Ugrás a tartalomhoz

Állatok/Bogarak/Futóbogarak

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2865 bájt

Kertészet

Futóbogarak


Futóbogarak
Futóbogarak
(Caraboidea, Syn: -)
Más neve(i): -


A futóbogárszerűek a szárnyas rovarok közé sorolt ragadozó bogarak alrendjének egyik öregcsaládja, négy recens családdal és számos kihalt taxonnal.
Az öregcsalád fajai az Antarktisz kivételével valamennyi kontinensen megtalálhatók. A legtöbb faj a holarktikus faunaterületen (Holarktisz) él. Több közülük a Kárpát-medencéből is ismert.
Testük sokszor élénken fémfényű és sosem pikkelyezett.
Homlokukon nincsenek pontszemek. 11 ízű csápjaik fonál vagy sörte alakúak, ritkán füzéresek vagy gyengén bunkósak. Alsó állkapcsuk külső karéja többnyire kétízű, tapogató alakú. Az alsó ajak külső karéja gyengén vagy alig fejlett.
Szárnyfedőik mindig jól fejlettek, de hátulsó szárnypárjuk sokszor csökevényes. Ha a hátulsó szárnypár rendesen kifejlődött, ún. Adephaga-típusú, azaz a sugárár es a középső ér ágai között külön haránterek leválasztanak 1–3 sejtet, amelyek külön neveket kaptak:
- sugársejt,
- oblongum és
- eksejt.
Elülső és középső lábpárjuk csípői rövid kúp vagy gömb alakúak és csak kissé vagy egyáltalában nem domborodnak ki. Lábfejük mindig ötízű. A hímek elülső lábpárjának lábfeje a legtöbbször tapadó­ szervvé szélesedett ki.
A potroh 1. haslemeze mindig csökevényes és hártyás. A 2–4. (tehát a látható 1–3.) haslemez összeolvadt, de varrataik legalább oldalt mindig láthatók. Az 1. látható (tehát valójában a 2.) haslemezt mindig teljesen átjárják a hátulsó lábpár csípőinek nyúlványai úgy, hogy az 1. haslemeznek csak két oldala marad szabadon — emellett az állasbogárfélék (Rhysodidae) családjában középen még egy kis háromszögletű rész is látható belőle. 7. és 8. haslemezük többé-kevésbé erősen kapcsolódik az ivarszervekhez úgy, hogy mindkettő behúzódott a 6. haslemez alá — eltérően a keringőbogár-szerűektől (Gyrinoidea), amelyeknél a 7. haslemez szabadon áll, csak a 8. húzódott be. A potrohon 8 pár lélegzőnyílás nyílik.
A lárvák és az imágók egyaránt ragadozók.
A víztaposószerűek (amint erre nevük is utal) álló vagy lassan folyó édesvizekben, moszatok, mohák és egyéb vízi növények között, illetve alatt élnek. A másik három család fajai szárazföldiek.


Termesztett gyümölcsök
Vadgyümölcsök
Déligyümölcsök
Gabonák
Zöldségfélék
Ehető gombák
Fűszerek
Gyógynövények
Fogyasztható növények
Dísznövények
Ipari növények
Festőnövények
Védett növények
Baktériumos betegségek
Gombabetegségek
Fitoplazmás betegségek
Peronoszpórafélék
A vírusos betegségekről
Vírusos betegségek
Nem fertőző betegségek
Férgek
Csigák
Rovarok
Lepkék
Kétéltűek
Emlősök
Adalékok
Csávázószerek
Gombaölő szerek
Gyomirtó szerek
Lemosó szerek
Rovarölő szerek
Talajfertőtlenítő szerek
Vadriasztó szerek
Egyéb szerek
Permetezési napló
Permetlé töménysége
Január
Február
Március
Április
Május
Június
Július
Augusztus
Szeptember
Október
November
December
Gyomnövények

Forrás: Magyar Wikipédia: Futóbogarak

A Wikimédia Commons tartalmaz Futóbogarak témájú médiaállományokat.