Kertészet/Rovarok/Aranyos bábrabló
(Calosoma sycophanta szócikkből átirányítva)


Aranyos bábrabló
- (Calosoma sycophanta, Syn: -)
Az aranyos bábrabló a rovarok osztályának a bogarak rendjébe, ezen belül a ragadozó bogarak alrendjébe és a futrinkafélék családjába tartozó faj.
- Az aranyos bábrabló Európa és Ázsia mérsékelt övi vidékein él. A kis bábrablóval (Calosoma inquisitor) együtt Amerikában megtelepítették, hogy a káros rovarok lárváit és hernyóit pusztítsák. Elterjedési területén az aranyos bábrabló rendszeresen előfordul, de nem gyakori.
- Ez a futrinkaféle 2,5-3,5 centiméter hosszú. Nagysága és rézvörös-zöld fémfényű szárnyfedői alapján jól felismerhető.
- Az aranyos bábrabló lomb- és tűlevelű erdők lakója. Nálunk tölgyesekben gyakori. Mind a lárvák, mind a bogarak nappal és éjjel rovarokra vadásznak, különösen a levélpusztító hernyókra.
- Elsősorban a gyapjaslepke, az apácalepke, a búcsújárólepke, továbbá bagolylepkék bábját, illetve hernyóját fogyasztja nagy mennyiségben. Az imágó közel ötven napig táplálkozik, ez mintegy négyszáz darab hernyót jelent, mint zsákmányt, egy szezonban.
- A lárva élete során kb. negyven hernyót fal fel, bábból pedig 20 darabot képes elfogyasztani, és még többet károsítani. Amerikai vizsgálatok azt mutatták, hogy az 1. és a 2. stádiumú lárva inkább a bábokat, a 3. stádiumú pedig a lárvákat fogyasztotta szívesebben. Az imágó és a lárva mindkettője jobban preferálta a nőstény lepkebábokat.
- A biológiai védekezés klasszikus példájaként emlegetik e szép bogárnak Európából az USA-ba történő betelepítését, ahol a szintén behurcolt gyapjaslepke és aranyfarú lepkék ellen vetették be sikeresen.
Védett állat, Eszmei érték: 5000 Ft, mindenképpen kíméletet érdemel.
Kis bábrabló[szerkesztés]
- (Calosoma inquisitor, Syn: -)
Hernyópusztító tevékenységében nem marad el, erdeink gyakori, sokszor tömeges faja. Nagysága 15–20 mm, általában bronz-barna színű.
Forrás: Magyar Wikipédia w:Aranyos bábrabló
Papp László Zootaxonómia. (1996).,
Györffy Gyögy & Hornung Erzsébet: Állatrendszertani gyakorlatok. JATE Press Szeged (1987).
, Tóth József: Erdészeti rovartan - Agroinform Kiadó (2014).