Kertészet/Tünethatározó/Pythium aphanidermatum
Megjelenés
- Tünethatározó Nem fertőző betegségek Baktériumos betegségek Fitoplazmás betegségek Gombabetegségek Peronoszpórafélék Fitoftorás betegségek Pythium nemzetség A vírusos betegségekről Vírusos betegségek Kártevők
[[Fájl:|bélyeg|jobbra|200px|Pythium aphanidermatum]]
Pythium aphanidermatum
- A Pythium aphanidermatum (Syn.:Nematosporangium aphanidermatum (1923) ) egy talajban terjedő növényi kórokozó. A Pythium az Oomycetes osztályba tartozó nemzetség, amelyet vízi penészként is ismernek. Az oomyceták nem igazi gombák, sejtfalaik ugyanis kitin helyett cellulózból állnak, vegetatív állapotukban diploidok, cönocita hifákat alkotnak.
- A széles gazdakörrel rendelkezik, és gazdasági hatást gyakorolhat a szójabab, répa, paprika, krizantém, tökfélék, gyapot és gyepfű termesztésére, mivel azonban a melegebb hőmérsékletet igényel, gyakran látható üvegházakban, és nagy hatással van a mikulásvirág termelésre. Ez a gyökérrothadás fő okozója a papayatermesztésben a szubtrópusi területeken. Míg ez szinte kizárólag növényi kórokozó, van egy dokumentált eset, amikor a megfertőzte az afganisztáni konfliktusban megsérült embert.
- A Pythium aphanidermatum oospóra , hifa és/vagy sporangium formájában telel át a talajban . Az oospórák csíratömlőt hoznak létre, és közvetlenül megfertőzhetik a növényt, vagy ha a környezet kedvező (azaz megfelelő mennyiségű víz van jelen), akkor a petesejtek sporangiumokat termelhetnek, amelyek viszont mozgékony, biflagallete zoospórákat hoznak létre, amelyek úsznak. a gazdanövényhez, encyst és kicsírázik. Ez a fertőzés a magvakon fordulhat elő, amelyek rothadhatnak, vagy gyenge palántát hoznak létre.
- Ha megfertőzi a palánta gyökereit, a micélium az egész növényi szövetben megnövekszik, és emésztőenzimeket szabadít fel, amelyek lebontják a növényi sejtfalakat, lehetővé téve a kórokozó számára a tápanyagok felszívódását.[10] idővel hatékonyan megöli a növényt. A P. aphanidermatum egy policiklusos betegség A policiklusos növényi kórokozónak több életciklusa van egy szezonban, ami azt jelenti, hogy újrafertőzheti a gazdanövényt, vagy átjuthat egy másik növényre.
Fertőzés után több dolog is megtörténhet, ami tovább terjeszti a fertőzést
- 1) Több ivartalan struktúra képződik, beleértve a sporangioforokat és a sporangiumokat, amelyek több zoospórát bocsátanak ki, amelyek újrafertőzhetik a gazdanövényt, vagy átkerülhetnek más növényekre.
- 2) Szexuális szaporodás is előfordulhat, ha két különböző párosodási hifális típus találkozik, létrehozva egy oogoniumot (nőstény szerkezet) és egy antheridiumot (hím szerkezet). Ez genetikai rekombinációt eredményez, és oospóraként létezik – a kórokozó eredeti áttelelő szakaszaként.
- A Pythium aphanidermatum mozgékony zoospórákon keresztül fertőzi meg a növényeket, és mivel a zoospóráknak úszniuk kell ahhoz, hogy megfertőzzék a gazdát, a nedves körülmények elősegítik a betegség leggyorsabb terjedését. A hőmérséklet a kórokozók terjedésének sebességére is hatással van. A kórokozó hűvös hőmérsékleten (13-18 °C) okozhat megbetegedéseket, de ideális körülmények 30 °C és 35 °C között vannak, ami megkülönbözteti a többi Pythium fajtól.
- A stresszes potenciális gazdanövények fogékonyabbak a fertőzésekre. Azok a tényezők, amelyek stresszt okozhatnak a növényekben, és ezáltal növelik a fertőzés valószínűségét, többek között a magas sótartalmú körülmények, a szárazság, a tápanyaghiány és a növény körüli túlzott nedvesség. A talaj magas sótartalma elősegítheti a fertőzést alacsonyabb hőmérsékleten és páratartalom mellett, ami ideális a kórokozó számára.
- A túlzott nitrogéntrágyázás is növeli a fertőzés esélyét, mert a nitrogén csökkenti a növény veleszületett védekező válaszának működését, és károsítja a gyökérvégeket is, amelyek a fertőzés elsődleges módja. Ezenkívül a növények termesztési közege befolyásolja a Pythium fertőzés súlyosságát. A steril talaj nélküli kultúrák a legérzékenyebbek, míg a növekvő talajtartalom gátolja a betegségek előrehaladását a talajban jelenlévő baktériumok miatt. Végül a csírázó palánták és növények fokozottan érzékenyek a kórokozóra.
- Számos kultúrakezelési módszer lehet hatékony a Pythium aphanidermatum által okozott betegségek elkerülésében . A kórokozó nedves környezetben fejlődik, ezért fontos, hogy a növényi tápközegben ne gyűljön fel túlzott mennyiségű nedvesség [4] A túl gyakori öntözés és a rossz vízelvezetésű talaj használata gyakori hibák, amelyek beoltást eredményeznek. Ezenkívül a rossz szellőzés és az elégtelen napfény hatására maguk a növények nedvességet halmozhatnak fel, ami betegségeket okozhat.
- Hatékony kulturális gyakorlat a talaj tisztítása vegyszeres kezeléssel és a növényi törmelék mennyiségének minimalizálása, amelyben a kórokozó túlélhet.
- A gombaölő szerek is hatékony védekezési módszerek. Használhatók szisztémás és kontakt gombaölők, de a kórokozó kezeléssel szembeni rezisztenssé válásának elkerülése érdekében a legjobb, ha a szisztémás és a kontakt szereket váltogatjuk.
- Számos kémiai típus használható a kórokozó kezelésére, beleértve az acilalaninokat, tiadiazolokat, karbamátokat, fahéjsav-származékokat, foszfonátokat és foszfitokat. Általánosságban elmondható, hogy ezek a gombaölő szerek a legjobb eredményeket akkor adják, ha megelőző célokra használják őket. A kórokozó elleni biológiai védekezés is sikeres volt.
- Baktériumok és gombák használhatók a Pythium aphanidermatum kezelésére gyepben, haszonnövényekben és virágos üvegházi növényekben. A baktériumfajok közé tartozik a Bacillus subtilis , Candida oleophila, Enterobacter cloacae és Pseudomonas fajok. A gombák közé sok Trichoderma faj tartozik, nevezetesen a Trichoderma harziamum , a Trichoderma virens és a Trichoderma hamatum. Ezek a gombák trichotecén jellegű toxinokat tartalmaznak, amely az emberekre is veszélyesek lehetnek.
- A Pythium aphanidermatum által okozott károsodást nehéz mérni, mert igen széles a gazdaszervezete, és a fertőzések sokféle tünetet eredményeznek, amelyek mindegyike különböző módon káros. A károk fontosak és leginkább a meleg és párás régiókban fordulnak elő, ahol a talaj különösen nedves. A völgyek és a folyófenéki mezők különösen érzékenyek a fertőzésekre.
- Általánosságban elmondható, hogy a kórokozó különösen fontos az olyan növényekben, mint a kukorica, gyapot, gabonanövények, és nagy értékű kertészeti növények. A kórokozó gazdaságilag is fontos azokban a növényekben, amelyeket üvegházban és talajmentes kultúrával is termesztenek. A gyökérfertőzés és a csíranövények kiszáradása felelős a növények egészségi állapotának romlásáért és a gazdaságos növények terméshozamának csökkenéséért. A paradicsom az egyik legnépszerűbb zöldségnövény az egész világon, és széles körben termesztik. Paradicsomban a P. aphanidermatum jelentős veszteségeket okoz azokban a melegházakban, ahol fiatal fogékony transzplantátumokat nevelnek.