Állatok/Bogarak/Közönséges sárga cserebogár
- (Amphimallon solstitiale, Syn: -)
- Más neve(i): sárga cserebogár
A közönséges sárgacserebogár a rovarok osztályának a bogarak rendjéhez, ezen belül a mindenevő bogarak alrendjéhez és a ganajtúrófélék családjához tartozó faj.
Elterjedése
[szerkesztés]A közönséges sárga cserebogár egész Európában és csaknem egész Ázsiában honos, a szubtrópusi és trópusi területeket kivéve. Az alföldektől a hegyvidékekig megtaláljuk. Rendszeresen előfordul és gyakori.
Megjelenése
[szerkesztés]A közönséges sárga cserebogár 1,4-2 centiméter hosszú, sűrűn szőrös, közép- vagy világosbarna színű bogár, sárgás árnyalatokkal. A szárnyfedők, az előtor és a fej azonos színűek. A hímet szélesebb és nagyobb csáplegyezőiről ismerhetjük fel.
Életmódja
[szerkesztés]A közönséges sárga cserebogár élőhelye nyílt tájak, vagyis réteken, kertekben, útszéleken és mezsgyéken mindenütt megtalálható, amennyiben ott nem végeznek vegyszeres rovarirtást, amely a sárga cserebogár lárváit elpusztítja.
Szaporodása
[szerkesztés]A közönséges sárga cserebogár szaporodása megegyezik a májusi cserebogáréval (Melolontha melolontha). A sárga cserebogarak meleg júniusi estéken nagy tömegekben rajzanak. A párosodás és peterakás néhány nap alatt lezajlik. A teljes fejlődési idő 2-3 év. A lárvák a talajban fejlődnek, és ott bábozódnak be tavasszal. Néhány héttel később a bábból kibújik a bogár.
Forrás:
Magyar Wikipédia:, Közönséges sárga cserebogár, 2011. március 1., 06:34 (CET)