Kertészet/Tünethatározó/Szőlő aranyszínű sárgaság
Megjelenés
(Grapevine flavescence dorée szócikkből átirányítva)
- Tünethatározó Nem fertőző betegségek Baktériumos betegségek Fitoplazmás betegségek Gombabetegségek Peronoszpórafélék Fitoftorás betegségek Pythium nemzetség A vírusos betegségekről Vírusos betegségek Kártevők
Szőlő aranyszínű sárgaság
Kórokozó
Candidatus Phytoplasma vitis| Candidatus Phytoplasma ulmi| Grapevine flavescence dorée fajok
(Fitoplazmás betegség)
- Más neve(i): FD betegség
- A megyei kormányhivatalok növény- és talajvédelmi igazgatóságai által végzett felderítés alapján az országban több helyen (Csongrád, Békés, Heves, Borsod-Abaúj- Zemplén, Győr-Moson-Sopron, Baranya, Bács-Kiskun, Somogy megye) megjelent a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó Candidatus Phytoplasma vitis (más néven Grapevine flavescence dorée, FD) fitoplazma.
- Vektora az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) L1-es, egyes megyékben az L2-es fokozatú lárvája.
- Hazánkban az amerikai szőlőkabócát 2006-ban, míg a FD betegséget 2013-ban észlelték először.
- Az egyik lehetséges fitoplazma vektort, az amerikai szőlőkabócát (Scaphoideus titanus) 2006-ban találták meg először Magyarországon.
Elterjedése
- Monofág (egy tápnövényes) kártevő.
- Ragacsos sárga-lappal előrejelezhető.
- 5 lárvastádiuma van, amely az év előrehaladtával folyamatosan jelenik meg.
- Az első három lárvastádium nem terjeszti még a Flavescence dorée kórokozóját, tehát ha ezeket a stádiumokat jelentősen gyérítjük, akkor lecsökkenthetjük a betegség terjedésének kockázatát.
A tünetek leírása
- - a kórokozó terjesztéséért elsősorban a szőlőben található szívó kártevők felelősek.
- - Ilyen a szőlő gyökértetű, a szőlőkabóca, az amerikai lepkekabóca, és az amerikai szőlőkabóca.
Védekezés
- A rendkívül veszélyes FD terjedése megakadályozható az amerikai szőlőkabóca elleni eredményes védekezéssel. Erre legalkalmasabb időszak, amikor a lárvák elérték a harmadik, negyedik fejlődési fokozatot (L3-L4). Ez általában közvetlenül a szőlő virágzása utáni időszakra esik.
A tiametoxám hatóanyagú Actara SC az egyik legszélesebb körben és legtöbb kultúrában felhasználható felszívódó (szisztemikus) tulajdonságú inszekticid.