Kertészet/Tünethatározó/Burgonyabogár
Megjelenés
(Kertészet/Kártevők/Burgonyabogár szócikkből átirányítva)
Burgonyabogár
- (Leptinotarsa decemlineata, Syn: L. multilineata, Chrysomela decemlienata, Doryphora decemlineata)
- Más neve(i): krumplibogár vagy kolorádóbogár.
- A burgonyabogár a rovarok osztályának bogarak rendjébe, ezen belül a mindenevő bogarak alrendjébe és a levélbogárfélék családjába tartozó faj.
- A kifejlett bogár 9-12 milliméter hosszú és 4-7 milliméter széles, ovális alakú, hátoldala erősen domború. A repülésre alkalmas egy pár recés szárnyat kemény kitinpáncél szárnyfedők takarják. Ezek élénksárgák, öt-öt fekete csíkkal, innen is a latin neve: decemlineata, ami tízcsíkosat jelent. A csíkok olykor középtájon összeérhetnek, ily módon H alakú mintát képezve, illetve néha a szomszédos sávok teljes hosszukban is összeolvadhatnak. A lárva hossza az utolsó, bábozódás előtti stádiumban elérheti a 15 millimétert is. A báb narancsvörös, narancssárga vagy okkersárga, 7-9 milliméter hosszú.
- Az ivarérettséget hathetes korában éri el. A párzási időszak tavasz végétől késő nyárig tart. A nőstény, a 2500 petéjét 20-80-as csomókban rakja le, a növények levelein. A petéből való kifejlődés 10-14 napig tart. Kikelés után, a lárva pirosas-rózsaszínű fekete pettyekkel, később sárgává válik. Két-három hét alatt teljesen kifejlődik, ezután a földbe ássa magát és bebábozódik. Rögtön a kikelés után rágni kezd. Egy nyáron akár három generáció is kifejlődhet.
- A burgonya legjelentősebb kártevője, mind a lárva, mind a bogár károsít. A kártétel májustól augusztusig látható. Mind a bogár, mind a lárva a zöld növényi részeket pusztítja. Augusztusban néha a felszínre került gumókat is megrághatják.
- Legkedveltebb tápnövénye a burgonya, de előszeretettel fogyasztja más burgonyafélék levelét is. :Teljes értékű tápnövénye még a padlizsán, a dinnyelevelű csucsor (Solanum heterodoxum) és a Solanum lacimiatum. Az imágók kártétele előfordulhat a paradicsomon és a ördögcérnán is, míg paprikán csak ritkán fordul elő. Kísérleti és megfigyelési adatok szerint szívesen táplálkozik a vadon termő burgonyafélék közül a nadragulyán és a beléndeken is, ezeken a teljes fejlődési szakasza végbemehet.
- Más vadon élő burgonyafélék legfeljebb az imágók számára nyújtanak táplálékot, a lárvák nem élnek meg rajtuk (ilyen például a csattanó maszlag), vagy éppen teljesen védettek a faj kártételével szemben (mint például a csüngő belénd Farkasbogyó (Scopolia carniolica) vagy a zsidócseresznye). A díszdohányok kivételével a dohányfajok és a petúnia ugyancsak ellenállóknak tekinthetők a burgonyabogár kártételével szemben.
- Veszélyes károsító, mindenképpen védekezni kell ellene, mert védekezés nélkül akár 70-80%-os kárt is okozhat. Évente két nemzedéke van. Az első nemzedék májusban jön elő és kezd károsítani, a második nemzedék pedig június közepén-végén. A burgonyán kívül a paradicsomot is veszélyezteti.
Védekezés:
- – agrotechnikai: jó minőségű talaj-előkészítéssel, megfelelő műtrágyázással gyors, egyenletes kelés érhető el. A tábla gyommentesen tartása, a vad Solanaceae növények irtása csökkenti a kártevő felszaporodását,
- – mechanikai: házi-kertben a tojáscsomók összeszedhetők, megsemmisíthetők.
- – kémiai: az inszekticid vetőgumó-csávázás védelmet nyújt a burgonyabogár-imágók és -lárvák ellen. Állománykezelés során a kelő, fiatal lárvák ellen hatékony a védekezés, a lárvák és bogarak megnövekedett ellenálló képessége miatt a szerrotáció elengedhetetlen. Integrált védekezéskor környezetkímélő és biopreparátum-készítmények alkalmazhatók.
- – A gyorsan, erőteljesen fejlődő növény kevésbé sínyli meg a kártételt. (Ezt a burgonyagumó ültetés előtti előhajtatásával és időben való kiültetésével, valamint jó agrotechnikával segíthetjük elő.) A burgonyával rokon gyomnövények irtása is gyérítheti a kártevők számát.
- – Biológiai védekezésként hagymaféléket ültethetünk a burgonyák közzé, vagy közvetlen mellé, így a máshol kifejlődött bogarak kevésbé találják meg az ültetvényünket.
- Rovarölő szerekkel legeredményesebben a fiatal lárvák ellen védekezhetünk. Figyelni kell a sárga petéből történő kikelést és ha ez tömegessé válik, lehet elvégezni a kezelést. Szükségessé válhat a védekezés megismétlése.
Forrás: Magyar Wikipédia:Burgonyabogár