Padlizsánpástétom
Hozzávalók:
- 4 db padlizsán,
- 1 nagy fej vöröshagyma,
- 4-5 nagyobb gerezd fokhagyma,
- 0,5–1 dl olaj (a legjobb az olívaolaj),
- só, őrölt bors.
|
Elkészítés:
- A padlizsánokat sütőlapra helyezzük, s forró sütőben jól megpirítjuk (időnként meg kell forgatni). Akkor jó, amikor feketére sül, felhólyagosodik a héja, illetve állaga kissé "löttyedt" lesz. Ha ezt sikerül kivárni (kb.40 perc), hagyjuk kihűlni, lehúzzuk a héját, leszedjük a csumáját, s a megmaradt, eléggé fura állagú padlizsánokat fa-, műanyag vagy rozsdamentes késsel (vagy a krumpli összetörésére használt alkalmatossággal) pépesítjük (magostól, mindenestől). Tálba tesszük, s hozzáadjuk a finomra vágott (vagy megreszelt) vöröshagymát és a zúzott fokhagymát, a sót és az őrölt borsot. Jól összekeverjük, majd állandó kavarás mellett nagyon lassan belecsurgatjuk az olajat. Ez kissé besűríti a masszát. Ha szükséges, még sózhatjuk, borsozhatjuk (ez az étel szereti az intenzív fűszerezést), majd egy tiszta tálba átlapátoljuk, szépen megformázzuk és paradicsomszeletekkel díszítjük. Fogyasztásig legalább 1-2 órát hagyjuk érni a hűtőben.
Vajas pirítósra halmozva a legfinomabb, és nagyon illik hozzá a paradicsom.
- Előnye, hogy 2-3 napig is eltartható, szendvicsre önállóan, de "puccosabb" étkezéseknél előételként is kínálhatjuk; hátránya, hogy intenzív „illatanyagai” miatt fogyasztása után nem leszünk feltétlenül szalonképesek (illusztrisabb vendégek esetén csökkenthetjük a hagymafélék mennyiségét), továbbá, hogy aki még nem kóstolta, a látványától kicsit visszariadhat, mert a "ronda, de finom" kategóriába tartozik (de az ínyencebbek, akik bevállalják a kóstolását, biztosan elkérik a receptjét).
Változat:
- A kész padlizsánkrémbe keverhetünk majonézt (4 padlizsán elbír egy kis tubust), így lágyabb lesz, és ez esetben az olajból is elég a fenti mennyiség negyede.
|