Állatok/Futrinkák/Dunántúli vízifutrinka
Megjelenés
Dunántúli vízifutrinka
- (Carabus nodulosus, Syn: -)
- Más neve(i): -
- Védett rovar! - Eszmei értéke:100 000,- Ft. (2016.)
- A dunántúli vízifutrinka a futrinkafélék (futóbogárfélék) családjába tartozó, Közép-Európában honos, ragadozó bogárfaj.
- A testhossza 23-30 mm. Színe fekete, kissé fénylő. Szárnyfedőinek felülete egyenetlen, vaskos hosszanti kiemelkedések húzódnak rajta, amelyeket gödrök szakítanak meg; ezek között sorokba rendeződött szemecskék láthatók.
- Közép-Európában honos a Francia-középhegységtől Dél-Németországon és Észak-Olaszországon keresztül a Balkánig. Magyarországon a Dunántúlon (Somogyi-dombság, Bakony, Alpokalja) ismert néhány állománya. A Kárpátokban a kárpáti vízifutrinka váltja fel, amely külsőre és életmódjában rendkívül hasonló hozzá és néhány szerző egy fajhoz sorolta őket, de egyes morfológiai sajátosságok és a genetikai analízis alapján külön fajnak tekintendő.
- Dombvidékek vízparti élőhelyein fordul elő, jellemzően a patakparti égerligetekben. Az imágó és a lárvája is a sekély vízben vadászik különféle vízi rovarra és lárvákra. Nappal a félig vízben álló kövek, fadarabok alatt húzódik meg. Veszély esetén a vízbe menekül, repülni nem képes. Korhadó égertörzsekben telel.
- Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 100 000 Ft.
Forrás: Magyar Wikipédia w:Dunántúli vízifutrinka