Ugrás a tartalomhoz

Állatok/Katicabogárfélék/Atkász bödice

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2905 bájt

Kertészet

Atkász bödice


Atkász bödice
Atkász bödice
(Stethorus pusillus, Syn: -)
Más neve(i): -


Az atkász bödice a katicabogárfélék családjába tartozó, különféle atkákkal táplálkozó bogárfaj.
Eurázsiában honos Nyugat-Európától egészen Japánig. Európában általánosan elterjedt, helyenként gyakori. A biológiai növényvédelemben különféle atkafertőzések (pl. közönséges takácsatka) ellen vetik be és ennek következtében az Egyesült Államokban és Kanadában kivadult.
A testhossza 1,3-1,5 mm; az egyik legkisebb európai katicabogárféle. Teste felülről széles, tagolatlan ovális alakú. Egész teste fényes fekete, lábai és csápjai halvány-narancstól a sötétbarnáig terjednek, szájszervei halványak. Felső felületét világos, felálló szőrök borítják, amelyek nem állnak össze mintázatba és a rovar hátsó részén hátrafelé simulnak. Feje lapos és finoman, de nem túl sűrűn pontozott; szemei nagyok, oválisak. Végük felé vastagodó csápjai rövidek, csak kicsit hosszabbak a szemek közötti távolságnál. Előtora erősen domború, legszélesebb a hátsó perem kifejezett sarkainál és fokozatosan, ívesen keskenyedik az első perem felé. Az előtor és a szárnyfedő felszíne egyenletesen és finoman pontozott.
Különféle élőhelyeken fordul elő, leginkább lombhullató erdőkben, cserjésekben, parkokban, gyümölcsösökben. Galagonyán, kökényen, gyümölcsfákon gyakori lehet.
Az imágókkal kora tavasztól őszig (leggyakrabban júniustól szeptemberig) lehet találkozni. A telet kéregrepedésekben vagy az avarban vészelik át. Tavasszal és nyáron párzanak. Mind a felnőttek, mind a lárvák ragadozók, főleg különféle atkákkal, esetleg kis levéltetvekkel, más rovarokkal táplálkoznak. A mérsékelt övi éghajlat alatt valószínűleg évente egy nemzedéke nő fel.
Mesterséges körülmények között tenyésztve, ideális környezetben a petéből három hét alatt imágó fejlődik; egész élettartama is csak kb. 65 nap. Kikelésük után az első táplálkozást követően párzanak. A nőstények kis csomókban naponta max. 13 petét raknak, összesen átlagosan 150-et. A petékből 5 nap múlva kikelnek a lárvák, amelyek azonnal zsákmány után néznek. Két hetet és négy vedlést követően - mialatt akár 240 atkát is megehetnek - a levelek alján bebábozódnak. A bábból 6-8 nap múlva bújnak elő az imágók.


Termesztett gyümölcsök
Vadgyümölcsök
Déligyümölcsök
Gabonák
Zöldségfélék
Ehető gombák
Fűszerek
Gyógynövények
Fogyasztható növények
Dísznövények
Ipari növények
Festőnövények
Védett növények
Baktériumos betegségek
Gombabetegségek
Fitoplazmás betegségek
Peronoszpórafélék
A vírusos betegségekről
Vírusos betegségek
Nem fertőző betegségek
Férgek
Csigák
Rovarok
Lepkék
Kétéltűek
Emlősök
Adalékok
Csávázószerek
Gombaölő szerek
Gyomirtó szerek
Lemosó szerek
Rovarölő szerek
Talajfertőtlenítő szerek
Vadriasztó szerek
Egyéb szerek
Permetezési napló
Permetlé töménysége
Január
Február
Március
Április
Május
Június
Július
Augusztus
Szeptember
Október
November
December
Gyomnövények

Forrás: Magyar Wikipédia: Atkász bödice

A Wikimédia Commons tartalmaz Atkász bödice témájú médiaállományokat.