Ugrás a tartalomhoz

Szerkesztővita:Termih

Az oldal más nyelven nem érhető el.
Új téma nyitása
A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
Legutóbb hozzászólt KeFe 15 évvel ezelőtt a(z) LinuX témában
Üdvözöllek Kedves Termih! a Magyar Wikikönyvekben!

Ha még nem tetted, érdemes elolvasnod az irányelveket és a Gyakran Ismételt Kérdéseket. A Wikikönyvek-szövegének formai lehetőségeiről, vagy új Wikikönyv készítéséhez kattints Segítség, vagy a Wikikönyvek lapokra, ahol nagyon sok útmutatót, és segítő lapot találsz. Kísérletezz a homokozóban, itt mindent kipróbálhatsz és ráérezhetsz, hogy működik egy Wiki. Sok-sok étel, ital és sütemény receptet találsz a Szakácskönyvben, és ha van(nak) kedvenc receptjeid, be is írhatod azokat a megfelelő oldalra. Nézz be a társalgóba, vagy a üzenőfalra, ahol általános kérdéseket tehetsz fel, vagy megvitathatod másokkal a mostanában felmerült tennivalókat. További információkat a Wikikönyv kategóriák lap tartalmaz. Ha van kedved, írhatsz magadról pár szót a felhasználói lapodon. A vitalapokon így írhatod alá hozzászólásaidat: (~~~~).Amiben tudok, szívesen segítek...

Kellemes időtöltést, jó szerkesztést, sok sikert kívánok, a többi wikipédista nevében is! - Üdv. » KeFe « vitalapomIRC 2009. május 11., 07:52 (CEST)Válasz

Parancssor

[szerkesztés]

Kedves Termih! Nincs akadálya, hogy leírd valamelyik operációs rendszer használatát, de itt könyveket írunk, nem szócikkeket. Vagyis azzal kellene kezdeni, hogy mely operációs rendszerről szeretnél könyvet írni.

A könyved címe maga az Op.rendszer neve és ennek allapjai lehetnek az Op.rendszer tartozékai, kezelése stb... Csak példaként, megpróbálok egy sémát bemutatni hogyan lehet egy ilyen könyvet létrehozni:

  • Windows - Ez a könyv neve! Kategóriája: 1. Számítástechnika 2. Operációs rendszerek.

stb. stb.

Az első lapon megadhatók az elkészítendő allapok linkjei a kategóriák és mind az ami kapcsolódik hozzá. Így más Op.renszereket is be lehet linkelni. Vagyis ez a lap lesz amire minden információt tartalmazó lapot belinkelhetsz. Egyenlőre ennyit szerettem volna elmondani, de ha tudok segíteni szívesen segítek, csak írd le a vitalapomra, mit szeretnél létrehozni és miben vársz segítséget. - Üdv. » KeFe « vitalapomIRC 2009. május 11., 07:52 (CEST)Válasz

Átneveztem

[szerkesztés]

De ez így egy kicsit kevés! A Linux kezdőlapján kellene egy kis ismertető, hogy aki még soha nem hallott róla, az is megérthesse, hogy miről van szó. Aztán még kellene néhány mondat arról, hogy miért vágtál bele ebbe az írásba/ismertetőbe. A lapra tettem egy linket amely a Wikipédia azonos szócikkére mutat, csak folytatni kellene...

A lap alján megtalálod a kategóriákat és egyéb nyelvű cikkekre a hivatkozást. További jó munkát kívánok neked. - Üdv. » KeFe « vitalapomIRC 2009. május 13., 06:06 (CEST)Válasz

Aláírásod

[szerkesztés]

Ha azt szeretnéd, hogy az aláírásod a vitalapodra is tartalmazzon egy linket, valamilyen egyéni szöveget vagy képet, akkor meg kell változtatnod az alapbeállítást.
Ha például ezt szeretnéd az aláírásodban látni: Marcsika * Vita

akkor ezt így érheted el:
[[Szerkesztő:MintaMarcsa|Marcsika]] * <sup>[[Szerkesztővita:MintaMarcsa|Vita]]</sup> (persze a magadét, nem MintaMarcsa azonosítóját írva)

Minta aláírás:

[[Szerkesztő:{{PAGENAME}}|{{PAGENAME}}]] * <sup>[[Szerkesztővita:{{PAGENAME}}|Vita]]</sup>
  1. Másold le ezt a minta aláírást a lap megnyitása nélkül (jelöld ki, jobb gombbal "Másol"...)
  2. Rákattintasz a Beállításaim linkre (ha a Wikikönyvek alapbeállításait használod, ez a képernyő tetején van, egyébként a baloldali menüben keresd.).
  3. Bemásolod ezt Az aláírásokban használni kívánt névformád: mezőbe :

Termih * vita

  1. A fenti aláírásmintában látható csillag (*) helyett egy képet is be lehet illeszteni.
  2. A vágólap használatát itt olvashatod.
  3. Az Aláírás automatikus hivatkozás nélkül opciót kipipálod. Erre figyelj, ezt sokan elfelejtik!
  4. Rákattintasz a Mentés gombra.

Ne lepődj meg azon, ha a saját vitaoldaladon az aláírásodban a vitalink fekete lesz. Mindenhol máshol igazi kék linkké lesz az.

Vagy használd ezt Szerkesztő:KeFe/Minták/Aláírás készítése - Üdv. » KeFe « vitalapomIRC 2009. május 13., 17:18 (CEST)Válasz

LinuX

[szerkesztés]

Szerintem így ahogy most van nagyon is jó. Nincs akadálya, hogy a Linux lapra írj, és annak sem, hogy a Parancssor-lapot könyvé fejleszd. Ez a következők szerin nézne ki:

vagy akár így:

(A jelen esetben a Parancssori utasítások alatt lesznek a kapcsolók).
  • stb.

Mint láthatod a Parancssor a Linux könyvön belül egy fejezetté válik. Adhatsz hozzá még több lapot a pervonal (/) segítségével. Ha olyan témát adsz meg, amely több lapot is igényel (a terjedelme, vagy tagolása miatt), akkor az a lap is egy alfejezetté válik, hiszen több lapot hozunk létre alatta. Ugyan akkor minden lapon megjelenik az alfejezetre mutató link a lap tetején.

Én nagyon keveset tudok a Linuxról, ezeket a címeket csak példának szántam, úgy nevezed el az alfejezeteket és a lapokat, ahogy neked a legjobban megfelel. Kérlek nézd meg a DOS parancsok-lapot és hasonló módon (kiemelésekkel, behúzásokkal) elrendezheted a linux parancsait is. Lapot nem tudunk törölni, legfeljebb a tartalmát lehet egy újonnan létrehozott lapba bemásolni, és a felszabadult helyet más tartalommal kitölteni. Ha valamit nem értesz, csak írd a vitalapomra. - Üdv. » KeFe « vitalapomIRC 2009. szeptember 12., 18:34 (CEST)Válasz

Természetesen nem haragszom, (mit is érhetnék el vele?), és az is lehet, hogy én fogalmaztam rosszul, félreérthetően. Kérlek olvasd el még egyszer a fent írtakat, ahol nem találsz olyan bejegyzést, hogy valamire is köteleztelek volna. Mondhattam volna azt is, hogy nézd meg a Szakácskönyv jelenlegi kezdőlapját, vagy a Szakácskönyv/Fejezetek lapját mind a kettő azonos tartalommal rendelkezik, csak más módon van megformázva.
Abban talán meg tudnánk egyezni, hogy a Linux parancsok - a Linux op.rendszer része, ezért azt a Linux könyv alatt kellene leírni... Egy könyvben lehetnek fejezetek és azoknak is lehet alfejezete. Te azt írtad nekem, hogy a Linux lapra is szeretnél írni, de a fő mondanivalódat a Parancssor leírása teszi ki. Ezt ezen a módon is megteheted és majd az utánad következő szerkesztő(k) megírják a könyv más fejezeteit. Vagyis több szerzős könyvé válik.
Ezt a formát nem én találtam ki, hanem a Wikikönyvek programozói. Azért így kellene megcsinálni, mert akkor bárki tehet bele új fejezetet, alfejezeteket több szinten is és a végén mindent együtt lehet megtalálni.
Én csak egy mezei szerkesztő vagyok, semmire nem kötelezhetek senkit. Te is úgy csinálod ahogyan csak akarod, ha más elképzelésed van, azt is megvalósíthatod. Én csupán a nekem is elmondott formát javasoltam. A Dos parancsokat azért mutattam meg, hogy lásd , a kiemelésekkel és behúzásokkal is érthetővé lehet tenni egy leírást. Persze abban igazad van, hogy ez nem könyv! Mégis helye van a Wikikönyvekben, mert segíthet az érdeklődőnek a parancsok útvesztőjében eligazodni. Amikor ezt először feltettem a netre, (tudtommal nem létezett még magyar fordítás), szándékomba állt bővebben kifejteni, példákkal-, ábrákkal illusztrálni, de mire elkészültem vele. már megjelent a Windows új verziója. Hát annak is nekiálltam megtanulni, majd az újabb verziókat is újabbak követték. Ezekkel voltam elfoglalva, így elmaradtak a tervezett kiegészítések.
Mint fentebb is leírtam lapokat nem, csak a tartalmát tudjuk törölni, a laptörténetben azonban minden megmarad. De van rá mód, hogy töröltesd a saját magad készített lapokat. Kérni kell a törlését, aztán egy admin törli.

Ennek két féle módja van:

  1. Az azonnali törlés: {{azonnali}}, vagy {{az}}
  2. és a Törlés: {{törlés}}

Az első arra való, hogy saját, vagy vandál lapokat töröltess, míg a második csak egy szavazásra teszi az általad törlésre ítélt lapot és a szavazás eredménye dönti el, hogy törölve lesz-e, vagy megmarad.

Előző üzenetemben, (most kiemeltem a jobb érthetőség kedvéért) a mondandóm lényegét. De elolvashatod, sőt javaslom is hogy olvasd el a Segítség, az Irányelvek, vagy a Wikikönyvek-lapokon írtakat. Ha valamit nem sikerült elmagyaráznom, vagy kifelejtettem, csak kérdezz a vitalapomon. - Üdv. » KeFe « vitalapomIRC 2009. szeptember 13., 07:54 (CEST)Válasz