Kertészet/Cickányormányos-félék
Megjelenés
Cickányormányos-félék
- (Apionidae, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A cickányormányos-félék az ormáynosalkatú bogarak (Curculionidea) közé tartozó, számos fajt számláló bogárcsalád. A család fajai között számos mezőgazdasági kártevő található. Magyarországon egyetlen fajuk sem védett.
- Nevüket keskeny, gyakran elhegyesedő végű, cickányokéhoz hasonló ormányukról kapták.
- A család fajai az egész Földön elterjedtek, legtöbb képviselőjük a trópusi területek lakója. Világszerte mintegy 1900 leírt fajuk él, melyből Európában 308, Magyarországon 130 fordul elő.
- A család tagjai apró termetű bogarak, a magyarországi fajok csak kivételes esetben haladják meg a 4 mm-es testhosszt. Testük körte alakú, hátrafelé kiszélesedő, előrefelé elkarcsúsodó. Ormányuk általában a fej hosszával megegyező hosszúságú, előfordulnak azonban lényegesen hosszabb ormányú fajok is. Bunkós csápjuk nem térdes, a csápbunkó 3 ízű. Testüket általában lesimuló szőrzet vagy pikkelyszőrzet fedi, színezetük általában fémes fényű vagy fekete, esetleg vöröses, vagy barna.
- Lárváik kukac típusúak, lábatlanok, erősen görbültek.
- Mindegyik fajuk növényi táplálkozású, a legtöbb faj pillangósvirágúakon (Fabaceae) vagy fészkesvirágú növényeken (Asteraceae) él. Fás szárú növényeken csak kevés fajuk táplálkozik. Tojásaikat a nőstények a tápnövénybe rakják, a lárvák a növény szöveteiben fejlődnek, legtöbbjük ott is bábozódik. A legtöbb fajnál az imágók, másoknál a kifejlett lárvák telelnek át.
- A korábbi irodalmak az összes (Magyarországon előforduló) fajt az Apion nembe sorolták. A csoport revíziója után morfológiai sajátosságok illetve a tápnövények alapján a hazai fajok ma 32 önálló genuszba tartoznak.
- Egyes rendszertanok vitatják a csoport önálló családi rangját és a füzényormányos-félékkel (Nanophyidae) együtt a pálcaormányos-félék (Brentidae) családjába sorolják alcsaládi rangra süllyesztve a taxont.
Magyarországi nemek és jelentősebb fajok
- ? Apionini
- ? Aplemonini
- ? Aspidapiini
- ? Ceratapiini
- ? Exapiini
- ? Ixapiini
- ? Kalcapiini
- ? Malvapiini
- ? Oxystomatini
- ? Piezotrachelini
- ? Protapion
- Vörösheremag-cickányormányos (Protapion apricans)
- Virágrontó-cickányormányos (Protapion assimile)
- Lóheremag-cickányormányos (Protapion dissimile)
- Fehérheremag-cickányormányos (Protapion fulvipes)
- Kis cickányormányos (Protapion nigritarse)
- Vörösherevirág-cickányormányos (Protapion trifolii)
- Tarkalábú lóhere-cickányormányos (Protapion dvaripes)
- ? Pseudoprotapion
- ? Protapion
Forrás: Magyar Wikipédia w:Cickányormányos-félék