Ugrás a tartalomhoz

Állatok/Rovarok/Földitökböde

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Henosepilachna argus szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 2762 bájt

Kertészet

Földitökböde


Földitökböde
Lárva
Földitökböde
(Henosepilachna argus, Syn: -)
Más neve(i): -


A földitökböde a katicabogárfélék családjába tartozó, tökfélék leveleivel táplálkozó bogárfaj.
Dél-, Nyugat- és Közép-Európában, valamint a Közel-Keleten honos. Melegkedvelő, az éghajlatváltozás miatt várható észak felé terjedése. Angliában 1997-ben, Írországban 2019-ben jelent meg először.
A testhossza 5-7 mm, viszonylag nagy a katicák között. Teste felülről ovális körvonalú, erősen domború, majdnem félgömb alakú. Alapszíne narancsvörös, mindkét szárnyfedőn 5-5 kis fekete pöttyel, plusz egy, mindkét szárnyfedőre átterjedővel a pajzsocskánál (összesen 11 pötty). Nagyon ritkán a pöttyök összeolvadhatnak, fekete változata nincs. Feje, előtora, csápjai, lábai szintén narancsszínűek, rajzolat nélkül. Egész felszínét finom, pelyhes, rövid szőrök borítják.
Lárvája zöldessárga színű és hátát öt hosszanti sorba rendeződő hosszú, sokszorosan elágazó tüskék borítják. Bábja sárga vagy halványsárga, két sor nagyobb foltsorral és számos kisebb folttal; az elülső felén megmarad a tüskés lárvaborítás.
Meszes-homokos talajú réteken, cserjésekben, legelőkön, parlagokon, kertekben, szántóföldeken fordul elő. Felnőtt példányaival tavasztól őszig találkozhatunk. Az avarban vagy a száraz fű között telel és kora tavasszal bújik elő. Mind az imágó, mind a lárva növényevő, különböző tökfélék, mint a mérgező fekete és piros földitök, vagy akár a sárga- és görögdinnye leveleit fogyasztják.
A párzásra május-júniusban kerül sor, ezt követően a nőstény a töklevél alsó oldalára rakja le petéit. A lárvák a levél mindkét oldali epidermiszét rágogatják le, míg az imágók az egész levéllemezt, amelyből sokszor csak az erezet marad. A lárvák gyorsan fejlődnek, hat hét alatt készek bebábozódni, közben háromszor vedlenek.
A báb a levél alsó vagy felső oldalán, néha a földön található. Az új nemzedék imágói július közepétől jelennek meg és szeptember-októberig táplálkoznak, mielőtt téli búvóhelyükre vonulnának.


Termesztett gyümölcsök
Vadgyümölcsök
Déligyümölcsök
Gabonák
Zöldségfélék
Ehető gombák
Fűszerek
Gyógynövények
Fogyasztható növények
Dísznövények
Ipari növények
Festőnövények
Védett növények
Baktériumos betegségek
Gombabetegségek
Fitoplazmás betegségek
Peronoszpórafélék
A vírusos betegségekről
Vírusos betegségek
Nem fertőző betegségek
Férgek
Csigák
Rovarok
Lepkék
Kétéltűek
Emlősök
Adalékok
Csávázószerek
Gombaölő szerek
Gyomirtó szerek
Lemosó szerek
Rovarölő szerek
Talajfertőtlenítő szerek
Vadriasztó szerek
Egyéb szerek
Permetezési napló
Permetlé töménysége
Január
Február
Március
Április
Május
Június
Július
Augusztus
Szeptember
Október
November
December
Gyomnövények

Forrás: Magyar Wikipédia: Földitökböde

{{{2}}}

A Wikimédia Commons tartalmaz Földitökböde témájú médiaállományokat.