Ugrás a tartalomhoz

A Hét Szakácskönyve/Tartósítás/Tök-káposzta üvegben

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

A Hét Szakácskönyve

Tök-káposzta üvegben

ElőszóLevesekLevesbe valókElőételekPástétomokMártásokÉtelekHalakPecsenyékVadhúsokFőzelékekTésztákItalokDesszertekBefőttekSüteményekTartósításÜnnepi ebédekSaláták és díszítésekKülönlegességekUtóirat


Jó nagy tömeg gyenge tököt előbb meg kell tisztítani, azután meg kell gyalulni. Azért kell sokat használni, mert igen össze megy. Be kell sózni és kissé timsóval is meg kell hinteni; e szerekkel ellátva, fél óráig álljon. Fél óra múlva kevéssé ki kell belőle csavarni a levet, azután hideg vízbe kell tenni.

Miután hideg vízben kimostuk, szedjük ki: aztán jól, a menyire csak lehet, csavarjuk ki belőle minden levét. Az üvegbe soronként kell berakni - a rétegeket kissé meg kell iszogatni. Az üveget nem kell egészen tele rakni, hanem annyi űrt kell neki hagyni, hogy a levét oda feladhassa.

Az üveg száját kössük be jól s tegyük egy hétre ablakba, napos helyre; naponta forgassuk meg. Egy hét múlva kamrába kell tenni és pedig hűvös helyre.

Télben használatra rántásos tiszta levet kell hozzá készíteni. E lébe az üvegből csak néhány maroknyi tökkáposztát kell tenni, mert úgyis elég savanyú. Különben kinek milyen az ízlése, annyit tehet bele.

– Emma asszony: A Hét szakácskönyve Második kiadás, Budapest 1908.