Kertészet/Tünethatározó/Szőlő botrítisz
Megjelenés
< Kertészet | Tünethatározó
(Botrytis cinerea szócikkből átirányítva)- Tünethatározó Nem fertőző betegségek Baktériumos betegségek Fitoplazmás betegségek Gombabetegségek Peronoszpórafélék Fitoftorás betegségek Pythium nemzetség A vírusos betegségekről Vírusos betegségek Kártevők
Szőlő botrítisz
- (Botrytis cinerea, Syn: -)
(Gombabetegség)
Gazdanövény
- Szőlő, káposzta, hagyma
Tünetek
- - A fiatal hajtás csúcsi levelei megbarnulnak, elszíneződnek.
- - A levélen szabálytalan, sárga szegélyű foltok, a hajtáson fakó barna foltok, keletkeznek, felette a hajtásrész elhalhat.
- - A fürtön és a kocsányon a barnulás a fürt részleges vagy teljes elhalását okozza.
- - Az érett fürt bogyói töppednek, aszúsodnak (megfelelő körülmények között ez eredményezi a nemes rothadást).
- - Az európai szőlőn a vesszőn is megjelennek a tünetek, a barna foltok, a szürke, nemezes bevonat (konídium tartó gyep) keletkezik.
Terjedés
- - Az élő és elhalt növényeken telel, a fertőzés sebeken, lenti cellán és bőrszöveten keresztül is történhet.
- - A terjedést a légmozgás és csapadék is segíti.
Védekezés
- - A tápanyag-utánpótlás során törekedni kell a tőkék kiegyenlített növekedésére. A nitrogén-túltrágyázás hatására vékonyabbak lesznek a sejtfalak, s fokozódik a szőlő betegség-érzékenysége.
- - Nitrogéntartalmú lombtrágyák használata szintén a fertőzésveszély fokozódásához vezethet. (Megjegyzendő, hogy az ellenálló fajták többnyire alacsony nitrogén-tartalommal jellemezhetők.) A botrítisz-fertőzés szempontjából előnyös, ha tavasszal viszonylag korán, március végén, vagy áprilisban juttatjuk ki a nitrogén műtrágyát. A rothadékonyságot fokozhatja a kalcium, a magnézium és a foszfor hiánya is.
- - A későn végzett öntözés szintén növeli a fürtök érzékenységét. A bogyónövekedés során egyenletesen kijuttatott vízellátással megelőzhető a bogyók repedése. Az öntözési módok közül előnyösek azok a megoldások (pl. csepegtető, szivárogtató módszerek), amelyeknél nem kerül víz a lombozatra.
- - El kell hárítani minden olyan veszélyforrást, mely a bogyóhéj sérüléséhez vezet. Lényeges tehát a szőlőmolyok és a lisztharmat elleni szakszerű növényvédelem. (A szőlőmolyok által károsított fürtökön akár ötszörös mértékű szürke-rothadás is felléphet.) Lehetőség szerint törekedni kell a darázs-, egyéb rovar- és a madárkártétel mérséklésére.
- - Kalciumtartalmú készítmények kijuttatása kedvező a rothadás megelőzése szempontjából. Használatukkal mérsékelhető a gomba által előidézett pektinbontási folyamat. A szövetek megerősítéséhez, a szürke-rothadás mérsékléséhez vezet a réztartalmú szerek, valamint a káliumszilikát (1,5–2 l/ha) alkalmazása.
- - A szüret idejét a fajták szürke rothadásra való érzékenységnek megfelelően célszerű ütemezni. Amennyiben rothadás lépne fel, részleges szürettel, a rothadt fürtök leszedésével érdemes menteni a termést. Nagymértékű fertőzés esetén a termést korai kényszer-beavatkozással szükséges betakarítani.
- - A szürke-rothadás kialakulása a hajtásnövekedés korlátozásával, az önárnyékolás megszüntetésével eredményesen csökkenthető. Kerülendők azonban a szélsőséges megoldások, mint például a növekedésnek gyepesítéssel való túlzott visszafogása, a nitrogén megvonása, vagy pedig az erőteljes levélritkítás. Ezek a műveletek csökkenthetik a botrítisz fellépését, de károsak a termés minőségét illetően.
◄ Kertészet Növényvédők Tünethatározó Növénybetegségek Rovarok Kártevők Szexferomon csapdák Munkanaptár Permetezési javaslat Permetezési napló Permetlé töménysége