Kertészet/Lepkefélék/Mezei gabonamoly
Megjelenés
< Kertészet | Lepkefélék
A lap mérete: 2566 bájt
Kártevők
Mezei gabonamoly
Mezei gabonamoly
- (Sitotroga cerealella, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A mezei gabonamoly valódi lepkék alrendjébe tartozó sarlósajkú molyfélék család 245, hazánkban is honos fajának egyike.
Elterjedése, élőhelye
- Az egész Földön elterjedt faj, így Magyarországon is gyakori.
- Magyar nevére rácáfolva szinte kizárólag raktári kártevő, amely komoly károkat okoz, és ezért hazánkban veszélyes kártevőnek számít.
Megjelenése
- Szárnyai fényes szalmasárgák, fesztávolságuk 13–20 mm.
Életmódja
- Hazánkban általában évi 1–3 nemzedéke van, de meleg raktárakban 5–12 is lehet.
- A hernyók elsősorban a raktározott gabonát károsítják, de nem vetik meg a raktározott rizst és kukoricát sem. A garmadában tárolt gabonát 15–20 cm mélységig károsítja; a felszínen nem sző pókhálószerű szövedéket.
- Kártétele különösen feltűnő a csöves kukoricán, ahol a szemeken látható apró lukak utalnak a kirajzott lepkékre. Gabonán és morzsolt kukoricán kártétele a gabonazsizsikéhez hasonlít, mert a hernyó a szemek belsejében fejlődik.
- Megkülönböztető szempont, hogy lepkék a magból kiálló bábhüvelyt hagynak maguk után, amit a gabonazsizsik nem tesz. Rizsen is hasonló a kártétele, de a mezei gabonamoly csak a hántolatlan (pelyvás) rizst károsítja, míg a rizszsizsik csak a hántolt rizsben él.
- A kártétel a raktárak rendszeres nagytakarításával (legalább évenként) jelentősen csökkenthető. A lepkéket a feromoncsapdák jól kimutatják.
- Magyar Wikipédia: Mezei gabonamoly
Forrás: Homonnay Ferenc, Szentesi Árpád, Bürgés György:A növényvédelmi állattan kézikönyve Akadémiai Kiadó (Budapest), 1993. ISBN:963-05-5740-1
A magyarországi molylepkék gyakorlati albuma, Növényvédelem 2005 különszám, Budapest: Agroinform. ISSN 0133-0839.
Forrás: Brian Hargreaves, Michael Chinery: Lepkék. Fürkész könyvek. Gondolat Kiadó, Budapest, 1987. ISSN 0237-4935
Forrás:
Magyar Wikipédia:, Mezei gabonamoly, 2011. március 1., 06:33 (CET)