Ugrás a tartalomhoz

Kertészet/Tünethatározó/Ralsztóniás hervadás

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Ralstonia solanacearum szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 2863 bájt

Kertészet

Ralsztóniás hervadás

Ralsztóniás hervadás
A burgonya ralsztóniás hervadása és barna rothadása
(Ralstonia solanacearum, Syn: Syn.:Pseudomonas solanacearum és Burkholderia solanacearum)

Baktériumos betegség

Tünetek

Karantén betegség! sok tápnövényű kórokozó.
A csúcslevelek, majd az egyes szárak alulról elhervadnak, barnulnak, elfekszenek.
A gumók edénynyaláb-gyűrűje barnul, rothad.
A baktériumnyálka a gumó felszínén is megjelenik.
A meleg, csapadékos körülményeket kedveli.

Terjedés

A burgonyatáblában először a mélyebb fekvésű területeken gócokban fertőz.
A beteg vetőgumók és a fertőzött növénymaradványok is fertőznek.
Sebzéseken, természetes nyílásokon fertőz, az edénynyaláb rendszerben terjed.
Magyarországon 2000-ben találták meg (Jászberény, Rakamaz) holland importú Kondor és Desirée fajtájú burgonyatáblákban. Azóta kisebb mértékben előfordul, főleg a burgonyatermesztő körzetekben. Országosan még nincs elterjedve, de valószínű, teljesen már nem mentesíthető az ország.
A tünetek a csúcslevelek hervadásával kezdődnek, majd egyes szárak alulról fölfelé elhervadnak, barnulnak, elfekszenek. Esetenként edénynyaláb-barnulás is megfigyelhető. Ezután a gumók fertőződnek, itt is az edénynyalábgyűrű kezd barnulni, rothadni. Ha a baktériumnyálka a gumó felszínére tör, a „szemek” és lenticellák környékére föld tapad, s ez jellegzetes szimptóma. A tünetek a burgonyatáblában foltokban, gócokban alakulnak ki, először főleg a mélyebb fekvésű részeken.
A baktérium polifág kórokozó, elsősorban a Solanaceae család fajait fertőzi (burgonya, paradicsom, paprika, dohány, tojásgyümölcs stb.), de dísznövényeken (muskátli, petúnia) és gyomnövényeken (csattanó maszlag, fekete és keserű csucsor) is előfordul.
A kórokozó sebzéseken, természetes testnyílásokon keresztül jut be a növénybe, s ott főleg az edénynyalábrendszerben terjed. A meleg (24–34 °C), csapadékos körülményeket kedveli. A terjedésben a legnagyobb szerepük a látensen fertőzött vetőgumóknak van, de az öntözővíz, a talajművelő eszközök, a fonálférgek, egyes gyomnövények is terjeszthetik.

Védekezés:

– zárlati (karantén) rendszabályok betartása az illetékes NTSZ utasításai nyomán (pl. megsemmisítés, 4–5 éves termesztési tilalom, teljes körű eszközfertőtlenítések, ellenőrző vizsgálatok stb.).
– Hatékony kémiai és rezisztencia alapú védekezés nem ismert.




Kertészet Növényvédők Tünethatározó Növénybetegségek Rovarok Kártevők Szexferomon csapdák Munkanaptár Permetezési javaslat Permetezési napló Permetlé töménysége


A Wikimédia Commons tartalmaz Ralsztóniás hervadás témájú médiaállományokat.