Készítése bonyolultabb a dunainál, mert az apróra vágott hagymát és a kis halakat, továbbá a halfejeket, farkokat külön kell kifőzni, a hagymát átpasszírozni hozzá, majd megpaprikázva kell a leszűrt hallébe tenni, s ebbe főzzük az előzetesen felvágott halszeleteket, amíg jól meg nem puhulnak. Ekkor adjuk hozzá a tejet, ikrát, s ízlés szerint még utána paprikázzuk.
A szegedi halászléhez nem szokás főtt tésztát adni, csak úgy egymagában kell fogyasztani, hogy alaposan kiélvezzük a jó fajta tiszai halak zamatát. Igen jól ízlik utána a tepertővel meghintett, tejföllel leöntött túrós csusza.
A halat megtisztítjuk, alaposan megmossuk, lecsapjuk a fejét-farkát, a színhúst ujjnyi vastagra felszeleteljük, enyhén besózzuk és félretesszük (ha van ikrája vagy teje azt is a színhúshoz tesszük).
A fejet és a farkat a megtisztított, megmosott apró halakkal együtt annyi vízzel öntjük le, hogy ellepje, beletesszük a megtisztított, felkarikázott hagymát, kissé megsózzuk és fedő alatt lassú tűzön addig forraljuk, amíg a hús teljesen lefő a csontokról (1-1,5 óra). Szitakanálon átszűrjük, jól kinyomkodjuk a levét - de nem passzírozzuk ! - felforraljuk, elkeverjük benne a pirospaprikát, hozzáadjuk a kicsumázott, karikára vágott zöldpaprikát, a gerezdekre vágott paradicsomot, egy körömnyi cseresznyepaprikát és a besózott haldarabokat.
Lassú forralással, csak rázogatva a lábast, további 10-15 percig főzzük. Azonnal tálaljuk