Wikikönyvek:Társalgó/Archívum/Archív06
Kérjük, az archívumot ne bővítsd további archív adatokkal, hanem nyiss új archívumot, az aktuális dátummal ellátva. Lásd: Segítség:Archiválás
A kvíz kiterjesztés telepítése
Üdv szerkesztőtársak, jelenleg egy olyan könyv fordításán dolgozom amiben nagyon szükséges lenne az, ha a kvíz kiterjesztés működne a magyar nyelvű wikibooks oldalon is, mert a könyvben kellene lennie feladatoknak, amit az olvasók a könyvből szerzett tudásuk tesztelésére tudnak használni, amiket nem tudok máshogyan beletenni. Amiről beszélek az angol nyelven megtekinthető itt: https://en.wikibooks.org/wiki/Help:Quizzes https://www.mediawiki.org/wiki/Extension:Quiz
Szeretném kérni egy szavazás megkezdését arról, hogy hozzáadjuk-e ezt a kiterjesztést a magyar wikibooks-hoz. (Aláíratlan hozzászólás, szerzője Ferenc6 (vita • közreműködései) 2017. június 9., 17:21 (CEST))
- Szerintem nem kell olyan nagy feneket keríteni a dolognak: ez nem irányelv-módosítás, elég, ha csak egy támogatom plecsnit elhelyez itt, aki egyetért. (Az viszont kell, különben a fejlesztők visszadobják a kérést.) – Tacsipacsi (vita) 2017. június 9., 17:55 (CEST)
- támogatom - Üdv. » KeFe « vitalapom 2017. június 11., 10:35 (CEST)
- támogatom Roger Borrell – Rogerborrell (vita) 2017. június 13., 18:35 (CEST)
- Kértem a bekapcsolását. – Tacsipacsi (vita) 2017. június 20., 23:07 (CEST)
- @Ferenc6: Bekapcsolták. – Tacsipacsi (vita) 2017. június 26., 22:07 (CEST)
Improved search in deleted pages archive
Segíts lefordítani a saját nyelvedre
During Wikimedia Hackathon 2016, the Discovery team worked on one of the items on the 2015 community wishlist, namely enabling searching the archive of deleted pages. This feature is now ready for production deployment, and will be enabled on all wikis, except Wikidata.
Right now, the feature is behind a feature flag - to use it on your wiki, please go to the Special:Undelete
page, and add &fuzzy=1
to the URL, like this: https://test.wikipedia.org/w/index.php?title=Special%3AUndelete&fuzzy=1. Then search for the pages you're interested in. There should be more results than before, due to using ElasticSearch indexing (via the CirrusSearch extension).
We plan to enable this improved search by default on all wikis soon (around August 1, 2017). If you have any objections to this - please raise them with the Discovery team via email or on this announcement's discussion page. Like most Mediawiki configuration parameters, the functionality can be configured per wiki.
Once the improved search becomes the default, you can still access the old mode using &fuzzy=0
in the URL, like this: https://test.wikipedia.org/w/index.php?title=Special%3AUndelete&fuzzy=0
Please note that since Special:Undelete is an admin-only feature, this search capability is also only accessible to wiki admins.
Köszönjük! CKoerner (WMF) (talk) 2017. július 25., 20:40 (CEST)
Accessible editing buttons
You can see and use the old and new versions now. Most editors will only notice that some buttons are slightly larger and have different colors.
-
Buttons before the change
-
Buttons after the change
However, this change also affects some user scripts and gadgets. Unfortunately, some of them may not work well in the new system. If you maintain any user scripts or gadgets that are used for editing, please see mw:Contributors/Projects/Accessible editing buttons for information on how to test and fix your scripts. Outdated scripts can be tested and fixed now.
This change will probably reach this wiki on Tuesday, 1 August 2017. Please leave a note at mw:Talk:Contributors/Projects/Accessible editing buttons if you need help.New print to pdf feature for mobile web readers
New print to pdf feature for mobile web readers
The Readers web team will be deploying a new feature this week to make it easier to download PDF versions of articles on the mobile website.
Providing better offline functionality was one of the highlighted areas from the research done by the New Readers team in Mexico, Nigeria, and India. The teams created a prototype for mobile PDFs which was evaluated by user research and community feedback. The prototype evaluation received positive feedback and results, so development continued.
For the initial deployment, the feature will be available to Google Chrome browsers on Android. Support for other mobile browsers to come in the future. For Chrome, the feature will use the native Android print functionality. Users can choose to download a webpage as a PDF. Mobile print styles will be used for these PDFs to ensure optimal readability for smaller screens.
The feature is available starting Wednesday, Nov 15. For more information, see the project page on MediaWiki.org.
Köszönjük!
Licencek rendbeszedése
A Wikikönyvekben jelenleg óriási a kavarodás a tartalmak licencelésével kapcsolatban, ami szerzői jogot sértő helyzetet talán nem, de a Wikimédia Alapítvány alapelveinek megsértését biztosan eredményezi. (Szegedi László, főleg te szoktál nem megfelelő licenceket használni, mióta figyelem az ilyet.)
- A
{{nemkereskedelmi}}
megfogalmazása is aggályos (azt emeli ki, hogy milyen licencfeltételek szerint nem használható a tartalom, nem azt, hogy mi szerint igen), a használata viszont biztos nem engedélyezett (a nem engedélyezett most azt jelenti, hogy a WMF döntése alapján tilos). Képeknél akkor lehetne használni, ha lenne a w:WP:NEMSZABAD-hoz hasonló helyi irányelv, természetesen csak annak megfelelve. Szócikkekben nem használható, sőt megsérti a publikálás feltételeit, hiszen, mint minden szerkesztőablakban olvasható, a mentéssel automatikusan elérhetővé tesszük az anyagokat a CC BY-SA 3.0 és a GFDL 1.3 licencek alatt. A Címerhatározó lapjainál két lehetőség van: a sablon eltávolítása (ezzel egyértelművé válik, hogy szabad licenc alapján felhasználhatók) vagy a tartalom eltávolítása a Wikikönyvekből. A képeknél emellett lehetőség van egy, a nem szabad tartalmakra vonatkozó helyi irányelv létrehozására, de annak is meg kell felelnie bizonyos feltételeknek, így a Wikipédián láthatónál több szabadságot biztosító irányelv nem lehetséges, vagyis a sablonnal jelenleg ellátott képek jelentős része akkor is megy a kukába. - A
{{címer}}
kifejezetten a licenc hiányát jelzi, vagyis ezek a képek egyáltalán nem rendelkeznek licenccel, tehát gyakorlatilag egyenértékű a{{nincs licenc}}
sablonnal, ami a képek egy hét utáni törlésére figyelmeztet. Ehhez képest a kategóriában közel 13 000 ilyen kép található. Azonban itt nem olyan vészes a helyzet, ugyanis a saját(nak tűnő) képeken kívül – amiket a készítő szabad licenc alá helyezhet – rengeteg több száz éves címerről, dokumentumról stb. készült fénykép található a kategóriában, amikre a{{közkincs-régi}}
licenc érvényes. - Nem szorosan a licencekhez kapcsolódik, de felhívnám a figyelmet az
{{összegzés}}
sablon használatának fontosságára: a sablon mezői egyértelművé teszik, hogy milyen információkat kell kitölteni, és egyben géppel olvashatóvá teszi őket, így például a Google is fel tudja dolgozni az adatokat. Igény esetén megoldható, hogy a Speciális:Feltöltés oldalon automatikusan bekerüljön a sablon váza az összefoglaló mezőbe.
Mivel ez a wiki nem rendelkezik nem szabad tartalomról rendelkező irányelvvel, a WMF döntése értelmében 2008. március 23. óta, közel tíz éve nem lehetne nem szabad tartalom a projektben. Ha továbbra is változatlan marad a helyzet, gyanítom, hogy le fogják tiltani a képek feltöltését, amint valaki illetékes értesül róla. – Tacsipacsi (vita) 2018. február 16., 09:09 (CET)
- @Tacsipacsi: Nem tisztem @Szegedi László: címereit és egyéb képeit védeni és a köztünk lévő nézeteltérések miatt, (amelyek a vitalapokon jól dokumentáltak), amúgy sem tenném. Azonban nekem a Wikikönyvek életképességének javítás miatt kissé más a véleményem:
- 1.) Természetesen örülnék a képek rendbetételének, (kategorizálás, licenc, összegzés stb.), és tudomásul veszem azt is amit a projekt készítői írnak elő. Azonban ez nem a Wikipédia, hanem a Wikikönyvek! Itt talán nem kellene, jobban mondva lehetne enyhébb szabályokat létrehozni, mint a Wikipédián. Ehhez először is a Wikikönyvek funkcióját kellene leírni, (milyen felvilágosító, közismereti-, oktatási-, ismeretterjesztő anyagokat lehet feltölteni. Már ehhez is jogász végzettségű szerkesztőre volna szükség. Csak ezek után lehetne meghatározni a feltöltött képekkel kapcsolatos licenceket.
„A képeknél emellett lehetőség van egy, a nem szabad tartalmakra vonatkozó helyi irányelv létrehozására, de annak is meg kell felelnie bizonyos feltételeknek, így a Wikipédián láthatónál több szabadságot biztosító irányelv nem lehetséges, vagyis a sablonnal jelenleg ellátott képek jelentős része akkor is megy a kukába.”– fentebb írtad
- A Wikipédiában lévő leírás szerintem túl szigorú és hibás is, több pontja is olyan, amely nem a Wikikönyvekbe illő, ezért annak átvételét sem javaslom. Ha mégis alapnak tekintjük, akkor azt szintén jogász közreműködésével kell a Wikikönyvekhez alakítani. Ami hibás az az idézhetőség meghatározása, amely nem 5%, hanem 10%, de a gyakorlatban (több újságírót is megkérdeztem), „ezt sem teszik patikamérlegre”.
- 2.) a szerkesztőknek kell hogy igénye legyen az "Összegzés" automatikus beillesztésére, hanem a gyakorlott, tudós kollégáknak kellene erre gondolni és megkönnyíteni a feltöltő munkáját, ami egyben a szabályok betartását is segíti. Ha mégis szerkesztői kérés kel ehhez, hát én nagyon szépen megkérlek rá és előre is megköszönöm.
- 3.) Örülök a felvetésednek, már 10 évvel ezelőtt is bele kellett volna vágni és a Wikikönyvekhez alakítani, (jogászok közreműködésével) és a projektbe feltölthető tartalmakat meghatározni. Hangsúlyozni szeretném, hogy ez a projekt nem egy lexikon, hanem egy ismeret terjesztő, praktikus tanácsokat, oktatási anyagokat, jogszabályokat, egyéni írásokat, talán verseket, novellákat stb, stb, tartalmazó könyvek gyűjtőhelye. - Üdv. » KeFe « vitalapom 2018. február 16., 11:42 (CET)
- Mindenki nyugodjon le! megtaláltam a megoldást, a képek nélküli Wikikönyveket.– Szegedi László (vita) 2018. február 16., 15:51 (CET)
- @KeFe: Szerintem szerzői jog szempontjából a Wikikönyvek nem különbözik a Wikipédiától – mindkettő WMF-wiki, mindkettő magyar nyelvű, így ugyanazok a szabályok vonatkoznak rájuk. Természetesen amennyiben létrejön nem szabad tartalmakról szóló irányelv, minimális különbségek lehetnek olyanokban, amik kifejezetten az enciklopédia-szócikkekre (illetve itt a könyvekre vagy azok fejezeteire/lapjaira) vonatkoznak, de a szerzői jogi törvények ugyanazok. Lehet, hogy néhány apróságban túl szigorú a Wikipédia szabályozása, ezen lehet enyhíteni (szerintem érdemes megkérdezni azokat, akik a Wikipédián is foglalkoztak ezzel), de itt is, ott is érvényes, hogy a lehető legminimálisabb mennyiségű nem szabad tartalmat kell tárolnunk. Ilyen szinten csak érintőlegesen kerül szóba a tényleges tartalom, így szeretném, ha most nem azzal foglalkoznánk, hogy milyen tartalmú könyvek, képek stb. kerülhetnek a Wikikönyvekbe, hanem csak a szerzői jogi helyzetükkel. (A Wikipédián cél az, hogy minél kevesebb kép maradjon, és a többség kerüljön át a Commonsba. Itt ezt nem kívánom elérni, ha valaki nem akar Commonst használni, nem kényszerítem rá.) Az összegzés sablon automatikus beszúrását megoldottam, a dokumentációban található mintát – a leírások nélkül – bemásoltam a MediaWiki:Upload-default-description lapra. Ha bármit finomítani kéne rajta, nyugodtan szóljatok (felületszöveg, így csak adminok módosíthatják).
- @Szegedi László: Nem kell eltávolítani a képeket a Wikikönyvekből. Egyáltalán nem célom a képek akár egyenkénti, akár tömeges törlése. A célom az, hogy minden kép és könyvlap megfelelő jogi státusszal rendelkezzen. Ha egy képet te készítettél, akkor jogod van szabad licenc alá helyezni, így teljes joggal maradhat a projektben. Ha egy kép egy több száz éves pecsétet vagy címereskönyvrészletet ábrázol, a
{{közkincs-régi}}
licenccel megjelölve minden rendben. A Címerhatározó lapjait szintén te készítetted, így jogod van szabad licenc alá helyezni azt. (Sőt, a „Lap mentése” gombra kattintva már meg is tetted, azonban a sablon elhelyezése miatt nem egyértelmű a szándékod. Amennyiben jelzed, hogy rendben van a szabad licenc alatti közzététel, akkor bottal eltávolíthatók a sablonok. Ha nem fogadod el, akkor viszont sajnos ebben a projektben nem maradhatnak.) – Tacsipacsi (vita) 2018. február 16., 21:51 (CET)- Nem egészen értem, hogy miről van szó. Ha a kifogás a Címerhatározó minden lapjának aljára odabiggyesztett {{Nemkereskedelmi}} sablont érinti, azt nyugodtan el lehet távolítani. Eredetileg csak azért került oda, mert az egyik család tagja különös érzékenységet mutatott a családi címer irányában, és a sablon az ő kifogásainak az eliminálására szolgált, de ez a szempont ma már, több év távlatából nem érvényesül, ezért ezeket a sablonokat nyugodtan el lehet távolítani. Nem egészen értem azt sem, mi a baj a {{címer}} sablonnal, de ha olyan nagy gondot jelent, nyugodtan alkalmazhatom helyette a
{{közkincs-régi}}
sablont, ha az jobban megfelel a célnak.– Szegedi László (vita) 2018. február 17., 10:51 (CET)- Akkor bottal hamarosan eltávolítom a sablonokat (ha Gubbubutól kapok arra az időre botjogot, akkor nem árasztom el a friss változtatások listáját). A
{{címer}}
sablon szerint „a kép pontos forrását és/vagy felhasználási feltételeit felküldője még nem adta meg”, vagyis a rendes licenc hiányát jelzi. Amennyiben egy címer elég régi, akkor a{{közkincs-régi}}
használható. Vannak képek, amik nem olyan régiek, viszont valószínűnek tartom, hogy te készítetted őket (pl. Balratolt cölöp.PNG, Teljes címer.png) – ezeknél a közkincs-régi nem állja meg a helyét, (amennyiben tényleg te készítetted őket, vagy a készítőjük ezt – lehetőleg írásban, illetve e-mailben – engedélyezi) a{{cc-by-sa-4.0}}
licenc használatát javaslom. Ez lényegében ugyanazokat a feltételeket jelenti, mint ami az összes szövegre is érvényes: bárki felhasználhatja, módosíthatja őket, akár kereskedelmi célra is, viszont köteles feltüntetni téged szerzőként (és ugyanazon licenc alatt továbbadni a módosított verziót, hogy ezek a feltételek továbbra is megmaradjanak). – Tacsipacsi (vita) 2018. február 17., 11:10 (CET)- Rendben, akkor maradjunk ezeknél.– Szegedi László (vita) 2018. február 18., 10:39 (CET)
- Akkor bottal hamarosan eltávolítom a sablonokat (ha Gubbubutól kapok arra az időre botjogot, akkor nem árasztom el a friss változtatások listáját). A
- Nem egészen értem, hogy miről van szó. Ha a kifogás a Címerhatározó minden lapjának aljára odabiggyesztett {{Nemkereskedelmi}} sablont érinti, azt nyugodtan el lehet távolítani. Eredetileg csak azért került oda, mert az egyik család tagja különös érzékenységet mutatott a családi címer irányában, és a sablon az ő kifogásainak az eliminálására szolgált, de ez a szempont ma már, több év távlatából nem érvényesül, ezért ezeket a sablonokat nyugodtan el lehet távolítani. Nem egészen értem azt sem, mi a baj a {{címer}} sablonnal, de ha olyan nagy gondot jelent, nyugodtan alkalmazhatom helyette a
- Mindenki nyugodjon le! megtaláltam a megoldást, a képek nélküli Wikikönyveket.– Szegedi László (vita) 2018. február 16., 15:51 (CET)
Beállítottam Tacsipaxcsit, hogy bot is legyen. Remélem, erre volt szükség, de ha bajt csináltam, holnap visszacsinálhatom. ♥♥♥ Gubb ✍ 2018. április 22., 20:28 (CEST)
- @Tacsipacsi: A szerzői jog persze nem vita tárgya, én csak azt szerettem volna elérni hogy a Wikikönyvek státuszát is meg kellene határozni - mindenek előtt. Hiszen az volna az alapszabály. Jelenleg bármit fellehet tölteni, még spam-ot is! Mert ha a törlését valaki kifogásolja - azt nem lehet törölni. Lásd:Segítség:Mi az a wikikönyv? @Gubbubu: Már próbálkozott a meghatározással, (Lásd:Wikikönyvek:Mi nem való a Wikikönyvekbe), de még ezt is tovább kellene gondolni és a segítséglapon is elmagyarázni az új szerkesztőknek.
- Az alábbiak szerint kellene megjelennie a feltöltésnél, természetesen a magyarázó szöveg nélkül. Legfeljebb a kapcsolattartóra kellene röviden utalni a sablon alatt.
Leírás |
Mit ábrázol a kép? |
---|---|
Forrás |
Saját fotó, a fotót tartalmazó média, vagy webhely megjelölése |
Dátum |
fotó készítésének dátuma |
Szerző | |
Feltöltő | |
Engedély |
engedély linkje |
Más változatok |
- Az esetleges változatok megjelenítése is fomtos lehet, de jelenleg akkor sem jeleníti meg a sablon, ha az ki van töltve. Régebben ez már működött!
- Üdv. » KeFe « vitalapom 2018. február 17., 02:56 (CET)
- Elhiszem, hogy jó lenne meghatározni a Wikikönyvek státuszát, pusztán azt kértem, hogy ne itt és most tegyük ezt.
- Megnézted a Speciális:Feltöltés oldalt? Csak mert pontosan ez szerepel rajta. A más változatokat javítottam; nem néztem utána, de gyanítom, hogy én is rontottam el, valamikor évekkel ezelőtt. (Egyébként az
{{összegzés}}
sablon nem védett, így neked is van jogod belenyúlni – persze ez nem azt jelenti, hogy elvárnám, hogy meg is tedd, ha nem értesz hozzá.) – Tacsipacsi (vita) 2018. február 17., 09:41 (CET)
Editing News #1—2018
Read this in another language • Subscription list for this multilingual newsletter
Since the last newsletter, the Editing Team has spent most of their time supporting the 2017 wikitext editor mode, which is available inside the visual editor as a Beta Feature, and improving the visual diff tool. Their work board is available in Phabricator. You can find links to the work finished each week at mw:VisualEditor/Weekly triage meetings. Their current priorities are fixing bugs, supporting the 2017 wikitext editor, and improving the visual diff tool.
Recent changes
- The 2017 wikitext editor is available as a Beta Feature on desktop devices. It has the same toolbar as the visual editor and can use the citoid service and other modern tools. The team have been comparing the performance of different editing environments. They have studied how long it takes to open the page and start typing. The study uses data for more than one million edits during December and January. Some changes have been made to improve the speed of the 2017 wikitext editor and the visual editor. Recently, the 2017 wikitext editor opened fastest for most edits, and the 2010 WikiEditor was fastest for some edits. More information will be posted at mw:Contributors/Projects/Editing performance.
- The visual diff tool was developed for the visual editor. It is now available to all users of the visual editor and the 2017 wikitext editor. When you review your changes, you can toggle between wikitext and visual diffs. You can also enable the new Beta Feature for "Visual diffs". The Beta Feature lets you use the visual diff tool to view other people's edits on page histories and Special:RecentChanges. [1]
- Wikitext syntax highlighting is available as a Beta Feature for both the 2017 wikitext editor and the 2010 wikitext editor. [2]
- The citoid service automatically translates URLs, DOIs, ISBNs, and PubMed id numbers into wikitext citation templates. It is very popular and useful to editors, although it can be a bit tricky to set up. Your wiki can have this service. Please read the instructions. You can ask the team to help you enable citoid at your wiki.
Let's work together
- The team will talk about editing tools at an upcoming Wikimedia Foundation metrics and activities meeting.
- Wikibooks, Wikiversity, and other communities may have the visual editor made available by default to contributors. If your community wants this, then please contact Dan Garry.
- The
<references />
block can automatically display long lists of references in columns on wide screens. This makes footnotes easier to read. You can request multi-column support for your wiki. [3] - If you aren't reading this in your preferred language, then please help us with translations! Subscribe to the Translators mailing list or contact us directly. We will notify you when the next issue is ready for translation. Köszönjük!
AdvancedSearch
Update on page issues on mobile web
Update on page issues on mobile web
Segíts lefordítani a saját nyelvedre Hi everyone. The Readers web team has recently begun working on exposing issue templates on the mobile website. Currently, details about issues with page content are generally hidden on the mobile website. This leaves readers unaware of the reliability of the pages they are reading. The goal of this project is to improve awareness of particular issues within an article on the mobile web. We will do this by changing the visual styling of page issues.
So far, we have drafted a proposal on the design and implementation of the project. We were also able to run user testing on the proposed designs. The tests so far have positive results. Here is a quick summary of what we learned:
- The new treatment increases awareness of page issues among participants. This is true particularly when they are in a more evaluative/critical mode.
- Page issues make sense to readers and they understand how they work
- Readers care about page issues and consider them important
- Readers had overwhelmingly positive sentiments towards Wikipedia associated with learning about page issues
Our next step would be to start implementing these changes. We wanted to reach out to you for any concerns, thoughts, and suggestions you might have before beginning development. Please visit the project page where we have more information and mockups of how this may look. Please leave feedback on the talk page.
- Frissítse a webes oldalakon megjelenő kérdéseket
- Segíts lefordítani a saját nyelvedre Hi everyone. Az olvasók web csapata a közelmúltban megkezdte a kibocsátás sablonok megjelenítését a mobil weboldalon. Jelenleg az oldal tartalmával kapcsolatos problémák általában a mobil weboldalon vannak elrejtve. Ez az olvasók figyelmen kívül hagyja az olvasott oldalak megbízhatóságát. Ennek a projektnek a célja a mobil webes cikkek egyes témáinak tudatosítása. :Ezt az oldalkérdések vizuális stílusának megváltoztatásával fogjuk megtenni.
- Eddig kidolgoztunk egy javaslatot a projekt tervezéséről és végrehajtásáról. A javasolt tervek alapján is tesztelhettük a felhasználói tesztelést. A tesztek eddig pozitív eredményeket hoztak. Íme egy rövid összefoglaló arról, amit megtudtunk:
- Az új kezelés növeli a figyelemfelhívást a résztvevők között. Ez különösen igaz, ha értékesebb / kritikusabb módban vannak.
- A kiadványok problémái az olvasók számára, és megértik, hogy hogyan működnek a felolvasók az oldalakkal kapcsolatos kérdésekről, és fontosnak tartják azokat.
- A felolvasók túlnyomóan pozitívak voltak a Wikipédia felé,
- A következő lépés a változások végrehajtásának megkezdése lenne. Szerettünk volna elérni Önt minden olyan aggodalomra, gondolatra és javaslatra, amelyre a fejlesztés megkezdése előtt lehetett. Kérjük, látogasson el a projektoldalra, ahol további információkkal szolgálunk, és hogyan láthatjuk. Kérjük, hagyjon visszajelzést a beszélgető oldalon.
Global preferences are available
Global preferences are now available, you can set them by visiting your new global preferences page. Visit mediawiki.org for information on how to use them and leave feedback. -- Keegan (WMF) (talk)
- A globális preferenciák mostantól elérhetők, beállíthatja őket az új globális preferenciák oldalán. Látogasson el a mediawiki.org oldalra, ahol további információ található a felhasználásukról és visszajelzésről.
Consultation on the creation of a separate user group for editing sitewide CSS/JS
(Segíts lefordítani a saját nyelvedre)
Sziasztok,
Annak a megváltoztatását készítem elő, hogy ki szerkesztheti a mindenki által használt CSS/JS lapokat. (Az olyan lapokról van szó, mint a MediaWiki:Common.css
vagy a MediaWiki:Vector.js
, amiknek a kódja minden olvsó és szerkesztő böngészőjében végrehajtódik.) Jelenleg minden adminisztrátor képes erre, ami egy súlyos és szükségtelen biztonsági kockázatot jelent. Nemsokára egy kisebb, erre a célra létrehozott csoport veszi át ezt a feladatot. A helyi szerkesztőközösség döntheti el, ki kerül bele ebbe a csoportba, így nem jelent nagy változást a számotokra. Ha többet szeretnétek megtudni, vagy visszajelzésetek van, a konzultáció Metás oldalán megtehetitek. Különösen azok figyelmébe ajánlom, akik a CSS/JS kód karbantartásával vagy az adminválasztások szabályozásával foglalkoznak.
Köszönöm!
Tgr (talk) 2018. július 12., 10:45 (CEST) (a globális üzenetküldő szolgáltatással)
New user group for editing sitewide CSS/JS
(Segíts lefordítani a saját nyelvedre)
Sziasztok!
Az olvasóink és szerkesztőink biztonsága érdekében a CSS-/JavaScript-oldalak szerkesztéséhez való jogot a jövőben máshogy kezeljük. (Ezek az olyan oldalak, mint a MediaWiki:Common.css
vagy a MediaWiki:Vector.js
, amik olyan kódot tartalmaznak, amit az oldalt meglátogató felhasználók böngészője végrehajt.)
Bevezettünk egy új szerkesztői csoportot, az interface-admin
-t.
Négy hét múlva csak ennek a csoportnak a tagjai tudnak majd nem saját CSS-t és JS-t szerkeszteni (vagyis olyan oldalakat, amik .css
vagy .js
végződésűek, és vagy a MediaWiki:
névtérben vannak, vagy egy másik szerkesztő allapjai).
A változtatás okairól bővebben itt olvashatsz.
Kérlek, vegyétek fel az új csoportba azokat, akiknek fontos a CSS-/JS-szerkesztés képessége. (Ez ugyanúgy megy, mint az új adminisztrátoroknál: a helyi bürokraták vagy az intézők tudják beállítani.) Ez egy veszélyes jogosultság; egy rosszindulatú szerkesztő vagy a szerkesztői fiókot feltörő hacker sokkal kártékonyabb dolgokat tehet vele, mint ami egy sima adminisztrátori hozzáféréssel lehetséges. Lehetőleg csak olyan felhasználóknak adjátok meg, akiknek tényleg szüksége van rá, akikben a közösség megbízik, és akik betartják az alapvető jelszó- és számítógép-biztonsági szabályokat (erős jelszót használnak, nem használják ugyanazt a jelszót több oldalon, ha lehet, kétfaktoros bejelentkezést használnak, nem telepítenek kétes eredetű szoftvert a gépükre, és használnak vírusirtót, ha az adott operációs rendszeren ez bevett dolog).
Köszönöm!
Tgr (talk) 2018. július 30., 15:08 (CEST) (a globális üzenetküldő szolgáltatással)
A sitewide CSS / JS szerkesztése csak a felületadminisztrátorok számára lehetséges
(Segíts lefordítani a saját nyelvedre)
Hi all,
as announced previously, permission handling for CSS/JS pages has changed: only members of the interface-admin
(felületadminisztrátorok) group, and a few highly privileged global groups such as stewards, can edit CSS/JS pages that they do not own (that is, any page ending with .css or .js that is either in the MediaWiki: namespace or is another user's user subpage). This is done to improve the security of readers and editors of Wikimedia projects. More information is available at Creation of separate user group for editing sitewide CSS/JS. If you encounter any unexpected problems, please contact me or file a bug.
Thanks!
Tgr (talk) 2018. augusztus 27., 14:39 (CEST) (via global message delivery)
- A CSS / JS oldalak engedélyeztetése megváltozott: csak a felületadminisztrátorok csoport tagjai, és néhány kiemelt globális csoport, például a stewardok szerkeszthetik a CSS / JS oldalakat, amelyeket nem saját (vagyis bármely olyan oldal, amely az .css vagy .js fájlokkal végződik, vagy amely a MediaWiki: névtérben van, vagy egy másik felhasználó aloldala). Ennek célja a Wikimédia projektek olvasóinak és szerkesztõinek biztonsága. További információ a különálló felhasználói csoport létrehozása a teljes website CSS / JS szerkesztéséhez. Ha váratlan problémákat észlel, kérjük, lépjen kapcsolatba velem, vagy nyújtson be hibát!
Read-only mode for up to an hour on 12 September and 10 October
Read this message in another language • Segíts lefordítani a saját nyelvedre
The Wikimedia Foundation will be testing its secondary data centre. This will make sure that Wikipedia and the other Wikimedia wikis can stay online even after a disaster. To make sure everything is working, the Wikimedia Technology department needs to do a planned test. This test will show if they can reliably switch from one data centre to the other. It requires many teams to prepare for the test and to be available to fix any unexpected problems.
They will switch all traffic to the secondary data center on Wednesday, 12 September 2018. On Wednesday, 10 October 2018, they will switch back to the primary data center.
Unfortunately, because of some limitations in MediaWiki, all editing must stop when we switch. We apologize for this disruption, and we are working to minimize it in the future.
You will be able to read, but not edit, all wikis for a short period of time.
- You will not be able to edit for up to an hour on Wednesday, 12 September and Wednesday, 10 October. The test will start at 14:00 UTC (15:00 BST, 16:00 CEST, 10:00 EDT, 07:00 PDT, 23:00 JST, and in New Zealand at 02:00 NZST on Thursday 13 September and Thursday 11 October).
- If you try to edit or save during these times, you will see an error message. We hope that no edits will be lost during these minutes, but we can't guarantee it. If you see the error message, then please wait until everything is back to normal. Then you should be able to save your edit. But, we recommend that you make a copy of your changes first, just in case.
Other effects:
- Background jobs will be slower and some may be dropped. Red links might not be updated as quickly as normal. If you create an article that is already linked somewhere else, the link will stay red longer than usual. Some long-running scripts will have to be stopped.
- There will be code freezes for the weeks of 10 September 2018 and 8 October 2018. Non-essential code deployments will not happen.
This project may be postponed if necessary. You can read the schedule at wikitech.wikimedia.org. Any changes will be announced in the schedule. There will be more notifications about this. Please share this information with your community. /User:Johan(WMF) (talk)
The GFDL license on Commons
This has been posted here because your wiki allows local file uploads. Segíts lefordítani a saját nyelvedre.
Commons will no longer allow uploads of photos, paintings, drawings, audio and video that use the GFDL license and no other license. This starts after 14 October. Textbooks, manuals and logos, diagrams and screenshots from GFDL software manuals that only use the GFDL license are still allowed. Files licensed with both GFDL and an accepted license like Creative Commons BY-SA are still allowed.
There is no time limit to move files from other projects to Commons. The licensing date is all that counts. It doesn't matter when the file was uploaded or created. Every wiki that allows local uploads should check if bots, scripts and templates that are used to move files to Commons need to be updated. Also update your local policy documentation if needed.
The decision to allow files that only have a GFDL license, or not allow them, is a decision all wikis can make for themselves. Your wiki can decide to continue allowing the files that Commons will no longer allow after 14 October. If your wiki decides to continue to allow files after 14 October that Commons will no longer allow those files should not be moved to Commons.
— Alexis Jazz, distributed by Johan using MassMessage
Ez október 14. után kezdődik. A GFDL licencet csak GFDL licencet használó GFDL szoftver kézikönyvekből, kézikönyvekből és logókból, diagramokból és képernyőképekből lehet folytatni. Mind a GFDL, mind az engedélyezett licenc, például a Creative Commons BY-SA engedéllyel rendelkező fájlok továbbra is engedélyezhetők.
Nincs időkorlát a fájlok más projektekből történő áthelyezésére. Az engedélyezési dátum minden, ami számít. Nem számít, ha a fájlt feltöltötték vagy létrehozták. Minden olyan helyi wikin, amely lehetővé teszi a helyi feltöltéseket, ellenőrizni kell, hogy a Commons-ban lévő fájlok áthelyezéséhez felhasznált botokat, parancsfájlokat és sablonokat frissíteni kell-e. Ha szükséges, frissítse a helyi politikai dokumentációt is.
A döntések, amelyek lehetővé teszik, hogy csak GFDL licenccel rendelkező fájlokat engedélyezzenek, vagy ne engedélyezzék őket, az a döntés, amelyet az összes wikik készíthetnek maguknak. A wiki úgy dönthet, hogy folytatja a Commons által kiadott fájlok engedélyezését október 14-e után. Ha a wiki úgy dönt, hogy továbbra is engedélyezi a fájlok október 14-e után, hogy a Commons többé nem teszi lehetővé, hogy ezeket a fájlokat ne töltsék át a Commons-ra.
The Community Wishlist Survey
The Community Wishlist Survey. Segíts lefordítani a saját nyelvedre.
Hey everyone,
The Community Wishlist Survey is the process when the Wikimedia communities decide what the Wikimedia Foundation Community Tech should work on over the next year.
The Community Tech team is focused on tools for experienced Wikimedia editors. You can post technical proposals from now until 11 November. The communities will vote on the proposals between 16 November and 30 November. You can read more on the wishlist survey page.
/User:Johan (WMF)
A közösségi "Kívánság lista" felmérés |
---|
Hello mindenki, |
A Közösségi Kívánságlista felmérése az a folyamat, amikor a Wikimedia közösségek eldöntik, hogy mi a Wikimédia Alapítvány közösségi technikája a következő évben. |
A Community Tech csapata a tapasztalt Wikimedia szerkesztők számára készült eszközökre összpontosít. Műszaki javaslatokat küldhet el mostantól november 11-ig. A közösségek november 16-tól november 30-ig szavaznak a javaslatokról.
Bővebben olvashat a könyvtárak felmérési oldalán. /User:Johan (WMF) |