Állatok/Rovarok/Szalagos félböde
Megjelenés
Szalagos félböde
- (Rhyzobius chrysomeloides, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A szalagos félböde a katicabogárfélék családjába tartozó, Eurázsiában és Észak-Afrikában honos, levéltetvekkel táplálkozó bogárfaj.
- Európában, Észak-Afrikában és Kis-Ázsiában honos, Portugáliától Ukrajnáig. Északon Dél-Svédországig hatol. Angliában 1996-ban jelent meg és gyorsan elszaporodott az ország déli részén. Európa-szerte elterjedt, helyenként gyakori faj.
- A szalagos félböde testhossza 2,5-3,5 mm. Testalkata megnyúlt, ovális. Felszíne finoman szőrözött. Színe halványbarna, szárnyfedőjén sötét rajzolattal. Szemei nagyok, viszonylag hosszú csápjai végén keskeny bunkó található. Az előhát rézsútos és az alsó végénél a legszélesebb, felszíne finoman pontozott. A szárnyfedők tojásdadok, válluk lekerekítetten szögletes, felszínük az előháténál durvábban pontozott. A szárnyfedők rajzolata változatos lehet, de leggyakrabban a vállaktól indul ferdén befelé egy-egy halvány sáv, amely aztán a szárnyfedők közötti varratot követi befelé; ezt oldalról sötétebb vonalak hálózata kíséri. Előfordulnak sötétebb és világosabb színváltozatok is.
- Lárvája halványszürke vagy barnásszürke, feje és lábai sötétek, torán ás potrohán négy hosszanti, sötét foltsor található.
- Fás élőhelyeken, fenyő- és lombos erdőkben, bozótosokban, kertekben, parkokban fordul elő. Az imágókkal egész évben lehet találkozni. Többnyire a lombkoronában tartózkodnak. Az avarban vagy a fakéreg repedéseiben telelnek át.
Évente egy generációja nő fel. Tavasszal és kora nyáron párzanak. Mind a kifejlett bogár, mind a lárva ragadozó, levéltetvekkel táplálkoznak. A kifejlett lárva fakérgen, levelek alatt bábozódik be.
- A félholdas félböde hasonló méretű és színű, de rajzolata eltérő, kevésbé megnyúlt és háta domborúbb.
Forrás: Magyar Wikipédia: Szalagos félböde