Kertészet/Pajzstetvek/Fodros pajzstetű
Megjelenés
< Kertészet | Pajzstetvek
Fodros pajzstetű
- (Icerya purchasi, Syn: -)
- Más neve(i): -
- Ez az Ausztráliából származó faj az üvegházi citrusféléket támadja meg.
- A magyar neve kicsit megtévesztő, mert inkább jellemző rá testének (petezsákjának) bordás felszíne, ami alapján könnyen azonosítható.
- A kifejlett nőstények mérete 10 mm-t is eléri, s akár 1 cm hosszúságú petéket raknak, testük vörösbarna, melyet fehér gyapjúszerű vastag bevonat fed, lábuk, csápjuk és szőrzetük fekete.
- Az ivarérett nőstény nagy méretű petezsákot hoz létre, ez a viaszos, hosszában bordázott képlet, benne fejlődnek ki a lárvák. A nőstény hamar elpusztul a szaporodást követően. A lárvák vörösek, fekete lábakkal és csápokkal, 3x vedlenek. Fehér viaszos levetett bőrük ott marad a növényen.
- Invazív kártevő, származási helyén számos fás növény fajt károsít, a kiszívott nedvek következtében a fertőzött ágak elhalnak. A pajzstetvek mézharmatot ürítenek, azon megtelepedik a korompenész, a leveleket bevonó ragacsos bevonat akadályozza a fotoszintézist, a növények anyagcseréjét, a megfertőzött növények legyengülnek.
- A kémiai védelem ellenük nehéz és bizonyos fejlettségű alakjainál nem is hatásos a többi pajzstetűhöz hasonlóan. A viaszos réteg nem engedi a pajzstetvek puha testéhez a rovarölő szert. Ebben az állapotukban az olaj tartalmú szerekkel Vektafid A/E, Vektafid S, Vektafid R végzett kezelés egyedül hatásos, az olaj bevonja testüket, alattuk a rovarok nem jutnak levegőhöz.
- A lárva állapot idején, amikor a puha testükhöz hozzáfér és hatni is képes a rovarölő szer, a rovarölő szerek bármelyike alkalmazható.
Forrás: Magyar Wikipédia: Fodros pajzstetű