Ugrás a tartalomhoz

Növények/U/Üröm

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Artemisia sp. szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 8633 bájt

Növények

Üröm

Fekete üröm (Artemisia vulgaris)


Üröm
(Artemisia sp., Syn: - )
Más neve(i):


A növénynemzetségbe egyéves, kétéves és évelő fajok egyaránt tartoznak csakúgy, mint lágy szárú és cserjés növények. A többévesek lombhullatók vagy örökzöldek. A „The Plant List” adatbázisában 474 érvényes Artemisia-fajt tartanak nyilván. Számos faj megtörve erős, aromás illatú, kesernyés ízű, leginkább a bennük levő szeszkviterpén-laktonoktól (pl. abszintin, szantonin). Fűszer- és gyógynövényeket egyaránt találunk közöttük (pl. fehér üröm, fekete üröm, tárkony).
Magyarországon őshonos a bárányüröm, az egynyári üröm, a fehér üröm, a fekete üröm, a mezei üröm, a selymes üröm, a seprűüröm, a sziki üröm, a sziklai üröm; illetőleg honos a tárkony és az ürömcserje (istenfa) is, de utóbbiak emberi közreműködéssel kerültek ide.
Az ürömfajok főleg az északi félgömb mérsékelt övében élnek sztyeppeken és félsivatagos tájakon, lokális szempontból pedig száraz helyeken, sziklagyepekben, lösz- és homokpusztákon, szikeseken és sós tengerpartokon fordulnak elő. Gyakran társulásalkotó növények, de egyes fajaik a száraz vidékeken a vegetáció uralkodó elemei.

A legismertebbek

  1. Abrutüröm ~ Ürömcserje ~ Istenfa, Artemisia abrotanum – Az istenfának több elnevezése ismert: Ciprusfű, ebruta, istenfű, istenfa, Isten fája, abrutüröm, ürömcserje, seprőruta, istenfácska. Latin nevei még: Artemisia abrotanum, Artemisia elatior, Artemisia herbacea, Artemisia paniculata. - 100–120 cm magas, fásodó tövű, erős illatú félcserje. Már az ókorban epe- és májgyógyszert készítettek belőle. Közép- és Kelet-Európában – így Magyarországon is – temetőkben, kertekben dísznövényként vagy sövényként ültetik; gyakran kivadul. Őshazája nem ismert.
  2. Bárányüröm Artemisia pontica
  3. Carruth-üröm Artemisia carruthii
  4. Douglas-üröm Artemisia douglasiana
  5. Egynyári üröm Artemisia annua - Kínában évezredek óta használt gyógynövény, a malária ellenszere, újabban a rák gyógyításában bizonyult ígéretesnek, mivel artemisinin nevű hatóanyaga igen hatékonyan pusztítja a rákos sejteket, miközben az egészséges sejtek közül csak elenyésző számban szed áldozatokat – kb. 1200 elpusztított ráksejtre jut egy egészséges sejt.
  6. Fehér üröm Artemisia absinthium
  7. Fekete üröm Artemisia vulgaris
  8. Gyopáros üröm Artemisia ludoviciana
  9. Háromfogú üröm Artemisia tridentata – Az Egyesült Államok délnyugati részének sivatagjaiban elterjedt, 2 m magas félcserje, amit ott „sagebrush”-nak neveznek.
  10. Havasi üröm Artemisia frigida – A Mongólia területén élő mintegy 60 Artemisia-faj közül ez a faj sokszor uralkodó a száraz sztyeppek vegetációjában.
  11. Kaukázusi üröm Artemisia alpina (Artemisia caucasica) –
  12. Kétnyári üröm Artemisia apiacea
  13. Mezei üröm Artemisia campestris
  14. Michaux-üröm Artemisia michauxiana
  15. Nemes üröm Artemisia umbelliformis
  16. Óriás üröm ~ Mediterrán üröm Artemisia arborescens – 100–120 cm magas faj.
  17. Packard-üröm Artemisia packardiae
  18. Palmer-üröm Artemisia palmeri
  19. Parry-üröm Artemisia parryi
  20. Patterson-üröm Artemisia pattersonii
  21. Pusztai üröm ~ Sivatagi üröm Artemisia herba-alba – Észak-Afrika félsivatagos területeitől egészen Iránig elterjedt faj. Érdekessége, hogy a nyári aszály idején az alsó leveleit ledobja és csak a szárazságtűréshez alkalmazkodott külsejű (xeromorf), felső levelei asszimilálnak tovább.
  22. Selymes üröm ~ Osztrák üröm Artemisia austriaca
  23. Seprűüröm Artemisia scoparia
  24. Szeldeltlevelű üröm ~ Sallangos üröm Artemisia laciniata
  25. Sziki üröm Artemisia santonicum – A magyarországi szikeseken társulásalkotó növény.
  26. Sziklai üröm Artemisia alba – Magyarországon őshonos, a Dunántúli-középhegység és a Mecsek szubmediterrán faja: sziklagyepekben, löszös vagy homokos talajon él. Mutatós levelei miatt sziklakerti, kerti dísznövényként ültetik.
  27. Szürke üröm Artemisia armeniaca – Erős illatú növény, a keleti orvoslás belsőleg elsősorban nőgyógyászati betegségekben vérzéscsillapításra, külsőleg pedig az akupunktúrás terápia részét képző moxibuszció alapanyagaként reumatikus és paralízis jellegű betegségek gyógyításában használja.
  28. Tárkony ~ Sárkányüröm Artemisia dracunculus
  29. Tengerparti üröm Artemisia mauiensis
  30. Tilesius-üröm Artemisia tilesii

További fajok Artemisia alaskana Artemisia aleutica Artemisia arbuscula Artemisia arctica Artemisia argyi Artemisia australis Artemisia biennis Artemisia bigelovii Artemisia californica Artemisia cana Artemisia capillaris Artemisia cina – lásd Seriphidium cinum Artemisia filifolia Artemisia franserioides Artemisia furcata Artemisia globularia Artemisia glomerata Artemisia kauaiensis Artemisia japonica Artemisia gmelinii – „Nyárifenyő” magyar elnevezését nem tartja szerencsésnek a Priszter-szótár. Artemisia lindleyana Artemisia longifolia Artemisia macrobotrys Artemisia maritima – Szantoninban gazdag ürömfaj. Artemisia nesiotica Artemisia nova Artemisia papposa Artemisia pedatifida Artemisia porteri Artemisia pratensis Artemisia princeps Artemisia pycnocephala Artemisia pygmaea Artemisia rigida Artemisia rothrockii Artemisia scopulorum Artemisia senjavinensis Artemisia serrata Artemisia stelleriana Artemisia suksdorfii Artemisia tripartita Artemisia verlotorum

Pollenje az egyik legerősebb allergén. Mindegyik virágpora allergén, legveszélyesebb: fekete üröm (Artemisia vulgaris), gyakori a keresztreakció. Kevesebb pollent termel, mint a parlagfű, és azzal ellentétben nem képes kaszálás után további virágzásra.
Veszélyességét fokozza a hosszan tartó pollenszórás, ami júliustól - októberig tart.
Július: pázsitfűfélék, rozs, kukorica, kender, csalán, üröm
Augusztus: pázsitfűfélék, rozs, kukorica, kender, fehér-üröm, parlagfű, csalán
Szeptember: kender, fehér-üröm, parlagfű, csalán
Október: kender, fehér üröm, parlagfű, csalán

Lásd még: Bárányüröm Egynyári üröm Fehér üröm Fekete üröm

Magyar Wikipédia: Üröm


A Wikimédia Commons tartalmaz Üröm témájú médiaállományokat.