Kertészet/Lepkefélék/Farkasalmalepke
Megjelenés
< Kertészet | Lepkefélék
Farkasalmalepke
- (Zerynthia polyxena, Syn: -)
- A farkasalmalepke Magyarországon védett lepkefaj.Természetvédelmi értéke: 50 000 Ft
- Legészakabbra Alsó-Ausztriában és Csehország néhány pontján találták. A mediterráneumban igen elterjedt, előfordul Oroszország és Törökország európai területein.
- A Kárpát-medence belsejében gyakori, de a hegyvidéken szórványos és ritka.
- A hímek szárnyhossza 2,6 cm, a nőstényeké valamivel nagyobb, egyébként teljesen egyformák. Teste fekete, potroha szelvényein narancssárga oldalpöttyök láthatók. Jellegzetes rajzolata és szárnyformája alapján könnyű felismerni, más hazai fajjal nem téveszthető össze. Alapszíne sárga, fekete rajzolattal, a hátulsó szárnyakon piros szegélypontokkal.
- Meleg és száraz vidékek, főként felhagyott szőlők, gyümölcsösök 1000 m magasságig.
- Egyetlen nemzedéke a húsvéti időszakban, április-májusban repül.
- A lepke a hernyó tápnövényeiről kapta nevét, mivel mindig annak közelében fordul elő. Hernyója kizárólag a farkasalmafélék (Arisolochiaceae) leveleit fogyasztja.
- A nyugati országokban a farkasalmalepke az utóbbi időkben igen megritkult, ezért fokozott védelmet igényel. Nálunk még gyakori, de ahol a mezőgazdasági művelés intenzívebbé válik, száma megfogyatkozhat vagy el is tűnhet. Délnyugat-Európában a spanyol farkasalmalepke (Zerynthia rumina) váltja fel, amelynek rajzolatában sokkal több a piros elem.
- Magyar Wikipédia:Farkasalmalepke
◄ Kertészet Növényvédők Tünethatározó Növénybetegségek Rovarok Kártevők Szexferomon csapdák Munkanaptár Permetezési javaslat Permetezési napló Permetlé töménysége
Forrás: Homonnay Ferenc, Szentesi Árpád, Bürgés György:A növényvédelmi állattan kézikönyve Akadémiai Kiadó (Budapest), 1993. ISBN:963-05-5740-1
A magyarországi molylepkék gyakorlati albuma, Növényvédelem 2005 különszám, Budapest: Agroinform. ISSN 0133-0839.
Forrás: Brian Hargreaves, Michael Chinery: Lepkék. Fürkész könyvek. Gondolat Kiadó, Budapest, 1987. ISSN 0237-4935