, akkor pláne semmi reményem nincs arra, hogy a szakácskönyv receptjeinek gépies lemásolásán kívül valami más is maradjon utánam.--Czako_Ilona 2008. december 2., 13:45 (CET)
Az általad küldött okosságokat nem először tanulmányoztam át, ezt megtettem már a wikipédián is. Új lap-topon dolgozom, amihez még nem szoktam hozzá s amelynek a programja nagyon kezdetleges a tönkrement számítógépemhez képest.
Miután már úgy-ahogy a wikipédián elsajátítottam egy pár dolgot, - egy sablon-tippet még neked is adtam, én, az örök kezdő - most itt más szokásokhoz kell alkalmazkodnom.
Nagyon nehéz így tanulni és dolgozni, ha állandóan elégtelen osztályzatokat kapok tőletek és soha egyetlen dicsérő szó sem jár
az igyekezetemért.
Ennél gyorsabban nem vagyok képes haladni.
Nagyon sajnálom...--Czako_Ilona 2008. december 2., 13:45 (CET)
Sablonok
Nézegetem a kérdéses sablonokat.
A célcsoport, akiknek készülnek nem világos a számomra, pedig csak akkor tudnék jól hozzászólni.
- Ha a saját életedet akarod megkönnyíteni velük, akkor jók úgy, ahogy vannak, csak egy kétsoros kiegészítés kéne hozzájuk a rendeltetésükről.
- Ha viszont mások számára készülnek, akkor sokkal nehezebb a helyzet.
Ebben az esetben el kellene azt is határozni, hogy a sokgyakorlatú, vagy pedig a kezdő szerkesztők-e a célcsoportod.- Ha a sokgyakorlatúak számára valók a sablonok, akkor a paramétereket vagy következetesen magyarítani kellene, vagy következetesen az angolnál maradni. Feltétlenül szükség lenne arra is, hogy egy kiadós leírást adjál hozzájuk, egy-egy beszédes példával.
- Arról viszont le is beszélnélek, ha szándékod szerint a teljesen kezdők használatába adnád őket. A Tudakozóban elég sok tapasztalatot gyűjtöttem arról, mennyire nehéz arra a minimumra szorítkozni, amivel egy wikijáratlan megbírkózik. Paraméterezéseket, sablonkezdő- és -zárójeleket, elválasztó függőleges vonalat kezelni túl nagy megterhelés ennek a csoportnak. Ők még a szerkesztés alapelemeit tanulják, a sablonhasználat csak plusz terhet jelentene nekik ebben a fázisban.
Ez persze az én személyes véleményem csak, ha nem győztelek meg, az sem baj.
Ha valamilyen konkrét kérdésed van, akkor a wikipédiabeli vitalapomon, vagy pedig e-mail-ben kérdezz, mint most is tetted. Az mindenesetre feltünt, hogy mennyivel elegánsabban építed fel a sablonjaidat, mint régebben.
A paraméterezési példák leírásához az emlékezetedbe szeretném idézni a < p r e > és < / p r e > zárójelezést, amit én mindig azzal szoktam kiegészíteni, hogy „és ez lesz belőle:”, majd jön ugyanaz, de immáron < p r e > nélkül.
Tovább jó munkát!
Karmela 2008. december 2., 16:59 (CET)
Részvétem
Szia! Kiváncsiságból megnéztem mit csinál a „kedves” Komjatyan Mária (itt Czako Ilona). Sajnálattal látom, hogy pont úgy jártál mint én. Ne foglalkozz vele. Nemcsak rosszindulatú, de össze-vissza hazudozik. Méghogy loptam tőle. Itt láthatod, hogy a vacak idézetét ő maga törölte ki, majd azt hazudta, hogy én elloptam. Többet nem is akarok írni róla, mert meg sem érdemli. Azt azonban nemsokára eléri, hogy a mocskolódásaiért fel fogom venni a kapcsolatot az adminokkal itt is, meg a wikin is.Carlos71
< p r e >
Igen, a < p r e > és < / p r e > sablonleírásbeli használatra gondoltam, én szívesen használom arra. (A zárójelpár kifejezést csak általánosságban használtam erre, hiszen ez a pár is egy nyitó és egy záró egységből áll, mint a kerek zárójelpár, a kapcsos zárójelpár vagy a szögletes zárójelpár.)
KeFe, csak akkor tudok konkrét választ adni, ha konkrétan kérdezel. Különben csak a benyomásaimról tudok beszélni.
Kérlek ne haragudj rám KeFe, ha tudsz, amiért a végtelenségig nem reagáltam. Időközben rájöttem ám, hogy nem szabad így halogatnom a válaszadást, mert amire nem találok rögtön időt, arra később még úgy sem. Egész sor lezáratlan dolog nyomja így a lelkiismeretem, az is folyton ott motoszkált bennem, hogy neked is igérkeztem.
Ami a wikikönyveket illeti: egyszerűen nincs rá energiám. Az Unciklopédiában ráadásul adminisztrátorságot vállaltam, de bizony alig valamit mozdítok ott. Nem akarom egy újabb lelkiismeretfurdalással kiegészíteni a gyűjteményemet.
Kérded, hogy mivel tudsz a kezdőknek segíteni. Szerintem nagyon jó, hogy áthozod ide a tippsablonokat, hiszen kezdetben mindenki ugyanazokkal a problémákkal találja szemben magát. Nehéz megállni, magam is sokszor túl sokat írok nekik egyszerre, de az a legjobb módszer szerintem, ha kis adagokban, mindig csak a legszükségesebbre szorítkozva, az új szerkesztő saját tempójához igazodva, egy-egy konkrét kérdéshez kapcsolódva közli az ember a következő információadagot. Ezért is hadakozom az ellen, amikor a tippsablonokat újra meg újra megpróbálják összevonni, és mindenféle alternatív lehetőségeket is beletesznek, az ilyesmi kezdetben csak összezavar.
Hagyni kell szerintem, hogy ki-ki maga próbálkozzon, és csak ha elakad, akkor segíteni. Persze magam sem állom meg sokszor, és túlbuzgok. :)
További jó wikibúkozást, és ha valami konkrét kérdésed van, csak szólj. Karmela 2008. december 2., 21:23 (CET)
Válasz a te üzeneteden
Pontokba foglalva, minden bekezdés után válaszoltam a felvetett problémákra, kérdésekre. Tehát a válaszom tulajdonképpen a te üzeneteden van rajta, megszakítva az egyes bekezdéseket.
Remélem, hogy a félreértések ezzel megszűnnek.
A szerkesztői lapodon ezt írod: "Velem ne vitatkozz".
Mivel az üzenetváltásaink félreértésekre adtak okot, ezért én is ugyanerre kérlek téged.--Czako_Ilona 2008. december 3., 06:31 (CET)