Ugrás a tartalomhoz

Állatok/Medvelepkék/Fémes medvelepke

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 3371 bájt

Állatok

Fémes medvelepke


Fémes medvelepke
Fémes medvelepke
(Callimorpha dominula, Syn: -)
Más neve(i): -


A fémes medvelepke a rovarok osztályának a lepkék rendjéhez, ezen belül a valódi lepkék alrendjébe a medvelepkék családjához tartozó faj.
Európában honos a Pireneusoktól és a Brit-szigetektől a Kaukázusig és az Urálig. Magyarországon a hegy- és dombvidékeken (Vasi-hegyhát, Mecsek, Balaton-felvidék, Pilis, Mátra, Bükk, Zemplén) nem ritka, helyenként és egyes években akár tömeges is lehet. AZ Alföldön ritka.
A fémes medvelepke szárnyfesztávolsága 4,4-5,5 cm. Feje és tora fekete, zöldes fémes fénnyel, a tor közepén néha sárgás foltok látszanak. Potroha piros, közepén széles fekete hosszanti csíkkal; hasi oldala fémfényű fekete, lábszárai feketésbarnák. Elülső szárnya alapszíne fekete, erős zöldes-kékes fémfénnyel; rajta számos kisebb-nagyobb, szabálytalan, lekerekített folt látható; a szárnytőhöz közeliek, illetve a szegélyen lévő narancssárga, a külsők fehérek. Hátulsó szárnyának alapszíne sötétpiros (a tövén némi feketés szőrzettel), közepén és a szélén szabálytalan fekete foltokkal. A szárnyak fonákjának rajzolata hasonló a színéhez, de a fekete tompább, kevésbé fénylő, a világos foltok többnyire sárgák és a hátulsó szárny is sárgásabb piros. A szárnyak rojtja fekete.
A hátulsó szárny ritkán sötétsárga is lehet, itt a fekete foltok kiterjedtek, a sárga szín a szárny tövére és néhány kisebb foltra korlátozódik; fonákja igen sötét és fénylő.
Petéi gömb alakúak, alsó részük levágott, színük zöldessárga.
Hernyója kékesfekete, oldalán és hátán sárga-fehér sávval. Szemölcseiből közepesen hosszú, sárga és fekete szőrök nőnek. Bábja vörösbarna, fajmeghatározásra nem alkalmas.
Nyirkos, mocsaras erdőkben, patakok mentén, lápok szélén él. Inkább éjjel aktív, de délután, kora este is repülhet. Éjszaka vonzzák a mesterséges fényforrások.
Évente egy nemzedéke nő fel, imágóit május végétől júliusig lehet látni repülni vagy virágokon (pl. aszaton) nektárt szívogatni. Hernyója különféle erdei lágyszárú növényeken (pl. nefelejcs, lonc, gólyaorr, árvacsalán, csalán fajok), illetve bokrok és fák (kőris, szilva, szeder, nyárfa, fűz, szil) alsóbb ágain táplálkozik. A hernyó áttelel, majd a következő tavasszal április végén, összeszőtt levelek közötti szövedékben bebábozódik. Az imágók május végén, június elején bújnak ki a bábból.


Termesztett gyümölcsök
Vadgyümölcsök
Déligyümölcsök
Gabonák
Zöldségfélék
Ehető gombák
Fűszerek
Gyógynövények
Fogyasztható növények
Dísznövények
Ipari növények
Festőnövények
Védett növények
Baktériumos betegségek
Gombabetegségek
Fitoplazmás betegségek
Peronoszpórafélék
A vírusos betegségekről
Vírusos betegségek
Nem fertőző betegségek
Férgek
Csigák
Rovarok
Lepkék
Kétéltűek
Emlősök
Adalékok
Csávázószerek
Gombaölő szerek
Gyomirtó szerek
Lemosó szerek
Rovarölő szerek
Talajfertőtlenítő szerek
Vadriasztó szerek
Egyéb szerek
Permetezési napló
Permetlé töménysége
Január
Február
Március
Április
Május
Június
Július
Augusztus
Szeptember
Október
November
December
Gyomnövények

Forrás: Magyar Wikipédia: Fémes medvelepke

A Wikimédia Commons tartalmaz Fémes medvelepke témájú médiaállományokat.