Ugrás a tartalomhoz

Wikikönyvek:Társalgó/Archívum/Archív06

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.


EZ A LAP EGY ARCHÍVUM. NE SZERKESZD, NE REAGÁLJ EZEKRE A HOZZÁSZÓLÁSOKRA.
Hozzászóláshoz használd az aktuális vitalapot, az itt található témaindító másolásával, ha szükséges.

Kérjük, az archívumot ne bővítsd további archív adatokkal, hanem nyiss új archívumot, az aktuális dátummal ellátva. Lásd: Segítség:Archiválás

A kvíz kiterjesztés telepítése

Üdv szerkesztőtársak, jelenleg egy olyan könyv fordításán dolgozom amiben nagyon szükséges lenne az, ha a kvíz kiterjesztés működne a magyar nyelvű wikibooks oldalon is, mert a könyvben kellene lennie feladatoknak, amit az olvasók a könyvből szerzett tudásuk tesztelésére tudnak használni, amiket nem tudok máshogyan beletenni. Amiről beszélek az angol nyelven megtekinthető itt: https://en.wikibooks.org/wiki/Help:Quizzes https://www.mediawiki.org/wiki/Extension:Quiz

Szeretném kérni egy szavazás megkezdését arról, hogy hozzáadjuk-e ezt a kiterjesztést a magyar wikibooks-hoz. (Aláíratlan hozzászólás, szerzője Ferenc6 (vita • közreműködései) 2017. június 9., 17:21 (CEST))[válasz]

Szerintem nem kell olyan nagy feneket keríteni a dolognak: ez nem irányelv-módosítás, elég, ha csak egy támogatom plecsnit elhelyez itt, aki egyetért. (Az viszont kell, különben a fejlesztők visszadobják a kérést.) – Tacsipacsi (vita) 2017. június 9., 17:55 (CEST)[válasz]

Improved search in deleted pages archive

Segíts lefordítani a saját nyelvedre

During Wikimedia Hackathon 2016, the Discovery team worked on one of the items on the 2015 community wishlist, namely enabling searching the archive of deleted pages. This feature is now ready for production deployment, and will be enabled on all wikis, except Wikidata.

Right now, the feature is behind a feature flag - to use it on your wiki, please go to the Special:Undelete page, and add &fuzzy=1 to the URL, like this: https://test.wikipedia.org/w/index.php?title=Special%3AUndelete&fuzzy=1. Then search for the pages you're interested in. There should be more results than before, due to using ElasticSearch indexing (via the CirrusSearch extension).

We plan to enable this improved search by default on all wikis soon (around August 1, 2017). If you have any objections to this - please raise them with the Discovery team via email or on this announcement's discussion page. Like most Mediawiki configuration parameters, the functionality can be configured per wiki. Once the improved search becomes the default, you can still access the old mode using &fuzzy=0 in the URL, like this: https://test.wikipedia.org/w/index.php?title=Special%3AUndelete&fuzzy=0

Please note that since Special:Undelete is an admin-only feature, this search capability is also only accessible to wiki admins.

Köszönjük! CKoerner (WMF) (talk) 2017. július 25., 20:40 (CEST)[válasz]

Accessible editing buttons

--Whatamidoing (WMF) (talk) 2017. július 27., 18:56 (CEST)[válasz]

New print to pdf feature for mobile web readers

CKoerner (WMF) (talk) 2017. november 20., 23:07 (CET)[válasz]

Licencek rendbeszedése

A Wikikönyvekben jelenleg óriási a kavarodás a tartalmak licencelésével kapcsolatban, ami szerzői jogot sértő helyzetet talán nem, de a Wikimédia Alapítvány alapelveinek megsértését biztosan eredményezi. (Szegedi László, főleg te szoktál nem megfelelő licenceket használni, mióta figyelem az ilyet.)

  • A {{nemkereskedelmi}} megfogalmazása is aggályos (azt emeli ki, hogy milyen licencfeltételek szerint nem használható a tartalom, nem azt, hogy mi szerint igen), a használata viszont biztos nem engedélyezett (a nem engedélyezett most azt jelenti, hogy a WMF döntése alapján tilos). Képeknél akkor lehetne használni, ha lenne a w:WP:NEMSZABAD-hoz hasonló helyi irányelv, természetesen csak annak megfelelve. Szócikkekben nem használható, sőt megsérti a publikálás feltételeit, hiszen, mint minden szerkesztőablakban olvasható, a mentéssel automatikusan elérhetővé tesszük az anyagokat a CC BY-SA 3.0 és a GFDL 1.3 licencek alatt. A Címerhatározó lapjainál két lehetőség van: a sablon eltávolítása (ezzel egyértelművé válik, hogy szabad licenc alapján felhasználhatók) vagy a tartalom eltávolítása a Wikikönyvekből. A képeknél emellett lehetőség van egy, a nem szabad tartalmakra vonatkozó helyi irányelv létrehozására, de annak is meg kell felelnie bizonyos feltételeknek, így a Wikipédián láthatónál több szabadságot biztosító irányelv nem lehetséges, vagyis a sablonnal jelenleg ellátott képek jelentős része akkor is megy a kukába.
  • A {{címer}} kifejezetten a licenc hiányát jelzi, vagyis ezek a képek egyáltalán nem rendelkeznek licenccel, tehát gyakorlatilag egyenértékű a {{nincs licenc}} sablonnal, ami a képek egy hét utáni törlésére figyelmeztet. Ehhez képest a kategóriában közel 13 000 ilyen kép található. Azonban itt nem olyan vészes a helyzet, ugyanis a saját(nak tűnő) képeken kívül – amiket a készítő szabad licenc alá helyezhet – rengeteg több száz éves címerről, dokumentumról stb. készült fénykép található a kategóriában, amikre a {{közkincs-régi}} licenc érvényes.
  • Nem szorosan a licencekhez kapcsolódik, de felhívnám a figyelmet az {{összegzés}} sablon használatának fontosságára: a sablon mezői egyértelművé teszik, hogy milyen információkat kell kitölteni, és egyben géppel olvashatóvá teszi őket, így például a Google is fel tudja dolgozni az adatokat. Igény esetén megoldható, hogy a Speciális:Feltöltés oldalon automatikusan bekerüljön a sablon váza az összefoglaló mezőbe.

Mivel ez a wiki nem rendelkezik nem szabad tartalomról rendelkező irányelvvel, a WMF döntése értelmében 2008. március 23. óta, közel tíz éve nem lehetne nem szabad tartalom a projektben. Ha továbbra is változatlan marad a helyzet, gyanítom, hogy le fogják tiltani a képek feltöltését, amint valaki illetékes értesül róla. – Tacsipacsi (vita) 2018. február 16., 09:09 (CET)[válasz]

@Tacsipacsi: Nem tisztem @Szegedi László: címereit és egyéb képeit védeni és a köztünk lévő nézeteltérések miatt, (amelyek a vitalapokon jól dokumentáltak), amúgy sem tenném. Azonban nekem a Wikikönyvek életképességének javítás miatt kissé más a véleményem:
1.) Természetesen örülnék a képek rendbetételének, (kategorizálás, licenc, összegzés stb.), és tudomásul veszem azt is amit a projekt készítői írnak elő. Azonban ez nem a Wikipédia, hanem a Wikikönyvek! Itt talán nem kellene, jobban mondva lehetne enyhébb szabályokat létrehozni, mint a Wikipédián. Ehhez először is a Wikikönyvek funkcióját kellene leírni, (milyen felvilágosító, közismereti-, oktatási-, ismeretterjesztő anyagokat lehet feltölteni. Már ehhez is jogász végzettségű szerkesztőre volna szükség. Csak ezek után lehetne meghatározni a feltöltött képekkel kapcsolatos licenceket.
„A képeknél emellett lehetőség van egy, a nem szabad tartalmakra vonatkozó helyi irányelv létrehozására, de annak is meg kell felelnie bizonyos feltételeknek, így a Wikipédián láthatónál több szabadságot biztosító irányelv nem lehetséges, vagyis a sablonnal jelenleg ellátott képek jelentős része akkor is megy a kukába.”

– fentebb írtad

A Wikipédiában lévő leírás szerintem túl szigorú és hibás is, több pontja is olyan, amely nem a Wikikönyvekbe illő, ezért annak átvételét sem javaslom. Ha mégis alapnak tekintjük, akkor azt szintén jogász közreműködésével kell a Wikikönyvekhez alakítani. Ami hibás az az idézhetőség meghatározása, amely nem 5%, hanem 10%, de a gyakorlatban (több újságírót is megkérdeztem), „ezt sem teszik patikamérlegre”.
2.) a szerkesztőknek kell hogy igénye legyen az "Összegzés" automatikus beillesztésére, hanem a gyakorlott, tudós kollégáknak kellene erre gondolni és megkönnyíteni a feltöltő munkáját, ami egyben a szabályok betartását is segíti. Ha mégis szerkesztői kérés kel ehhez, hát én nagyon szépen megkérlek rá és előre is megköszönöm.
3.) Örülök a felvetésednek, már 10 évvel ezelőtt is bele kellett volna vágni és a Wikikönyvekhez alakítani, (jogászok közreműködésével) és a projektbe feltölthető tartalmakat meghatározni. Hangsúlyozni szeretném, hogy ez a projekt nem egy lexikon, hanem egy ismeret terjesztő, praktikus tanácsokat, oktatási anyagokat, jogszabályokat, egyéni írásokat, talán verseket, novellákat stb, stb, tartalmazó könyvek gyűjtőhelye. - Üdv. » KeFe « vitalapom 2018. február 16., 11:42 (CET)[válasz]
Mindenki nyugodjon le! megtaláltam a megoldást, a képek nélküli Wikikönyveket.– Szegedi László (vita) 2018. február 16., 15:51 (CET)[válasz]
@KeFe: Szerintem szerzői jog szempontjából a Wikikönyvek nem különbözik a Wikipédiától – mindkettő WMF-wiki, mindkettő magyar nyelvű, így ugyanazok a szabályok vonatkoznak rájuk. Természetesen amennyiben létrejön nem szabad tartalmakról szóló irányelv, minimális különbségek lehetnek olyanokban, amik kifejezetten az enciklopédia-szócikkekre (illetve itt a könyvekre vagy azok fejezeteire/lapjaira) vonatkoznak, de a szerzői jogi törvények ugyanazok. Lehet, hogy néhány apróságban túl szigorú a Wikipédia szabályozása, ezen lehet enyhíteni (szerintem érdemes megkérdezni azokat, akik a Wikipédián is foglalkoztak ezzel), de itt is, ott is érvényes, hogy a lehető legminimálisabb mennyiségű nem szabad tartalmat kell tárolnunk. Ilyen szinten csak érintőlegesen kerül szóba a tényleges tartalom, így szeretném, ha most nem azzal foglalkoznánk, hogy milyen tartalmú könyvek, képek stb. kerülhetnek a Wikikönyvekbe, hanem csak a szerzői jogi helyzetükkel. (A Wikipédián cél az, hogy minél kevesebb kép maradjon, és a többség kerüljön át a Commonsba. Itt ezt nem kívánom elérni, ha valaki nem akar Commonst használni, nem kényszerítem rá.) Az összegzés sablon automatikus beszúrását megoldottam, a dokumentációban található mintát – a leírások nélkül – bemásoltam a MediaWiki:Upload-default-description lapra. Ha bármit finomítani kéne rajta, nyugodtan szóljatok (felületszöveg, így csak adminok módosíthatják).
@Szegedi László: Nem kell eltávolítani a képeket a Wikikönyvekből. Egyáltalán nem célom a képek akár egyenkénti, akár tömeges törlése. A célom az, hogy minden kép és könyvlap megfelelő jogi státusszal rendelkezzen. Ha egy képet te készítettél, akkor jogod van szabad licenc alá helyezni, így teljes joggal maradhat a projektben. Ha egy kép egy több száz éves pecsétet vagy címereskönyvrészletet ábrázol, a {{közkincs-régi}} licenccel megjelölve minden rendben. A Címerhatározó lapjait szintén te készítetted, így jogod van szabad licenc alá helyezni azt. (Sőt, a „Lap mentése” gombra kattintva már meg is tetted, azonban a sablon elhelyezése miatt nem egyértelmű a szándékod. Amennyiben jelzed, hogy rendben van a szabad licenc alatti közzététel, akkor bottal eltávolíthatók a sablonok. Ha nem fogadod el, akkor viszont sajnos ebben a projektben nem maradhatnak.) – Tacsipacsi (vita) 2018. február 16., 21:51 (CET)[válasz]
Nem egészen értem, hogy miről van szó. Ha a kifogás a Címerhatározó minden lapjának aljára odabiggyesztett {{Nemkereskedelmi}} sablont érinti, azt nyugodtan el lehet távolítani. Eredetileg csak azért került oda, mert az egyik család tagja különös érzékenységet mutatott a családi címer irányában, és a sablon az ő kifogásainak az eliminálására szolgált, de ez a szempont ma már, több év távlatából nem érvényesül, ezért ezeket a sablonokat nyugodtan el lehet távolítani. Nem egészen értem azt sem, mi a baj a {{címer}} sablonnal, de ha olyan nagy gondot jelent, nyugodtan alkalmazhatom helyette a {{közkincs-régi}} sablont, ha az jobban megfelel a célnak.– Szegedi László (vita) 2018. február 17., 10:51 (CET)[válasz]
Akkor bottal hamarosan eltávolítom a sablonokat (ha Gubbubutól kapok arra az időre botjogot, akkor nem árasztom el a friss változtatások listáját). A {{címer}} sablon szerint „a kép pontos forrását és/vagy felhasználási feltételeit felküldője még nem adta meg”, vagyis a rendes licenc hiányát jelzi. Amennyiben egy címer elég régi, akkor a {{közkincs-régi}} használható. Vannak képek, amik nem olyan régiek, viszont valószínűnek tartom, hogy te készítetted őket (pl. Balratolt cölöp.PNG, Teljes címer.png) – ezeknél a közkincs-régi nem állja meg a helyét, (amennyiben tényleg te készítetted őket, vagy a készítőjük ezt – lehetőleg írásban, illetve e-mailben – engedélyezi) a {{cc-by-sa-4.0}} licenc használatát javaslom. Ez lényegében ugyanazokat a feltételeket jelenti, mint ami az összes szövegre is érvényes: bárki felhasználhatja, módosíthatja őket, akár kereskedelmi célra is, viszont köteles feltüntetni téged szerzőként (és ugyanazon licenc alatt továbbadni a módosított verziót, hogy ezek a feltételek továbbra is megmaradjanak). – Tacsipacsi (vita) 2018. február 17., 11:10 (CET)[válasz]
Rendben, akkor maradjunk ezeknél.– Szegedi László (vita) 2018. február 18., 10:39 (CET)[válasz]

Beállítottam Tacsipaxcsit, hogy bot is legyen. Remélem, erre volt szükség, de ha bajt csináltam, holnap visszacsinálhatom. Gubb 2018. április 22., 20:28 (CEST)[válasz]

@Tacsipacsi: A szerzői jog persze nem vita tárgya, én csak azt szerettem volna elérni hogy a Wikikönyvek státuszát is meg kellene határozni - mindenek előtt. Hiszen az volna az alapszabály. Jelenleg bármit fellehet tölteni, még spam-ot is! Mert ha a törlését valaki kifogásolja - azt nem lehet törölni. Lásd:Segítség:Mi az a wikikönyv? @Gubbubu: Már próbálkozott a meghatározással, (Lásd:Wikikönyvek:Mi nem való a Wikikönyvekbe), de még ezt is tovább kellene gondolni és a segítséglapon is elmagyarázni az új szerkesztőknek.
Az alábbiak szerint kellene megjelennie a feltöltésnél, természetesen a magyarázó szöveg nélkül. Legfeljebb a kapcsolattartóra kellene röviden utalni a sablon alatt.
Leírás

Mit ábrázol a kép?

Forrás

Saját fotó, a fotót tartalmazó média, vagy webhely megjelölése

Dátum

fotó készítésének dátuma

Szerző

Mikorka Kálmán
Kapcsolattartó: KeFe (vita)

Feltöltő

KeFe

Engedély

engedély linkje

Más változatok

Kép:Feltöltött kép linkje.jpg

Az esetleges változatok megjelenítése is fomtos lehet, de jelenleg akkor sem jeleníti meg a sablon, ha az ki van töltve. Régebben ez már működött!

- Üdv. » KeFe « vitalapom 2018. február 17., 02:56 (CET)[válasz]

Elhiszem, hogy jó lenne meghatározni a Wikikönyvek státuszát, pusztán azt kértem, hogy ne itt és most tegyük ezt.
Megnézted a Speciális:Feltöltés oldalt? Csak mert pontosan ez szerepel rajta. A más változatokat javítottam; nem néztem utána, de gyanítom, hogy én is rontottam el, valamikor évekkel ezelőtt. (Egyébként az {{összegzés}} sablon nem védett, így neked is van jogod belenyúlni – persze ez nem azt jelenti, hogy elvárnám, hogy meg is tedd, ha nem értesz hozzá.) – Tacsipacsi (vita) 2018. február 17., 09:41 (CET)[válasz]

Editing News #1—2018

2018. március 2., 21:56 (CET)

AdvancedSearch

Birgit Müller (WMDE) 2018. május 7., 16:53 (CEST)[válasz]

Update on page issues on mobile web

CKoerner (WMF) (talk) 2018. június 12., 22:58 (CEST)[válasz]

Global preferences are available

2018. július 10., 21:19 (CEST)
A globális preferenciák mostantól elérhetők, beállíthatja őket az új globális preferenciák oldalán. Látogasson el a mediawiki.org oldalra, ahol további információ található a felhasználásukról és visszajelzésről.

Consultation on the creation of a separate user group for editing sitewide CSS/JS

New user group for editing sitewide CSS/JS

A sitewide CSS / JS szerkesztése csak a felületadminisztrátorok számára lehetséges

(Segíts lefordítani a saját nyelvedre)

Hi all,

as announced previously, permission handling for CSS/JS pages has changed: only members of the interface-admin (felületadminisztrátorok) group, and a few highly privileged global groups such as stewards, can edit CSS/JS pages that they do not own (that is, any page ending with .css or .js that is either in the MediaWiki: namespace or is another user's user subpage). This is done to improve the security of readers and editors of Wikimedia projects. More information is available at Creation of separate user group for editing sitewide CSS/JS. If you encounter any unexpected problems, please contact me or file a bug.

Thanks!
Tgr (talk) 2018. augusztus 27., 14:39 (CEST) (via global message delivery)[válasz]

A sitewide CSS / JS szerkesztése csak a felületadminisztrátorok számára lehetséges


A CSS / JS oldalak engedélyeztetése megváltozott: csak a felületadminisztrátorok csoport tagjai, és néhány kiemelt globális csoport, például a stewardok szerkeszthetik a CSS / JS oldalakat, amelyeket nem saját (vagyis bármely olyan oldal, amely az .css vagy .js fájlokkal végződik, vagy amely a MediaWiki: névtérben van, vagy egy másik felhasználó aloldala). Ennek célja a Wikimédia projektek olvasóinak és szerkesztõinek biztonsága. További információ a különálló felhasználói csoport létrehozása a teljes website CSS / JS szerkesztéséhez. Ha váratlan problémákat észlel, kérjük, lépjen kapcsolatba velem, vagy nyújtson be hibát!

Read-only mode for up to an hour on 12 September and 10 October

2018. szeptember 6., 15:33 (CEST)

The GFDL license on Commons

2018. szeptember 20., 20:11 (CEST)
A Commons többé nem engedélyezi a GFDL licencet és más licencet használó fotók, festmények, rajzok, hangok és videók feltöltését.


Ez október 14. után kezdődik. A GFDL licencet csak GFDL licencet használó GFDL szoftver kézikönyvekből, kézikönyvekből és logókból, diagramokból és képernyőképekből lehet folytatni. Mind a GFDL, mind az engedélyezett licenc, például a Creative Commons BY-SA engedéllyel rendelkező fájlok továbbra is engedélyezhetők.

Nincs időkorlát a fájlok más projektekből történő áthelyezésére. Az engedélyezési dátum minden, ami számít. Nem számít, ha a fájlt feltöltötték vagy létrehozták. Minden olyan helyi wikin, amely lehetővé teszi a helyi feltöltéseket, ellenőrizni kell, hogy a Commons-ban lévő fájlok áthelyezéséhez felhasznált botokat, parancsfájlokat és sablonokat frissíteni kell-e. Ha szükséges, frissítse a helyi politikai dokumentációt is.

A döntések, amelyek lehetővé teszik, hogy csak GFDL licenccel rendelkező fájlokat engedélyezzenek, vagy ne engedélyezzék őket, az a döntés, amelyet az összes wikik készíthetnek maguknak. A wiki úgy dönthet, hogy folytatja a Commons által kiadott fájlok engedélyezését október 14-e után. Ha a wiki úgy dönt, hogy továbbra is engedélyezi a fájlok október 14-e után, hogy a Commons többé nem teszi lehetővé, hogy ezeket a fájlokat ne töltsék át a Commons-ra.


The Community Wishlist Survey

2018. október 30., 12:06 (CET)


A közösségi "Kívánság lista" felmérés
Hello mindenki,
A Közösségi Kívánságlista felmérése az a folyamat, amikor a Wikimedia közösségek eldöntik, hogy mi a Wikimédia Alapítvány közösségi technikája a következő évben.
A Community Tech csapata a tapasztalt Wikimedia szerkesztők számára készült eszközökre összpontosít. Műszaki javaslatokat küldhet el mostantól november 11-ig. A közösségek november 16-tól november 30-ig szavaznak a javaslatokról.

Bővebben olvashat a könyvtárak felmérési oldalán. /User:Johan (WMF)