Állatok/Medvelepkék/Vörösszélű medvelepke
Megjelenés
< Állatok | Medvelepkék
(Diacrisia sannio szócikkből átirányítva)[[Fájl:|bélyegkép|jobbra|200px|Vörösszélű medvelepke]]
Vörösszélű medvelepke
- (Diacrisia sannio, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A vörösszélű medvelepke a rovarok osztályának a lepkék rendjéhez, ezen belül a valódi lepkék alrendjébe a medvelepkék családjához tartozó faj. A Diacrisia lepkenem típusfaja.
- A vörösszélű medvelepke Európában széles körben, egészen a 68. szélességi körig előfordul, de mindig csak szigetszerű foltokban. Írországtól egészen Kelet-Szibériáig megtalálható. Észak-Afrikában is van állománya. Korábbi nagyobb kiterjedésű előfordulásai az emberi beavatkozás következtében szakadoztak szét. Részállományai ma már nem is keverednek egymással, előfordulási helyei elszigetelődnek. Olyan nem szívesen repülő faj, mint a vörösszélű medvelepke esetében ez a körülmény problémákat okozhat. Korábban a mainál tömegesebben fordult elő.
- A vörösszélű medvelepke elülső szárnya 1,8–2,5 centiméter hosszú. A nagyobb testű hím felül sárga színű, mind a négy szárnyán egy vöröses vagy feketés középfolt látható. A hátulsó szárnyak világos okkerszínűek, barna szegéllyel és szürkés befuttatásúak. A nőstény lényegesen kisebb és tarkább rajzolatú. Elülső szárnya narancsszínű, vörös ponttal. Hátulsó szárnya csaknem fekete, vörös szegélymezők díszítik.
- A vörösszélű medvelepke láprétek, láp- és ligeterdők, fűvel benőtt, nyirkos vágások lakója. 2400 méteres tengerszint feletti magasságig megtalálható.
Forrás: Magyar Wikipédia: Vörösszélű medvelepke