Állatok/Tücskök/Pontuszi karcsútücsök
Megjelenés
[[Fájl:|bélyegkép|jobbra|200px|Pontuszi karcsútücsök]]
Pontuszi karcsútücsök
- (Stenonemobius bicolor ponticus, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A pontuszi karcsútücsök a rovarokon belül az egyenesszárnyúak rendjének a Trigonidiidae családba tartozó, Európában honos rovar alfaj.
- Az alapfajt, a Stenonemobius bicolor-t Dél-Ázsiában írták le. A S. b. ponticus alfajt 1984-ben fedezték fel a Krímen és a Kaukázusban.
- Ritka faj, elterjedései területe bizonytalan, a Fekete-tenger környékén, a Balkánon és a Kárpát-medencében biztosan megtalálható. Horvátországi jelenléte 20. századik eleji múzeumi példányokkal igazolható. Magyarországon először 2013-ban észlelték, Békés és Heves megyében került elő egy-egy példánya.
- A pontuszi karcsútücsök testhossza kb. 6 mm; ebből a torpajzs 1,2 mm, első szárnya 3,4 mm, hátsó szárnya 10 mm, a nőstény tojócsöve 2,5 mm. Feje és torpajzsa sötétbarna vagy fekete, lábai barnák. Hátsó lábszárán kívül három, belül négy tüske található. Szemei viszonylag kicsik, kb. olyan szélesek mint a csáp első íze és olyan hosszúak mint a csáprágók. Elülső szárnyai sárgásbarnák. Hátsó szárnyai fejlettek, jóval túlnyúlnak a potrohvégen.