Kertészet/Madarak/Tőkés réce

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2200 bájt

Kertészet

Tőkés réce


A gácsér
és a tojó
Tőkés réce
(Anas platyrhynchos, Syn: -)
Más neve(i): vadkacsa


A madarak osztályának a lúdalakúak rendjébe és a récefélék családjába tartozó faj.
Testhossza 50-65 centiméter, szárny-fesztávolsága 81-98 centiméter, testtömege 750-1450 gramm. A tojó mintegy negyedével kisebb és könnyebb, mint a hím. A gácsér feje és nyaka fémes zöld; a nyakon keskeny, fehér gyűrű. Melle bíbor-barna, oldala és hasa világosszürke. A fehér farok közepén fekete, visszahajló „gácsértollak”. Csőre zöldessárga. A tojó barnásan mintázott; csőre zöldesbarna, a csőr szegélye narancssárga. Gácsér és tojó szárnyán egyforma, fémesen csillogó, bíbor kék szárnytükör, melyet mindkét oldalán fehér vonal szegélyez. Lábuk narancsvörös. Nyár végi tollruhában a gácsér sötétebb tollazatú tojóhoz hasonlít, de szárnytükre csillogóbb, melle barnásabb. Repülése gyors.

Élőhelye

mindenfelé gyakori; télen, tengerpartokon és folyótorkolatokban is. Fészkét vízközelbe, dús növényzet közé talajra, ártéri füzek lapos koronáiba, kazlakra stb. építi. Magyarországon gyakori fészkelő. Kora tavasszal és késő ősszel nagy tömegekben vonul át
Tápláléka változatos, főleg magvakat, növényi részeket, gerincteleneket, apró halakat és ebihalakat fogyaszt. Nem tud teljesen a víz alá bukni, ezért a madár hátsó része kiemelkedik a vízből. Az állomány egy része áttelel, másik része vonuló.
Vadászható vízi vad.


Forrás: Magyar Wikipédia Tőkés réce

Papp László Zootaxonómia. (1996).,
Györffy Gyögy & Hornung Erzsébet: Állatrendszertani gyakorlatok. JATE Press Szeged (1987).
,
Peterson, Mountfort & Hollom: Európa madarai. Gondolat, Bp. (1977)

A Wikimédia Commons tartalmaz Tőkés réce témájú médiaállományokat.