Kertészet/Fajtalisták/Szőlő fajták/Kismis Moldavszkij
Megjelenés
[[Fájl:|bélyeg|jobbra|200px|Kismis Moldavszkij]]
Kismis Moldavszkij
mag nélküli szőlő
Gyümölcs jellemzői
- szárnyas, kifejezetten nagy, közepesen tömött fürt, nagy, gömbölyű, liláspiros, hamvas bogyó, húsa ropogós, húsos, héja vékony, olvadó
Ültetés ideje
- - szabad-gyökerű szőlőoltvány március-április, illetve október-november
- konténeres szőlőoltvány márciustól novemberig
Oltvány jellemzői
- erős növekedésű, bőtermő, talaj iránt nem igényes, rothadásra nem érzékeny, szárazságtűrő, jól szállítható, meleg, védett fekvésbe való
Érési ideje: szeptember közepe
Metszése
- A metszés célja egyrészt a művelési módnak megfelelő tőkeforma kialakítása, másrészt az éves rendszeres, kiegyenlített terméshozam biztosítása.
- A művelésmód többféle lehet attól függően milyenre alakítjuk a tőke törzsét, melyen a tőke hajtásait, vesszőit neveljük.
- A szőlő törzsét metszéssel alakítjuk ki céljainknak megfelelően, az így kialakított termőalapon végezzük el az éves metszést. Többféle metszés lehetséges. Rövid-csapos (3-5 rügy), fél szálvesszős (6-8 rügy), és szálvesszős (9 vagy több rügy) metszést különböztetünk meg.
- A metszésmódok helyes megválasztásával tervszerűen tudjuk irányítani a növény fejlődését, terméshozamát. Fontos szempont, hogy ne terheljük túl a tőkéinket, mert az károsan befolyásolja a minőséget, a következő évi termésmennyiséget, valamint a növény télállóságát. A szőlő metszése február-március hónapokban történjen.
Permetezése
- április végétől októberig 2 hetente, de esős időszakban akár hetente felszívódó és felszínen ható vegyszerekkel
Felhasználás: friss fogyasztás, aszalás, mazsola, édesítés
- Magyar Wikipédia: Kismis Moldavszkij