Állatok/Bogarak/Szójazsizsik
Megjelenés
[[Fájl:|bélyegkép|jobbra|200px|Szójazsizsik]]
Szójazsizsik
- (Callosobruchus maculatus, Syn: -)
- Más neve(i): négyfoltos babzsizsik
- A szójazsizsik a rovarok osztályában a bogarak rendjébe tartozó faj.
- Testük többnyire rövid, zömök, esetenként kissé megnyúlt tojásdad. Kutikulájuk szőrrel fedett, mely sűrű vagy gyér, finom, sokszor majdnem pikkelyes. Fejük sokkal keskenyebb, mint az előtor háta, olykor enyhén ormányszerűen meghosszabbodott, kihúzott, felül lapos.
- Az általában fűrészes csápjaik végük felé megvastagodottak, vagy laposak és többnyire a szemek kikanyarítása előtt erednek. Összetett szemeik nagyok, a csápok tövénél többé-kevésbé kikanyarítottak (vesealakúak). Az előtor háta legtöbbször kúpszerűen keskenyedik előrefelé, vagy harang alakú, utóbbi esetben az oldalszélén fog áll ki. Szárnyfedőik szélesek, a hatalmas farfedőt (pygidium) csaknem mindig teljesen fedetlenül hagyják.
Elülső és középső lábaik vékonyak, hátulsó lábaik általában megvastagodottak és az első két párnál hosszabbak is. A hátulsó – a többinél többnyire jóval vaskosabb – combok végének alsó oldalán gyakran található egy vagy több kiálló fogacska. Első lárvastádiumuk szemmel és három pár lábbal rendelkezik, de ezeket már az első vedlés után elveszíti.
- Az idősebb lárvaalakok tehát nagyban hasonlítanak az ormányosalkatúak (Curculionoidea) kukac lárvájához. Alapvető hiba, hogy a zsizsikeket (Chrysomelidae: Bruchinae) sokan keverik a zsuzsok-félékkel (Curculionidae: Rhynchophorinae, ma már Dryophthoridae család), melyeket (elsősorban a raktári kártevő Sitophilus fajokat) sokszor „zsizsiknek” neveznek.
Ismertebb fajok
- Adzuki babzsizsik (tehénborsó-zsizsik) #Callosobruchus chinensis
- Akáciazsizsik Mimosestes mimosae
- Babzsizsik Acanthoscelides obtectus
- Borsózsizsik Bruchus pisorum
- Brazíliai babzsizsik Zabrotes subfasciatus
- Földimogyoró-zsizsik Caryedon serratus
- Lednekzsizsik Bruchus atomarius
- Lencsezsizsik Bruchus lentis
- Lóbabzsizsik Bruchus rufimanus
- Állatok/Bogarak/Szójazsizsik Callosobruchus maculatus
Forrás: Magyar Wikipédia Szójazsizsik