Kertészet/Kártevők/Fekete hangya
Fekete hangya
- (Lasius niger, Syn: -)
- Más neve(i): -
A fekete hangya a rovarok osztályának a hártyásszárnyúak rendjéhez, ezen belül a hangyák családjához tartozó faj.
Elterjedése
[szerkesztés]A fekete hangya Észak-Amerikában, valamint Európa és Ázsia mérsékelt égövi területein is elterjedt. Pontos elterjedési területét nehéz megállapítani, mivel számos hangyafaj külsőre nagyon hasonló.
Megjelenése
[szerkesztés]A dolgozók testhossza 3-5 milliméter, a hímeké és nőstényeké pedig 6-7 milliméter.[1] Színezete barna vagy fekete. Csak a hímeken és a királynőkön található meg a szárny. A toron három pár láb van. A potroha tartalmazza az állat előgyomrát, gyomrát és belét. Lábai kilenc mozgatható ízülettel összekapcsolt ízre tagozódnak. Végükön két visszafelé hajló kis karmocska ül, amelyek futáskor a talajba mélyednek. A fekete hangya segítségükkel képes járatokat fúrni, meredek felületekre felmászni, és a plafonon megkapaszkodni. Szájszerve többek között egy pár állkapocsból áll, amelyek a táplálék begyűjtésére és a lárvák szállítására szolgálnak. A csápok a hangya legfontosabb szagló-, tapintó-, ízlelő- és hallószerve. A fekete hangya összetett szeme számtalan apró lencséből áll, amelyek mindegyike a hangya látómezejében lévő tárgy egy-egy részletét képezi le.
Életmódja
[szerkesztés]A fekete hangya egyedek ezreiből álló nagy kolóniákban él. Az üregek és járatok a talaj szintjétől egészen egy méter mélységig vagy még mélyebbre is leérhetnek. Az egyik üregben foglal helyet a királynő a tojásokkal, a többiben bábok, lárvák, táplálék vagy pihenőhely található. A tojásokat, lárvákat és bábokat rendszeresen más üregekbe viszik, hogy mindig a fejlődési állapotuknak megfelelő hőmérsékleten legyenek.
Tápláléka rovarok, méz, gyümölcsök és mézharmat, de a kenyérmorzsákat is elfogyasztja. Az levéltetvek nagy cukortartalmú váladékát is fogyasztja.[1]
A hímek néhány hónapig, a királynő és dolgozók több évig élnek.
Szaporodása
[szerkesztés]A nászrepülésre általában júliusban vagy augusztusban kerül sor. A párzást követően a hím elpusztul. A királynő 6-7 éven keresztül körülbelül 10 percenként rak le egy tojást. A lárvák kifejlődési ideje több hét vagy hónap lehet aszerint, hogy mikor bújnak ki a tojásból. A hímek a megtermékenyítetlen tojásokból bújnak ki. br/>
Forrás: Magyar Wikipédia: Fekete hangya
- ↑ 1,0 1,1 Winkler Róbert: Nagyvárosi természetbúvár, Budapest: Tericum, 2005 ISBN 963-8453-60-5
Forrás:
Magyar Wikipédia:, Fekete hangya, 2011. március 1., 06:26 (CET)