Állatok/Busalepkék/Kis busalepke
Megjelenés
< Állatok | Busalepkék
Kis busalepke
- (Pyrgus malvae, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A kis busalepke a rovarok osztályának a lepkékrendjéhez, ezen belül a busalepkefélék családjához tartozó lepkefaj.
- Megtalálni csaknem egész Európában (a 65. szélességi fokig), valamint Ázsia mérsékelt égövi részén Mongóliáig és az Amurig. E busalepke faj nem ritka.
- Sötétbarna színű lepke, tipikus négyszögletes, fehér foltokkal; a szárnyak külső szegélye mentén többé-kevésbé szaggatott fehér foltsor húzódik. Az elülső szárny 1-1,5 centiméter hosszú. A szárnyak fonákja világosabb barna, a hátulsó szárnyaké sárgászöld árnyalatú, és a fehér foltok nem annyira élesen körülhatároltak, mint felül. A nőstények a hímeknél többnyire nagyobbak.
- A kis busalepke mindenütt előfordul, a hegyvidéki erdőktől a kertekig, a tengerpartoktól 2000 méter magasságig. A kis busalepke főleg mályvák, erdei szamócák, gyűszűvirág, málna és szeder virágait keresi fel.
- Magyarországon két nemzedéke van évente. Az első már igen korán, április elején megjelenik, és júniusig látható. A második július-augusztusban repül, kései egyedeivel még szeptemberben is találkozhatunk. A lepkék csak napos időben, alacsonyan a növényzet fölött repülnek, röptük gyors, surranó. A hernyó nagy, fekete fejű, zöldes színű.
- A fiatal hernyók növények összenőtt levelei között élnek, idősebb korukban egy-egy levelet lehúznak, és összeszövik az aljzattal. Ezt a „védősátrat” csak táplálkozás idején hagyják el. A báb laza szövedékben a talajon telel át a tápnövény szárai között.
Forrás: Magyar Wikipédia Kis busalepke
Forrás: A magyarországi molylepkék gyakorlati albuma], Növényvédelem 2005 különszám, Budapest: Agroinform. ISSN 0133-0839.
Brian Hargreaves, Michael Chinery: Lepkék. Fürkész könyvek. Gondolat Kiadó, Budapest, 1987. ISSN 0237-4935